uskomaton ohiveto!

riverillä!

joo eli yhessä turnauksessa tuli tilanne että oli pakko pistää all in K ruutu ja 10 pata!

no kaveri makso kun oli chip leader ja näytti A pata ja risti 3!

no floppi tuli nii se oli täydellinen! 5 ruutu 8 ruutu ja 10 ruutu!

eli mulla oli kärkipari ja värin veto! sillä ei mitään!

no turn oli Q pata ja voitto oli jo lähes 97% varma!

niin river nasahti kaverille hertta A ja yks vielä sano että bad luck i had A clubs!

eli periaatteessa tuo oli ainut kortti millä se pystyi vetämään ohi.

mutta turnauksissa käy aina noin! chipleader vie ministackilaisilta chipit vaikka väkisin!

4

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskomattomia

      en ymmärrä, pelaan varovaisesti ja varmasti käteen tulee QA korotan sillä ja toinen maksaa! floppi on unelma QQ4 ei värin vetoa!

      no se toinen passaa minä laitan miniraise sen jälkeen toinen menee all in!

      mielessä käy että sillä on 4 pari kädessä! mutta pakko maksaa! no ei sillä ole 4 paria!

      vaan Q4! hävisin siinä sitte suurin osa chipeistä!

      sitte odottelen ja pelaan taas varman päälle no yks menee dealerin napista ALL in minulla big blind ja QQ no maksanpa tietysti! sillä on JJ jes nyt saan ehkä tuplattua!

      floppi kun tulee nii meinaa päässä räjähtää JJA on floppi! se vetää neloset ja tipun turnauksesta!

      vain sen takia että pelaan vain hyvillä korteilla!

      tämä on ihan vitun vääryyttä!

      saatanan pokeri!

      • sille ei voi mitään

        Tuo 1. esimerkki on varsin ikävä tilanne. Siinä oli todella huonoa tuuria. AQ on joissakin tapauksissa korotuskäsi että kannattaa miettiä korotuksiakin sillä kädellä. Tuota tappiota et voinut juurikaan estää.

        2. esimerkki on myös näitä ikäviä bad beatteja. Itse maksaa paremmalla kädellä ja sitten flopista pompahtaakin alempi pari... Itselle käynyt cash-peleissä usein että AA:lla all-in ja sitten toinen tyyppi maksaa QQ/JJ ja vetää ohi. On se kieltämättä aika ärsyttävää kun ei häviä vain omat rahat vaan myös "vastustajan rahat". Usein sen takia onkin sitten mennyt sen session tulos tappiolle.

        Turnauksissa usein vaaditaan kuitenkin noita 50%-50% tilannevoittoja eli ilman niitä ei selviä finaalipöytään.

        Alempana oli juttua siitä että pelattaisiin joillakin deepstackeilla.... Ei ainakaan itsellä riittäisi motivaatio pelata nettiturnausta kymmeniä tunteja yhtämittaa. Perusturnaustenkin 30min-4tuntia tuntuuu vievän huomion pois itse pelistä. Sempä takia turnaukset eivät oikein innostakkaan.


    • ohiveto

      Eipä tuota voi sanoa ohivedoksi.

      Mietitääs tilannetta alusta asti:

      A3off vs K10s all-in preflop. Tilanne on jokseenkin 50%-50%? A3 voi olla hienoinen suosikki.

      Vasta flopilla saat tuon ison johtoaseman. Kuitenkin ennen floppia olit tasatilanteessa tai vähän häviöllä. Toisekseen chipleaderilta ihan oikea maksu tuossa tilanteessa (hyvin usein maksetaan huonommillakin jos on selvästi enemmän pelimerkkejä).

      • agdsgad

        Suuremman kortin todennäköisyys ennen floppia on noin kaksi kertaa kolmesta, eli ässähai oli paljon parempi lähtökäsi, mutta sehän nyt olikin kaiketi selvää, väi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      219
      5472
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5044
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4861
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2075
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1807
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      22
      1639
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1541
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1323
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    Aihe