Täällä on muutamat kirjoittaneet veneen merikelpoisuudesta.On esitetty erilaisia kannanottoja merikelpoisuuteen vaikuttavista tekijöistä.
Yleisesti ottaen kaikki Suomessa valmistetut ja julkisesti myynnissä olet alukset ovat hyvinkin merikelpoisia sillä vesi-, merialueella jossa ne on tarkoitettu toimivaksi. On tietenkin täysin selvää että alus joka on tarkoitettu avomerelle on siellä turvallisempi kuin alus joka on tarkoitettu esim järville, olkoon aluksen koko sitten mikä tahansa. Aluksien leikkaavuudesta on esitetty kannanottoja. Totuus lienee se että kaikki alukset ovat leikkaavia aina jollakin nopeusalueella. Esim puoliliukuvat ollessaan vauhdissa
eivät juurikaan siedä henkilöstön siirtymistä sivusuunnassa etteikö aluksen suunta muuttuisi. Näin tapahtuu varmasti. Toisilla eli kevyemmillä alle 5 tn aluksilla se ilmenee jo yhden ihmisen siirtymisessä ja painavilla yli 10 tn aluksilla siihen tarvitaan 2-3 henkilöä. Aluksilla on sekin ero että toista kuljetetaan 300-500hv:lla ja toista 40-100 hv. Merikelpoisuutta voidaan kuitenkin näissä kaikissa aluksissa ulosmitata aluksen varustelutasolla ja miehistön sekä kuljettajan omalla osaamistasolla. Sanotaanko: taitava kuljettaja selviää vaikeistakin tilanteista,viisas ei niihin joudu.
veneen merikelpoisuudesta
10
2391
Vastaukset
- .Mikä
Asijantuntija!
- Fittamainen
Muutama oikaisu vuodatukseesi:
Aluksen moottoriteho ei tee siitä merikelpoista. Sen tekee vain rakenteet, materiaalit ja kunto. Sekaan voi laittaa turvallisuusvälineet ja navigointitaidon.
Vaikka siellä perässä huutaisi mikä kehnokeksintö, niin sellainen vene opsaamattomien käsissä tuottaa onnettomuuden.
Ihminen, etenkin rannikkoihminen, on osannut kolme tuhatta vuotta rakentaa Itämerelle ja vaikka nyt suurille sisäjärville sopivan veneen. Sen muoto on periytynyt polvesta polveen.
Nyt on eletty yksi sukupolvi joka lässyttää plaaneista ja evistä ja muovirasioistaaan. Sellaisella ei ole mitään tekemistä Utöön ulkopuolella kun etelästä on tuullut pari päivää yli 15 m/s.
Uppoumarunkoisella sinne voi ajaa ja saada vielä jotenkin miellyttävän matkan.
Tässä on on se tiedon ja tyhmyyden ero.- kulkevan taitoihin ja
ennen kaikkea järjenkäyttöön. Valtaosiltaan kaikilla veneillä pärjää kun kipparilla on järki ja taidot sillä liikkumiseen.
- on...
Olen täysin samaa mieltä, ns.huviveneet on tosiaan huvikäyttöön, turha niillä on pullistella!!!
- merikelpoisuus
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&con ference=668&posting=22000000000158392
- kannanotto
Ja tämänkun sais näille ns.asiantuntijoille päähän imettyä niin voisi kuvitella venekeskustelutkin olevan hiukan asiallisempaa. Eikös se yksi porukka mennyt soutuveneellä saksaan asti? Siis olen samaa mieltä, kaikki suomessa valmistetut tehdastekoset veneet ovat meri ja järvikelpoisia. Kyse on vain siitä missä olosuhteissa niitä käytetään, ja kipparin älykkyydestä. Joka ymmärtää että vesi on märkää, ja sinne voi taitamaton hukkua.
- messumies
Asiantuntevaa ja järkevää kannonttoa.
varoa ensikesänä tuota lausahdusta.........
Esim puoliliukuvat ollessaan vauhdissa
eivät juurikaan siedä henkilöstön siirtymistä sivusuunnassa etteikö aluksen suunta muuttuisi. Näin tapahtuu varmasti.
...sillä en ole tuota ehtinyt varoa 11 vuoden aikana kun olen Marino 9000:llani ajellut.
Tuon kun on voinut hyvinkin jättää ohjaamatta kun käynyt jotain hakemassa toiselta laidalta takanurkasta, edellyttäen että joku on sillä välin hoitanut tähystyksen. Se kun menne pitkiäkin matkoja suoraan mihinkään koskematta. Hyvä siis että kerroit, en varmaan uskalla likkuua veneessä enää laidalta toiselle.
Vai olisiko kuitenkin kysessä peräsimen muoto, olen kyllä kuullut että akselivetoisessa, missä on "litteä" ohut peräsin, ei uskalla edes ruorista päästää ettei heti ole pokittain.- siiiis
älä osta pientä venettä - se ei kannata.
osta iso vene - se kannattaa
- käyttöä
Hae aiempia keskusteluja hakusanalla törmäyslista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684665Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232800Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 591400
- 951282
- 471169