jooh...paljonko maksaisi 2 marsua ja tarvikkeet päälle??oisi kiva tietää jos joskus tulevaisuudessa ostan marsuja!?!mitä marsut syövät?(muuta kuin erillaisia jyviä..esim.kaupasta saatavaa sekoitusta!)
oma(t) marsu/marsut
Ansukka
5179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meistä on olemassa kirjoja, joissa kerrotaan meidän hoidosta, tarvikkeista ja kaikista mistä marsunomistajan pitää tietää. Meillä oli ainakin sillein että tulin hyvästä eläinkaupasta, maksoin noin 40 euroa, mutta siinä eläinkaupassa oli myös marsupaketteja, jossa tuli tarvikkeet mukana. Mutta voithan ostaa joltain jonka oma iso marsu on saanut pentuja, ja haluaa myydä ne. Keltaisesta Pörssistä voi löytyä, tai yleensä löytyy, mutta tarkistathan kaverini siloin kunnolla. Tarvikkeista... Tarvitset juomapullon, ruokakupin, heinäseimen (mikäli sellaisen päätät marsuillesi hankkia), jos marsut ovat pitkäkarvaisia, niin kamman. Sitten tietysti purut ja heinät, ja virikkeitä, esim puuta, jonka päälle voi kiivetä, pesäkopin ym. Kannattaa käyttää mielikuvitusta niin se onnistuu :)
Me marsut syömme tietenkin heinää, sitten hedelmiä, omenaa, vesimelonia, salaattia (jotkut salaatit käyvät) paprikaa ym.. siinä oli ne jotka muistan. Meille voi myös antaa kamomillateetä, näkkileipää ja tietysti ihan vettä. Tarvitsemme paljon c-vitamiinia, ja hedelmistä saamme ne.
Toivottavasti tästä oli hyötyä Ansukalle,
Kesäterveisin: Prinssi Rockyda "Roki"
Hei olen Mansikka. Prinssi Rockyda kertoi hyviä tietoja, mutta lisää saat jos käyt useilla nettisivuilla, esim. marsuyhdistys.net ym. Siellä on myön paljon linkkejä, ja siellä taas muidenkin marsuista vähän tietoa.. hauskaa on katsella:)
Prinssi Rockyda, kiva nimi sulla on, ei outo.. *hih* :)
http://www.marsuyhdistys.net sieltä saat asintuntevaa tietoa jos marsuista olet oikeasti kiinnostunut!
pistin jo sen marsuyhdistyksen osoitteen..eiksai sitä kahta kertaa tartte laittaa.. ???
Hei, kiva että nimeni ei ole outo.. :) Sain nimeni Prinssi Rohkean mukaan sillä olen tosi rohkea! (Öhöm..)
Okei,siis Rockin mukaan. Omistajani pitää minua rokkarina:) Ja kyllähän se rohkeastakin kelpaisi..
* * *
Eli siis Prinssi Rockyda on saanut nimensä Prinssi Rohkean mukaan osaksi sillä se oli tosi rohkea pikku poikana(meinasi melkein kuolla synnytyksessä), ja osaksi myös rockin mukaan (tykkää rock´n´rollista :)) Se melkein tanssii sitä, alkaa kuikuttamaan :D Mistäköhän sekin johtuu *miettii*.
Sydämellä: Prinssi Rockyda & Omistaja