joltakin "asiantuntijalta" mielipidettä ja analyysiä näistä ykspuolisista haukkumisseremoonioista. Jos palstalla pyöris joku psykologiaan perehtyny, niin mitä tämmönen keskustelu sulle kertoo, kun tarkastelee tätä vl:ien vastapuolta.
"Haaskat raadolla"
Kysyisin
432699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Tule seuroihin, näet enemmän kerrasta toiseen toistuvia seremonioita.
Jostain syystä monikaan vl ei vaivaudu puolustamaan tapakäyttäytymistään saati uskoaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000032635683
yksiselitteisesti siitä, että vanha suola janottaa (koskee entisiä vl:ia), mutta synnin nautintojen houkutus painaa kuitenkin vaa'assa enemmän ja vie voiton.
Ristiriitaiseen tilanteeseen ihminen reagoi niin, että kieltää himoisemansa kohteen (vl-liikkeen jäsenyys) arvon. Koska tulee kuitenkin paljon heikkoja hetkiä, jolloin haluaisi olla vl, on liikettä kaikin tavoin haukuttava ja sillä tavoin uskoteltava itseään uskomaan, ettei liikkeen jäsenyys ilman räätälöintiä kiinnosta.
Yllä kuvattua psyykeen toimintaa kutsutaan psykologiassa mielekkyysperiaatteeksi. Ihminen pyrkii selittämään kaiken käyttäytymisensä itselleen mahdollisimman mielekkääksi. Tällöin omia uskomuksia ja omaa maailmankatsomusta on kaikin tavoin vahvistettava vertailemalla uskomuksiaan huonompina pitämiinsä, mutta toisaalta houkuttelevaan toisiin uskomuksiin, kuten vl-uskoon.
Mielekkyysperiaate selittää esim. sen, että jos ihminen ensin paheksuu pitkään aviouskottomuutta, mutta syyllistyykin sitten itse puolison pettämiseen, niin hän vähitellen lakkaa paheksumatta aviouskottomuutta. Vähintään hän pyrkii selittämään teolleen tuhat ja yksi lieventävää asianhaaraa, jolloin syyllisyydentunne saadaan vaimennettua ja oma käyttäminen moraalisesti hyväksyttäväksi.
Vl-usko on siinä suhteessa melko tiukka usko, että se ei anna lievennyksiä syntikäsityksiin, kuten muut kristinuskon suunnat nykyään tekevät. Siksi vl-usko ei sovi sellaisille ihmisille, jotka haluavat kokea runsaasti onnistumisia omassa moraalikäyttäytymisessään. Vl-usko on armouskoa, jossa pidetään synnin raja tiukkana, mutta ei kuitenkaan edellytetä ainuttakaan onnistumista. Sen vastakohtana pidetään uskonnollisessa kielenkäytössä "omavanhurskautta" eli sitä, että ihminen omilla tekemisillään ja tekemättä jättämisillään onnistuu ansaitsemaan vähän itselleen autuutta.
Vl-liikkeestä eronneet ovat poikkeuksetta sellaisia ihmisiä, jotka eivät hyväksy vl-ihmisten syntikäsityksiä ja jotka haluaisivat kokea onnistumisia uskonkilvoituksessaan ja moraalisissa valinnoissaan. Heillä on kuitenkin runsaasti ristiriitaisia tuntemuksia, koska syvällä sisimmässä kuitenkin tuntuu välillä siltä, ettei synnintunto poistukaan, vaikka miten paljon uskottelisi jonkin asian olevan ei-syntiä. Tähän syyllisyydentunteeseen nähdään vain yksi syyllinen: vl-liike ja vl-ihmiset. Siksi haukutaan heitä ja ajatellaan, että jos vl-opetukset saisi kitkettyä pois, voisi elää niin, ettei tulisi lainkaan syyllisyydentunnetta asioista, joita vl-ihmiset pitävät syntinä.
Tässä lyhyt psykologinen katsaus päivän aiheeseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000032635845
ajattelinkin taustalla olevan. Aika monimutkainen tämä ihmisen psyyke, muuten.
...
oman sovelluksen!
Vanhollislestadiolaisuudesta irtaantuneilla on usein läheisten ihmisten kautta vielä vahvoja inhimillisiä siteitä entiseen yhteisöönsä. Hankaus tuottaa kipeää, sillä irronneet eivät voi elää oman vakaumuksensa mukaan omaa elämäänsä. Nuo läheiset vl:t eivät yleensä ole kovin hienotunteisia eivätkä kunnioittavia toisenlaista vakaumusta kohtaan, vaan pikemminkin pyrkivät mitätöimään ja hallitsemaan läheisiään oman vakaumuksensa nojalla. Tämä tuottaa jatkuvaa tuskaa ja rajanvetoa kipeine tunteineen. Arvioin, että palstalla puretaan ahdistuksia myös tällaisista syistä.
"Vl-liikkeestä eronneet ovat poikkeuksetta sellaisia ihmisiä, jotka eivät hyväksy vl-ihmisten syntikäsityksiä ja jotka haluaisivat kokea onnistumisia uskonkilvoituksessaan ja moraalisissa valinnoissaan."
Täyttä puppua ja yleistystä tuo. Vl-liikkeessä syntikäsitys on totaalisen alkutekijöissään, edes syntiluetteloa ei pystytä pitämään ajan tasallla. Ja varmuuden vuoksi omatunto pyritään joka käänteessä korvaamaan yhteistunnolla. Täällä moneen otteeseen ruoditut ehkäisy- ja tv-kiellot ovat mitä mainioimpia esimerkkejä tuosta.
Mihin tiukkuus perustuu ?
Ihmistentekemiin näennäis raamatullisiin sääntöihin joista säännöistä kuvastaa se,etteinäihin sääntöihin ole osaa eikä arpaa
Armon Herralla, Jeesuksella Kristuksella.
Te panette "ahtaan Portin ahtaammaksi kuin se on Jumalalta.
Matteus23:13-15.
Mutta voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun suljette taivasten valtakunnan ihmisiltä!
Silllä itse te ette mene sisälle, ettekä salli
meneväisten sisälle mennä.
Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te kierrätte meret ja mantereet tehdäksenne yhden käännynnäisen,; ja kun joku on
siksi tullut, niin teette hänestä helvetin lapsen, kahta vertaa pahemman kuin te itse olette."
VL:yhteisössä haisee tuonelan itsekehu.
"Kyllä se kertoo yksiselitteisesti siitä, että vanha suola janottaa (koskee entisiä vl:ia), mutta synnin nautintojen houkutus painaa kuitenkin vaa'assa enemmän ja vie voiton."
"Ristiriitaiseen tilanteeseen ihminen reagoi niin, että kieltää himoisemansa kohteen (vl-liikkeen jäsenyys) arvon."
Onpas psykologia joutunut harhateille, kun on pitänyt lähteä oikein "psykologien" laittamaan lisäkuormaa väärän kohtelun uhreille! Kirjoituksestasi heijastuu, että haluat osaltasi piilottaa SRK:n mustan menneisyyden hakemalla syyllisyyttä hoidettujen reaktioista! Et näköjään edes tiedä, että ihmisiä erotettiin seurakunnasta esim. toisen ihmisen pitämän TV:n perusteella. Erotettu ei siten ITSE ollut osallisena mainitsemaasi syntielämään.
Sinun tulisi myöntää, että seurakunnasta erotettujen OMATUNTO neuvoo kuuluttamaan parannusta myös hoitokokouksista vastuulliselle SRK:n johtoryhmälle! Pahinta on, kun jotkin kuvittelevat psykologien hallitsevan myös taivaalliset asiat!
Sovellahan psykologiaasi tähän SRK:n johtoon! Selityksesi sopii paremmin sinne.
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=443&Itemid=38
"että vanha suola janottaa (koskee entisiä vl:ia), mutta synnin nautintojen houkutus painaa kuitenkin vaa'assa enemmän ja vie voiton. "
-- tarkoitat, että mieli tekisi takaisin, mutta synti houkuttelee enemmän. Väitteesi on vailla perusteluja, sillä ensin pitäisi määritellä "synti"-käsite, ja sen on monessakin keskustelussa todettu olevan vl-liikkeessä Raamattua huomattavasti tiukempi ja siihen käsitteeseen sisältyy myös sellainen teko, jossa voi olla VAARA joutua syntiin. Esim. tv:n katselu.--Toisaalta, kun on koko nuoruus- ja varhaisaikuisuusikänsä ollut vl, niin se on osa ihmisen omaa historiaa, eikä siitä pääse helposti eroon. Vain siinä on se "vanha suola", ei muussa.
"Ristiriitaiseen tilanteeseen ihminen reagoi niin, että kieltää himoisemansa kohteen (vl-liikkeen jäsenyys) arvon. Koska tulee kuitenkin paljon heikkoja hetkiä, jolloin haluaisi olla vl, on liikettä kaikin tavoin haukuttava ja sillä tavoin uskoteltava itseään uskomaan, ettei liikkeen jäsenyys ilman räätälöintiä kiinnosta."
---Täysin "kyökkipsykologiaan" kuuluva perusteeton väite, joka juontuu kestämättömästä ensimmäisen kappaleensa väitteestä. Tarkoittanet: happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista.
"Yllä kuvattua psyykeen toimintaa kutsutaan psykologiassa mielekkyysperiaatteeksi. Ihminen pyrkii selittämään kaiken käyttäytymisensä itselleen mahdollisimman mielekkääksi. Tällöin omia uskomuksia ja omaa maailmankatsomusta on kaikin tavoin vahvistettava vertailemalla uskomuksiaan huonompina pitämiinsä, mutta toisaalta houkuttelevaan toisiin uskomuksiin, kuten vl-uskoon."
---Olet ilmeisesti lukenut jonkun kansantajuisen psykologian kirjan ja sovellat sitä täysin kestämättömin perustein keskusteluaiheeseen. Siis: Ei mitään perusteluja. Sama tyhjä, mutta hienoon kielenkäyttöön ja "oppineisiin" sanakäänteisiin verhottu teksti on seuraava kappaleesi.
" Vl-usko on siinä suhteessa melko tiukka usko, että se ei anna lievennyksiä syntikäsityksiin, kuten muut kristinuskon suunnat nykyään tekevät. Siksi vl-usko ei sovi sellaisille ihmisille, jotka haluavat kokea runsaasti onnistumisia omassa moraalikäyttäytymisessään. Vl-usko on armouskoa, jossa pidetään synnin raja tiukkana, mutta ei kuitenkaan edellytetä ainuttakaan onnistumista. Sen vastakohtana pidetään uskonnollisessa kielenkäytössä "omavanhurskautta" eli sitä, että ihminen omilla tekemisillään ja tekemättä jättämisillään onnistuu ansaitsemaan vähän itselleen autuutta."
---Tosi on, että vl-usko on tiukka uskonto, mutta se on Raamatun uskonkäsitykseen verrattuna ylitiukka, k.s. ed. syntikäsityksestä. Sen sijaan kirjoittaja ei ilmeisesti ole yhtään tutustunut toisiin kristinuskon haaroihin, kun väittää, että synti ei ole syntiä muualla. Kyllä se on, olen katsastellut myös muita kristillisyyden suuntia kuin vain vl-liike. Muualla synti on "oikeita" syntejä (kateus, kauna, pahanpuhuminen, valehteleminen yms), ei "höpösyntejä"(tv:n katselu, korvakorut, meikkaus), kuten vl-liikkeessä. K.s. ed. syntikäsitys.--Vl-liike todella pitää omavanhurskaana kaikkia muita kristillisyyden suuntia, joissa ei todellakaan yritetä omin avuin eikä teoin päästä taivaaseen, vaan uskomalla yksin Jeesuksen sovintotyöhön.--Onko tämä kenties kirjoittajalle yllätys?
--Toki olet siinä oikeassa, että vl-liikkeestä eronneet tai erotetut eivät hyväksy liikkeen syntikäsityksiä. Miksi hyväksyisivät, koska monet niistä eivät ole Raamatun mukaisia? Esität viimeisessäkin kappaleessa todella kieroutunutta kyökkipsykologiaa.
Minä esimerkiksi en todellakaan kuulu vl-liikkeeseen, erottamiseni jälkeen, mutta elämäntyylini on sama kuin ennen erotusta, paitsi tv:n osalta. Olen kuorinut kaikki vl- opetukset, väärät sellaiset, vuosien ja vuosikymmenten kuluessa. Se on tuskallinen ja hidas prosessi, koska vl-aivopesu on niin perusteellista ja on iskostettu lapsuuden ja nuoruuden kuluessa herkkään ja vaikutuksille alttiiseen mieleen. Sen vääräksi työstäminen (tosiasioitten ja Raamatun valossa) on tuskallista ja sitä työtä täällä käyvät monet entiset vl-kirjoittelijat. Jotkut meistä ovat kenties agressiivisia vl-ihmisten mielestä, mutta sen tekee kärsityt vääryydet. sitä vl-ihmiset kutsuvat katkeruudeksi. Sehän on vakioväittämä meille ulkopuolella oleville;(
Parasta sinunkin, kirjoittaja, olisi lukea Raamattua ja vertailla sen ohjeita vl-liikkeen ohjeisiin. Ehkä yllättyisit kovasti, kuten minäkin aikoinaan.
olletikkin on !
Mukava, kun olet päässyt lyhyempään itseilmaisuun!
Selitys sille, miksi veeällät niin ahkerasti moitiskelevat maailman pahuutta ja varoittelevat sen vaaroista, on yksinkertaisesti: VEEÄLLÄT KAIPAAVAT MAAILMALLISTA ELÄMÄÄ.
Kun ei enää ole voimaa valvoa kuin toisten synneissä, tulee mieliteot suuriksi aidan toiselle puolelle.
portti?
Kummastuttaa, miksi vl:t ovat niin kauhean kiinnostuneita siitä, miten "maailma" elää. Siitä riittää päivittelyä ja puheenaihetta. Tekisi mieli sanoa, että hankkikaa elämä!
Kaikkein kummallisinta on, että puhujat haaskaavat seuroissa paljon kallista puheaikaa joka viikko maailman pahuuden päivittelyyn. Eikö omassa elämässä ole tarpeeksi sisältöä, kun täytyy silmät kiiluen tirkistellä aidan yli? Ja naamioida se paheksunnaksi.
olet yhtä pahasti lahkokon aivopesukoukussa, kuin oletinkin, ämmä. "vanha suola janottaa-metodi" on sitä SRK:n propagandaa pahimmasta päästä.
Ihan taatusti max. n. 0,0000000000000000001 % vl-lahkosta irtipäässeistä haluaisi takaisin tuohon typeryyteen, kun on kerran siitä irti päässyt.
Itse en ole koskaan haikaillut takaisin. Vertaan vl-liikkeestä irtipääsyä syövästä paranemiseen. Kukapa haluaisi syövän takaisin, kun on siitä kerran parantunut?
siinä missä uudempikin. Mutta enpä kutsuisi vl-valheviidakkoaivopesutynnyrissäkasvattamisuhkailuvittuilulahkoa suolaksi. Suola on hyvä mauste, ja erittäin tarpeellinen aine ihmiselle. Vl-liike taas on lähestulkoon turhinta, mitä tässä maailmassa on koskaan keksitty. Toivonkin, että tuo hullutus loppuu yhtä pian, kuin alkoikin. Muitakin lahkoja on "kuollut pois" ajan saatossa, joten olen optimistinen. Uskon, että sadan vuoden kuluttua vl-liike on surkuhupaisa muisto vain...
Matteus 7:13-14
Jeesuksen sanant :" Menkää ahtaasta portista sisälle.
Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen(helvettiin)ja monta on jotka siitä sisälle menevät,mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne jotka sen löytävät."
Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.
Juuri tämä on tarkoitettu lestadiolaiselle ja Islamille.
Jeesushan puhu ihmisille jotka eivät vielä vastaanottaneet HÄNTÄ; USKOIVAT VAIN JUMALAAN. SRK;n Jumala sidonnaisuus on niin suuri, että Jeesus on jäänyt varjoon, kuten Jehovan todistajilla.
Hallelujaa.
niinkuin te useimmat vl:t näytätte olevan. Teille usko on sitä, että kilvoittelee vl-syntien karttajana ja poispanijana! Uskon perusta eli oppi saakin sitten olla mikä tahansa. Se on niin toisarvoinen asia, etteivät monet vl:t osaa sitä edes kertoa kysyttäessä.
Monet ovat jättäneet vl-uskon, koska ovat tajunneet sen pinnallisuuden. He ovat etsineet oikean raamatun opin uskonsa perustaksi. Itse ainakin viihdyin ulkonaisesti vl-elämässä, en kaivannut "syntielämää", enkä ole siitä myöhemminkään välittänyt. Mutta siinä ihmistekoisessa höpöuskossa en voinut olla, omatuntoni oli toista mieltä.
yksityisen ihmisen uskonelämässä?
Mikä tekee sen ahtaaksi?
Vaikka omakohtaisia kokemuksianne.
Toki minullakin on käsitykseni, jonka kyllä tahdon kertoa, mutta kertokaa tekin.
Onko se ahdasta porttia, kun pitää liittyä halpa-arvoiseen joukkoon? Tai pitää alkaa noudattamaan armonneuvoja? Eikä saa noudattaa maailman tapoja? Vai olisiko se jotain sisällisempää meissä?
Millä ajattelit. Eikö SRK:laisuus propagandaväitöksineen olekaan vienyt kokonaan kykyäsi itsenäiseen ajatteluun, niinkuin suurimmalta osalta vl:istä?
Uskoit noin vain tuon "vl-kotipsykologin" diagnoosinkin, mikä vahvistaa sinun olevan jo liian syvällä vl-valheviidakossa päästäksesi sieltä enää koskaan omin avuin pois. Siksi oletkin katkera meille ei-lahkolaisille, kun elämämme on vapaata ja voimme ajatella itse. Olet itsekin huomannut, että olet väärällä tiellä, kohti kadotusta menossa tuossa huijarilahkossa, ja ikäänkuin alistut silti kohtaloosi, koska et muutakaan voi. Siksi uskot kaiken, mitä vl:t sinulle syöttävät totuutena.
Siinä oma diagnoosini. T: Kotipsykologi 2.
kun tuo portti löytyy?
Senhän löytävät vain harvat?
Muistaakseni Lestadius kuvaa, että se on kuin vuoristotie. Toisella puolella on oma vanhurskaus ja toisella puolella synnin luvallisuus. Siitä välistä se menee.
että noin harvat sen löytävät? Enpä usko.
99,998 % maailman ihmisistä ei sinun vakaumuksesi mukaan löydä koko porttia? Peräänkuulutan taas jälleen kerran sitä suhteellisuudentajua teiltä vl:iltä.
Maapallolla on vielä vl-liikettäkin ahdasmielisempiä uskontoja, ja paljon. Teidän tienne ei ole edes kapea, jos sitä vertaa vaikkapa USA:n amish-liikkeen tiehen. Vl:illä saa sentään olla puhelin, auto, uudet vaatteet ja työpaikka, joita amishit eivät hyväksy.
Myös monien muslimien usko on paaaaaaljon tiukempi, kuin teidän. Vl-liikkeessä uskominen ei ole hankalaa. Päinvastoin: Vl-liikkeessä tuntuu helpolta uskoa, jopa liian helpolta. Kulkee vain lauman mukana, ja elää samalla tyylillä kuin muutkin, niin pelastuu. Edes omaatuntoa ei tarvitse kuunnella, koska sekin on yhteinen.
Ei Jeesus vl-liikettä noilla sanoilla tarkoittanut, ei ei ei...
ellei teidän vanhurskautenne ole paljon suurempi, kuin kirjanoppineitten ja fariseusten, ette suinkaan tule Taivasten Valtakuntaan.
Fariseukset elivät todella nuhteetonta elämää. He varmasti tekivät kaikki viimeisen päälle oikein. Varmaan toteuttivat kaikki armon neuvot, eivät ehkäisseet, tuomitsivat kaikki muut uskonnot hevettiin ja noudattivat hyvin tarkasti Raamatun säännöksiä. He odottivat Messiasta, jne.
Kaiken lisäksi he alunalkaenkin olivat Jumalan valittu kansa.
Jeesus kuitenkin sanoo: Ellei teidän vanhurskautenne ole paljon suurempi, kuin noiden säädösten noudattajien, ette ensinkään tule Taivasten Valtakuntaan.
Siinä ahtaan portin löytymisessä täytyy olla suuri salaisuus. Ei Nikodemuskaan ollut sitä löytänyt, vaikka oli salainen opetuslapsi.
Kertokaa mitä suurta tuohon ahtaaseen porttiin liittyy. Raamatussa on muutamassa kohdassa ns. armonjärjestys. Voisiko se liittyä niihin?
"Minä(Jeesus) olen ovi, jos joku minun kauttani käy sisälle, niin hän pelastuu" Joh. 10:9
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainokaisen (alkukielessä ainosyntyisen)Poikansa, ettei yksikään joka häneen uskoo joutuisi kadotkseen, vaan saisi iankaikkisen elämän" Joh. 3:16
se vanhurskaus on.
Pyrkikää ahtaasta portista sisälle, sillä monet ovat jotka..., mutta eivät taida.
Jotenkin näin Jeesus sanoo.
Tässä joudumme nyt sen vakavan paikan eteen taidammeko me?
Joku ihminen on saattanut olle esim. hyvin rehellinen, mutta kun Jumala on herättänyt omantunnon, niin hän onkin alkanut näkemään, että hän on ehkä vahingoittanut epärehellissyydellääm vilpillään tai ulkokultaisuudellaan lähimmäisiiään. Hän on saattanut olla siveä, mutta kun omatunto on herännyt, on hän huomannutkin monta sopimaton ta flirttiä tms., joka on syntiä Jumalan edessä.
Hän on uskonut kunnioittaneensa vanhempiaan, mutta kun Jumala on herättänyt omantunnon, niin asiat eivät niin olleetkaan.
Hän on tullut siihen autuaalliseen tilaan, että hän on tajunnut kadotetun ja tuomitun tilansa.
Hänen on täytynyt turvautua Jeesukseen, Jeesuksen hän on löytänyt uskovan lähimmäisen sydämellä, jolla Hän asuu Pyhässä sanassaan. Ja se on kuulunut: "Ystäväni,saat uskoa kaikki syntisi anteeksi Jeesuksen Kristuksen Pyhässä nimessä ja sovintoveressä." "Niin on Jumala maailmaa rakastanut..."
Siinä se ahdas portti on löytynyt. Uskovasta on tullut kokonaan toisenlainen. Häneltä on loppunut arvostelun ja tuomion henki. Tilalle on tullut rakkaus, jne.
Kaikki nämä asiat ovat tulleet Jumalan armosta.
Kaikki kerskaus armon nueuvoista on loppunut, kerskaus ehkäisemättömyydestä on loppunut, kerskaus suurenperheen kasvattamisesta on loppunut, kerskaus suviseuroissa käymisestä on loppunut. Myös tuomiohenki toisia ihmisiä kohtaan on louunut.
Tilalle on tullut armahdettu syntinen ihminen, joka rakastaa epäuskoisiakin, epäuskoisia lapsiaankin eikä heitä niitä saatanan haltuun.
Siinähän oli kuin terveisiä Taivaallisen Vanhimman sydämeltä! :)
että väität kysymys olisi haaskat raadolla?
Kun VL:yhteisö väittää olevansa ainoa oikea usko
maailmassa, kaikki muut uskot ovat heidän mielestääm epä-uskoisia!Perustelematta.
Tämän yhtesön jäsenet kuuluvat kaikki Luterilaiseen kirkkoon, mutta se väittää kirkkoakin epäuskoisten kirkoksi siltäosin kun
jos ei kuulu heikäloäisiin .
VL: yhteisössä jäsenten omattunnot on sidottu johtokunnen ja ja johtomiesten tekemään säännöstöön, ellei tottele tulee hoidetuksi.
VL:yhteisössä ei ole lupa totella Jumalan sanaa
ilman johtajien lupaa mikä siitä heille kelpaa.
Vain Me yksin oppi, jota VL:yhteisö toitottaa on
vastoi UUden Testamentin opetusta.
Siellä Jeesus sanoo" Minä olen TIE ja Totuus ja ELÄMÄ, eikukaan tule Isän tykö muutoinkuin minun kauttani. Jeesus on ainoa välimies Jumalan ja ihmisen välillä. Hän on uskon alkaja ja päättäjä."
Hoitokokous vääryydet ovat VL yhteisön oma kylvö
josta se saa nauttia täysin siemauksin.
Kun uskovien yhteisössä havaitaan toimitun väärin,siitä yleensä seuraa parannuksentekeminen sovittelu ja anteeksi pyyntö.
Tähän VL: johto ei pysty: SILLÄ KATUMISEN ARMO TULEE JUMALALTA, sitä nämä VL johtajat eivät ole saaneet.
Eivätkä he ymmärrrä totella edes Jumalaan sanaa jossa asioiden oikea laita HEILLEKIN kerrotaan.
Psygologista tarkkailua kaipaa SRK:N toiminta
koska se ON vahingoittanut ihmisiä, ihmisarvoa
loukaten ja vastoin maamme lakeja.
Suomalaisessa yhteiskunnassa vallitsee avoimmuus,
paitsi VL; yhteisön uskonhämärässä joka kadottaa.
Olen han kuunnellut mitä he ajatelevat muista uskoista RY:llä. Kaikki muut uskonsuunnat ovat
epäuskoisia Vaikka VL julistajat eivät olekkaan tutustuneet mitä muut opettavat, he antavat tuomioita ilman perusteluja. Sellainen toiminta
ei kelpaa Taivaassa saatikka Jumalan valtakunnassa,
Siionista puhumattakaan.
ymmärrän, miksi nämä kirjoittelee näitä syytöksiä, kun luin tuon kotipsykologin tekstin. Ei ärsytä enää niin paljon.
Se ei ole syytös jos todetaan tosiasoita VL ystävien suhteen.
Samassa perhekunnassa elää tänäpäivänä Vl:ystäviä
jotka käyttäytyvät erotettuja kohtaan törkeästi.
Ei tervehditä Jumalan terveellä, ei keskustellahengellisistä asoista kohdellaan kuin
Fariseukset puplikaania.
Veljekset ja sisaret eivät käy toisiansa tevehtimässä ja niin edelleen .
Mutta joshe saavat sukulaisesta hyötyä sen he kyllä vastaan ottavat, vaihkeivät uskovana pidäkkään .
Jamaltotmat epäuskoidetkin käyttäytyvät paremmin
ja heillä on rakkautta enemmän yksilönä kuin
koko VL:liikkeellä.
Mikä on se henki joka on pahansuopa jopa omille lihallisille lapsilleen ja sukulaisilleen?
SRK: on julkinen yhteisö, jonka edesottamukset
ovat julkisia.
SRK:n synti säännöt ovat ristiriidassa RAAMATUN KANNSA ja Suomen lainsäädännön kanssa .
En muuten ole koskaan ollut vl vaihka poikkean
ry:llä silloin tällöin, siksi tiedän mistä kirjoitan.
Ueimmin puistattaa saarnojen jälkeen se heikko tietämys Jumalan sanansta joka VL: saarnamiehillä on oma hyväisyyden perkeleen kanssa.
vl-herätysliikkeen törkeitä Raamatun vastaisia valheoppeja ja hoitokokouksia?
kuollut kun sitä raadoksi nimität?
silmitön haukkuminen haukkumisen vuoksi kuulostaa tyhmältä. Toisaalta vl-uskon vain me-henki ei ole Jumalasta. Å andra sidan ehkä vl-lapsen on parempi kasvaa turvatussa ympäristössä lapsuutensa pikemmin kuin humalassa hilluvien vanhempien seurassa (kuten nykyään niin usein tapahtuu). Lapsi kuulee edes Jumalan Sanaa ja Jeesus, lasten auttaja ei voi kellekään tehdä pahaa.
Kyllä Siperia sitten opettaa ja maailman raadollisuus iskee kimppuun nuoruudessa. Tarjotaan huumeita ja syntiä oikein parhaasta päästä. Silloin testataan mikä opista on mennyt perille ja mikä ei. Miksihän muuten noin 50 % vl-nuorista hylkää uskonsa? Miettimisen paikka kasvattajille?
Tuollaista väärää kuvaa vl tunnetusti antaa ulkomaailmasta. Se on loukkaavaa vääristelyä.
Ulkopuolella vasta voi olla rehellinen ja nähdä elämän sellaisena kuin se on. Ihmissuhteetkin ovat aidompia ja teeskentelemättömiä.
- Moraalittomuutta ja paheita on tasaisesti uskovaistenkin piirissä.
vl:ien haukkumisseremoonioille, jota ne harrastavat vielä paljon törkeämmin kuin me "vastapuoli".
VL:t opettavat kansalleen, että kaikki muut ihmiset ovat juoppoja, narkomaaneja, valehtelijoita, varkaita, huorintekijöitä ja huijareita, jotka eroavat ja hakkaavat lapsiaan. Kaikki muut elämäntavat, kuin vl-liikkeessä eläminen haukutaan tuormiolliseksi ja vääräksi ja maailmalliseksi. Muulla tavalla uskovat haukutaan epäuskoisiksi ja uskottomiksi.
Tuota panettelua ja mustamaalaamista tuputetaan jo vaippaikäisille lapsille, ja sama aivopesu jatkuu vielä vanhempanakin, hautaan saakka. Jopa radion välityksellä (kun kuuntelee vl-seurojen radiointia) voi kuulla tuota mustamaalaamista.
Että olet kovin väärässä tuossa, että haukkuminen olisi yksipuolista. Kyllä se on molemminpuolista. Siinä olet tosin oikeassa, että vl-liike on "hengellisesti kuollut", kun nimitit sitä osuvasti raadoksi.
Kun ensin on lapsuudesta saakka parikymmentä vuotta kuunnellut totalitääristä oppia jossa kaikki muut ihmiset haukutaan ja vanhoillislestadiolaiset korotetaan ja kun kotiolot varsinkin pojilla on tukahdettu ja jopa kavereiden kanssa leikkiminen kielletty niin ei ole ihme kun pääsee irti ja alkaa omilla aivoilla ajattelemaan niin saattaa syntyä myös joitain ylilyöntejä kun ahdistus ja kauna ja menetetty lapsuus purkautuu.
Harvoinpa saa kuulla SRK:n olevan patologisessa tilassa eli raatona.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000032652665