Käykääpäs kattomassa www.arkki-talot.com, siellä ne lupaavat pystyttää kivitalon hiekalta perustuksista vesikattoon päivässä!!?? Onkohan tuo mahdollista ?
Kivitalon anturasta kattoon päivässä?
En usko
91631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tekee kotisivuja aiheesta turhan takia. Onnea vaan yritykselle, mä rakennan omani harkoista. Kieltämättä hyvä idea mutta ei mulle sopiva koska aion tehdä kämppäni puoli-ilmaiseksi. Apua aion ottaa vain LVI-asennuksiin.
Voithan siellä yötämyöden rehkiä toista vuotta, mutta valitettavasti se säästösi jää kovin pieneksi siihen työmäärääsi nähden, toivottavasti fysiikkasi kestää tuon "puoli-ilmaisuuden".
vuorotteluvapaasta? Ja tottakai se tulee olemaan rankkaa. Mutta kuvittele kun läväytän kivitalon 2v päästä myyntiin voin sitten ostaa tollasen päiväntalon. Tai vaikka kaks. Ja juoda bissee vieressä. Ja on yhteyksiä kivitalotoimittajaan, saan halvalla. Kaikki muut tavarat suoraan tukuista. Voihan se olla että jossain vaiheessa alkaa vituttaa mutta kaupat on jo tehty joten vähän turha valittaa. Rinta röyhelölle ja tekemään. Eka kerros jo melkein valmis. Jipii.
muuten kyllä "ajaa karille" nuo rikastumis suunnitelmasi, ja muutenkin on vähän tuo gryndaus heikkoa puuhaa aloittelijalta - ja jos viellä puuttuu osaaminen rakentamisessa, eipä tule "voittoja" kuin korkeintaa myynnin jälkeen raastuvassa talosi ostajalle - mutta onnea yrityksellesi.
Ammattitaito riittää kyllä. Kunto myös, toivottavasti. Ainoa mikä huolettaa on kelit. Jos on hyvät ilmat, eihän sillon oo mitään hätää. Kyllä se on valmis ens kesään mennessä. Ulkorappaukset sitten myöhemmin.
Katsomassa kyseisen valmistajan ensimmäistä hanketta pääkaupunkiseudulle. Totta tosiaan, siellä oli tyhjä tontti ja hiekat sinne oli vaan levitetty ja paalut isketty. Nyt odottavat vaan runkoa. Vaikea uskoa mutta pakko sitä on mennä ihmettelemään kun se on paikallaan. Eivät suostu päivää kertomaan milloin asennus on.
Aika helpon kuuloista jos kaikki maatyöt voi tehdä ennen pakettia. Vieressä tekivät sokkelia ja ihmettelivät itsekin että mitä siinä oikein odotellaan.
Voisin käydä tontilla pällistelemässä...
Suopuronmäki tai rinne, alkupäässä, en muista tarkalleen. Pienessä rinteessä, valkoinen työmaataulu on tien vieressä.
Onko Isto tai joku muu käyny tsekkaamassa miten projekti on edennyt?