Onko kokemuksia seuraavanlaisesta:
Ensin alkoi pelkääjänpuoleisesta ilmasuuttimesta kuulua ihme pörinää autoa käännettäissä vasemmalle. Pikkuhiljaa sisätiloissa alkoi haista pakokaasu.
Pörinä on loppunut mutta pakokaasun haju - ja varmastikin myös määrä - sisällä on lisääntynyt. Flekti ei toimi enää kahdessa ensimmäisessä asennossa. Maantieajossa kaasun haju ei niin tunnu, mutta kaupunkiajossa häiritsee. Ilmastoinnin päällä tai pois pitäminen ei vaikuta asiaan.
Eipä kiinnostaisi viedä autoa pajalle ihmeteltäväksi 80 euron tuntitaksalla jos aletaan repiä kojelautoja yms. pois...
Olisko vinkkejä?
ML270:een pakokaasut sisään
13
3431
Vastaukset
- putkessa vikaa
Mulla oli ton putken liitoskohta siitä o-renkaan
kohdalta halki.
Konehuone aivan nokinen ja pakokaasut tulivat sisälle.
Laitettiin uusi putki ja pesu,sillä siisti.
Noihin pörinöihin en sano mitään.- vuoto...
lähes 100% varmuudella!
- haisee edelleen
vuoto... kirjoitti:
lähes 100% varmuudella!
Minkähän suuttimen?
Kiitos muuten asiallisista vastauksista! - paokosarjan alussa vuoto
haisee edelleen kirjoitti:
Minkähän suuttimen?
Kiitos muuten asiallisista vastauksista!koneen sivulla apupuolella, mistä pakoputki lähtee, on semmoinen mötikkä, siinä iso valurauta rengas, se saattaa olla poikki, tai muuten liitos auki, tai pönttö/putki siitä rikki.
Kone käyntiin ja toinen painamaan rättiä pakoputken päähän. Toinen kuuntelulle tänne kohtaan, kuuluu mistä vuotaa pakosysteemi.
Kokeile sitä pönttöä (varo on kuuma ajon jälkeen) onko irti liikkuuko, ei saa olla väljää lainkaan. - Jakke1856
paokosarjan alussa vuoto kirjoitti:
koneen sivulla apupuolella, mistä pakoputki lähtee, on semmoinen mötikkä, siinä iso valurauta rengas, se saattaa olla poikki, tai muuten liitos auki, tai pönttö/putki siitä rikki.
Kone käyntiin ja toinen painamaan rättiä pakoputken päähän. Toinen kuuntelulle tänne kohtaan, kuuluu mistä vuotaa pakosysteemi.
Kokeile sitä pönttöä (varo on kuuma ajon jälkeen) onko irti liikkuuko, ei saa olla väljää lainkaan.Eli, lähes varmuudella polttoainesuuttimen pohjatiiviste on rikki!! Pajalle siis pikimmiten, tulee aina vaan kalliimmaksi mitä pidemmälle vetkuttelet sen kanssa.
- noin helposti
Jakke1856 kirjoitti:
Eli, lähes varmuudella polttoainesuuttimen pohjatiiviste on rikki!! Pajalle siis pikimmiten, tulee aina vaan kalliimmaksi mitä pidemmälle vetkuttelet sen kanssa.
Oli yksi vastaavaa pakokaasua ..
Oli lemmari lyhällä tuossa pakosarjaan jälkeisessä osassa, Se aikansa hakannut ja väljennyt.
Joskus oli pakosarjan pultit löyhällä.
Nuohan helppo katsoa, kun laitaa vähän pakoputkea tukkoon ja kuuntee vieressä, mistä suhisee.
Samoin suutinkin helppo katsoa, ja kuunnella. Vaikka laittaa vettä päälle poreilun katsomiseksi. - haissi
noin helposti kirjoitti:
Oli yksi vastaavaa pakokaasua ..
Oli lemmari lyhällä tuossa pakosarjaan jälkeisessä osassa, Se aikansa hakannut ja väljennyt.
Joskus oli pakosarjan pultit löyhällä.
Nuohan helppo katsoa, kun laitaa vähän pakoputkea tukkoon ja kuuntee vieressä, mistä suhisee.
Samoin suutinkin helppo katsoa, ja kuunnella. Vaikka laittaa vettä päälle poreilun katsomiseksi.Vielä ei ole ehtinyt perehtyä mutta kiitos loistavista vinkeistä!
Vähän epäilin kysellä tältä foorumilta mitään kun on tuolla harrastepuolella (HD) tottunut siihen, että 104% "vastauksista" on kakaroiden paskanjauhantaa.
Hieno juttu että palsta pelaa niinkuin toivoisi! Kiitos kaikille vastanneille, palaan asiaan kunhan homma selviää.
- Terppa
Minulla on samanlainen auto ja kaksi kertaa vika korjattu. Suuttimen pohjatiiviste (kuten jo joku tuossa kertoi), toisella kertaa 2 suuttimesta vuosi. Aluksi haisee vain kun avaa oven, vähän ajan päästä ei voi erehtyä :-) korjaa heti niin tulee halvemmaksi.
- on kuule
aatun kosto ilmiskunnalle
- #!#
Mene Nissan puolelle kasvamaan.
- se vika!
..ja se OLI se, jota täällä moni varmana veikkasi. Naftasuuttimien alapään kupariprikat falskasivat nelos- ja vitospytyssä, ja siinä se.
Varaosiksi riittää muutama kupariprikka ja uudet kiinnitysruuvit, mutta sitä pikeä ja paskaa putsattiin tuntitolkulla!
Kyllä kansa tietää!
Kiitos tietäjille! - haisee
kaiva ruiskusuuttimet esiin niin yllätys yllätys löydät hajun syyn poistamiseksi toimi varoen ettet riko suuttimien liittimiä tai suuttimia. terv.mb300sl
- Anonyymi
Siellä moottorimuovin alla on ämpärillinen pikeä ja suutin tai pari vuotaa. Pikikakku piikkaamalla pois, suuttimet ylös ja uudet kupariset tiivisterenkaat paikalleen. Korjaantuu 100% varmuudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482639
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541669Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1341634Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501381- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131190Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2851183- 156986
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24940Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899