Kuulin juuri asiakkaaltani että perunkirjoituksen voi tehdä myös itse ja se olisi kuulemma helppoakin jos on sisälukutaitoinen eikä omaisuutta ole paljoa. Lakimiehet pitävät perunkirjoituksen tekemistä satojen eurojen työnä ja jättävät siihen aina jonkin kohdan jota pitää lisämaksusta vielä konsultoida jälkeenpäin. Pitääkö väitteet paikkansa?
Perunkirjoitus itse tehtynä..
Kuultua säästöä
4687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tuon paperin tekeminen lakimiestä tarvitse jos vainajan omaisuudessa ei ole mitään ihmeellistä. Netistä ja kirjastosta löytyy ohjeita ja malliasiakirjoja.
Kuulin juuri asiakkaaltani että umpisuolileikkauksen voi tehdä myös itse ja se olisi kuulemma helppoakin jos on sisälukutaitoinen eikä tulehdus ole paha. Kirurgit pitävät umpisuolileikkauksen tekemistä satojen eurojen työnä ja jättävät aina jonkin vuodon jota pitää lisämaksusta vielä paikkalla jälkeenpäin. Pitääkö väitteet paikkansa?
Ammattilainen tietää mihin paperit pitää toimittaa.
Perunkirjoituksessa taitava tekijä pienentää perintöverojen määrää, esim ohittamalla perinnössä yhden sukupolven. Jos vainajan omaisuus tulkintaan liian pieneksi, niin siitä tulee ongelmia.
Miettikää, että kannattaako vainajan omaisuudesta maksaa perintö- vai myyntivoittovero
Sanottiin meidän porukassa että voidaan tehdä itse. Päätettiin ostaa palvelu. Helpompaa teettää vieraalla on minun kokemus. Pankeissa ottavat paljon "palkkaa" siksi on parempi kysyä jotain tuttua tai tutuntuttua kaupanvahvistajaa tekemään. Vietiin kaikki tarvittavat paperit hyvissä ajoin tekijälle ja käytiin läpi paikanpäällä yhteisessä kokoontumisessa. Tahtoo venyä muuten pitkäksi istunnot.