kiikarigallup

Eli mikä on kiikarinne merkki, malli ja suurennos.
163956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Jolla Ikää n 20 v. Ihan tyytyväinen olen ollut.

Äänestä
  • Tarkka peli, hyvin on tippunu linnut puista jo liki 30 vuotta. 30 vuotta on muuten takuuaika, jotta se alkaa mennä umpeen. Mutta enpä taia uutta ostaa kun tuo entineki pelaa.

    Äänestä

  • viisseiskassa kirjoitti:

    Tarkka peli, hyvin on tippunu linnut puista jo liki 30 vuotta. 30 vuotta on muuten takuuaika, jotta se alkaa mennä umpeen. Mutta enpä taia uutta ostaa kun tuo entineki pelaa.

    Nikon 8*25 kattoprisma ja hyvin on palvellut n.3vuotta,mutta nyt ois aikomus vaihtaa 8*32 typpitäyteisiin.Mutta mikä olis sopiva merkki?

    Äänestä

8x30.
Kalliit mutta HYVÄT.
Jos en riko niin muita en tarvi ikuna.

Äänestä
  • 8 kertaa 20B. Taskuun mahtuva laatu kiikari.Aina mukana reissuissa. Todella laatua ,joka maksoi markka ajan loppupuolella n.2700mk.

    Äänestä

Nikon 8X32HG L DCF löytyy ykkösenä parit 300-400 eskon vehkeet.
Loistopelit nuo HG:t.

Äänestä
  • 12 x 50. ikää yli 30 vuotta.
    maksoi aikoinaan jotain toista sataa markkaa.

    kaikki linnut jotka olen tuntenut, olen sillä tunnistanut.

    Äänestä

Sellainen on yksi ja sitten on pari eri merkkistä 8x25 ja sitten on joku 16-30x60 yksiputkinen

Äänestä

ultravid 8x32.

Äänestä

Zuiho sport, 7*50 Field 7.1, ikää 30 vuotta

Äänestä

ja virus on TÄSSÄ:www.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakka
www.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakkawww.freewebs.com/nahkatarakka

Äänestä
  • tuo sun älykkyys...

    Äänestä

Telemax Special, Made in USSR, 8*30, sarjanumerolla. Noin 45 vuotta sitten hankittu. Parempaa optiikkaa on ollut vaikea löytää. Palvelevat edelleen erittäin hyvin.

Äänestä

Ostin vuosia sitten postimyynnistä (niitä pikkuvihkoja, joita postiluukusta ennen työnnettiin)kiikarit, joiden suurennus oli jopa 600% ja niillä näki ainakin 40 km päähän (siitä mainoksesta). En kyllä koskaan niitä nähnyt. Tais nassikat viedä leikkeihinsä.
Oma on Ultravid 8x32.

Äänestä
  • valehdellut, 600% tarkoittaa kai 6x suurennusta
    ja selkeällä ilmalla näkee paljain silminkin hyvin
    40 kilsan päähän, sekä selkeänä yönä tähtiä miljoonien kilometrien päästä.

    Äänestä

Telemax 5 8x40 Field 114/1000. Kiikari on muistaakseni vuodelta 1976.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


liikkeelle. kirjoitti:

Eli mikä on kiikarinne merkki, malli ja suurennos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu