Meidän kuopus menee kouluun ensi syksynä. Vanhimmat lapset on jo aikuisia, joten siinä mielessä päässyt unohtumaan tuo koulunaloitusikä-vaihe.
Olisin kysynyt, kehtaako ekaluokkalaiselle pistää vanhempien sisarusten vanhoja (epämuodikkaita?) vaatteita tai kenties niistä itse 'tuunailtuja' versioita? Joutuuko lapsi jotenkin häpeään?
Itse muistan omasta kouluajastani, että vaatteet pitivät olla aina uusia ja tietyn muodin mukaisia, vaikkei vanhemmilla todellakaan ollut varaa ostaa niitä. Äiti sitten yritti hätäpäissään itse ommella jotakin samantapaista.
Olisin kysynyt, kehtaako ekaluokkalaiselle pistää vanhempien sisarusten vanhoja (epämuodikkaita?) vaatteita tai kenties niistä itse 'tuunailtuja' versioita? Joutuuko lapsi jotenkin häpeään?
Itse muistan omasta kouluajastani, että vaatteet pitivät olla aina uusia ja tietyn muodin mukaisia, vaikkei vanhemmilla todellakaan ollut varaa ostaa niitä. Äiti sitten yritti hätäpäissään itse ommella jotakin samantapaista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kahden pikku koululaisen (tyttöjä molemmat) äitinä sanoisin, että mieluummin vaikka itse tehtyä, joka on lähellä nykymuotia kuin jotain 10 vuotta sitten muodissa ollutta.
Minä olen nuorempana ommellut jonkin verran vaatteita, mutta nykyisin en allergiani vuoksi juurikaan pysty ompelemaan. Joskus harvoin kuitenkin teen jotain vaatteita lapsilleni, ja he ovat ainakin tähän mennessä olleet tosi onnellisia siitä, ja kertovat mielissään opelle ja kavereille, että vaate on äidin tekemä. Tosin otan kyllä vaatteen saajan mukaan jo vaatetta suunnitellessani, jotta siitä varmasti tulisi mieleinen. Vaatetta myös sovitetaan, katsotaan helman mittaa, hihan mittaa, lahkeen mittaa. Me ikäänkuin "leikitään ompelijaa".
Oma riiviöni on tosin vasta 2kk:n ikäinen,mutta lähes kaikki hänen vaattensa on ostettu kirppiksiltä ja huuto.net:istä.
Molemmista olen löytänyt uudenveroisia (joskus myös täysin uusia).Kalleimmat mitä ostanut on ollut noin 50e (paketti,jossa yli 80kpl vauvanvaatteita).
Tosin en tiedä hieman vanhempian lasten vaatteista...
Mutta,suosittelen kuitenkin =)
Ekaluokkalaiset eivät ole vielä niin tarkkasilmäisiä, mutta hyvin pian muut lapset kyllä alkavat piikitellä vanhanaikaisista vaatteista. Itse en lähtisi myöskään ompelemaan, koska tarvikkeet maksavat nykyään enemmän, kuin valmis vaate!
Käy kirppareilla etsimässä 1-2 vuotta vanhoja vähän käytettyjä vaatteita. Kyllä niitä siellä on. Osta erityisesti housuja jne käytettynä ja muutama uusi muodinmukainen paita. Housumuoti vaihtuu näet hitaammin ja vähemmän.
Pukeutuminen on yksi tavallisimpia kiusaamisen kohteita.
ei olla kovin tarkkoja vaatteiden suhteen, kouluikäisen tytön kaveri ainakin näyttää pitävän veljensä vanhoja vaatteita jotka eivät ole niin nykymuodin mukaisia, mikäs siinä niin kauan kun kelpaa.
että vaatteet ovat ehjät ja siistit. Miksi lapsi pitäisi pienestä pitäen opettaa kulkemaan muodin ja muiden mukana.
että isoissa kaupungeissa lapset haluu pitää kalliimpii ja muotivaatteita kuin pienissä. ja riippuuhan se asuinalueestakin.
Kun minä aloitin vuonna -93 ekaluokan, ei sillä pukeutumisella ollut niin väliä. Naapurin tytön ja osittain myös isoveljen vanhoissa vaatteissa kävin kouluni varmaan kolmannelle luokalle asti kuten moni muukin.
Ei niiden tarvitse olla niin viimeisen päälle. Eri asia sitten rikkaiden perheiden lapset.
jos lapsi mielellään ne vaatteet päälleen laittaa,niin hyvin voi käyttää vanhoja,kunhan nyt ei kauheen nuhjusia ole.
ja ne itsetehdyt ja tuunatut ovat vielä parempia kuin merkki-vaatteet,ku ne ovat orginelleja!(tai niin voi lapselle opettaa) ;D
käsityötaidot ovat niin hukassa nykyään, että se lienee lapsille nykyään erikoisen hienoa että on itsetehtyjä,toisin oli sillon joskus...
mutta oli sitten vaatteet uusia tai vanhoja kannattaa seurata sitä kiusaamista,ettei osu kohdalle...
helpoimmalla lapsi pääsee jos ostatte hänelle uuden kouluasun syksyllä jolla menee. Kun koulu on sitten menossa niin sillä vaatteella ei ole snää väliä. Siinä alkuluokittelussa se voi olla ongelma jossain määrin. Paljon on koulusta kiinni ja lapsen luonteesta sun muustakin tämä asia. Itse kuitenkin hankkisin sen uuden vaatekerran tuohon alkuun niin kuin repun yms myös.
Kun lapsella on se oma rooli ryhmässä niin se kestää sitten kyllä erilaisia irtiottoja vaatetuksessa sun muussa.