huomasin äsken että mulla on jäänyt yksi tikinpätkä tuohon sektiohaavaan. leikkauksesta on nyt reilu kaksi viikkoa aikaa. voikohan tuo tikki alkaa tulehtumaan tuossa tms? meillä on tiistaina neuvola ja mietin että viitsiikö sinne asti odotella poistamista vai menenkö suoraan päivystykseen?
tikki jäänyt sektiohaavaan
miyaki
3444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos ei kinnaa tai aiheuta vaivaa, niin ei sitä tuon takia kannata päivystykseen mennä. Tai jos ei ole pitkä matka sinne, niin sitten. Tai onko sulla jotakin tuttua hoitajaa? -Kyllä se kotikonsteinkin irtoaa.
Ei siihen mitään päivystystä tarvi, nyppäise se itse vaan pois. Mulla oli kans lankoja jäänyt/noussut pintaan, itse minä ne pinseteillä poistin.
Ota tikki pois ihan itse tai pyydä miestä auttamaan. Solmun toiselta puolelta lanka poikki (liekissä steriloiduilla terävillä saksilla ja solmun puolelta vedät sen sitten pois.