Siellä käyneiden kokemuksia.
Millainen Sallatunturi
talvikohteena?
51033
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Rinteet ovat hyväkuntoiset. Lapsiperheille varmaan parhaiten sopii, ei niinkään jos baarit ovat pääasia.
Rinteiden kunto ei ainakaan viikolla 8 ollut
edellisten vuosien tasolla. Tuli tunne että
kaikesta hiukan säästetään, esim EP/Nopeuslaskurinne huollettiin vasta loppuviikosta ekan kerran. No toivottavasti tilanne paranee, sillä olen ollut tähän saakka
mieltynyt ko paikkaan.
viikon 9 Sallassa ja olimme tosi tyytyväisiä. Meitä oli matkassa 10 eritasoista laskijaa ja kaikki tuntuivat löytävän tasolleen vastaavan rinteen. Rinteet olivat ainakin tuolloin erittäin hyvässä kunnossa ja ruuhkia ei ollut koko viikon aikana. Ei muuta kuin laskea suoraan hissiin.
Ainoa asia,jota voisi kehittää oli se, että pohjoisrinteet aukenivat vasta klo 12.
Perhekohteena ERINOMAINEN
olimme todella tyytyväisiä.
Rinteistä löytyy haastetta niin aloittelijalle kuin myös pidemmälle päässeille. Itse ainakin pidän siitä, kun jonossa ei ole etuilijoita eikä suksen kannoille laskijoita.
Vihje; aja autolla itärinteiden juurelle, niin lapsetkin ja aloittelijat pystyvät laskemaan päivän viimeisen laskun turvallisesti, kun ei tarvi mennä punaisille rinteille. Mutta muista, että lippuja et voi ostaa muualta kuin eturinteiltä.
Sallassa on erittäin hyvin hoidetut murtomaaladut harrastehiihtäjälle. Latuprofiilit eivät ole liian vaikeita harrastajalle. Pitkät uuvuttavat nousut ovat harvassa.Ainoa loiva ja pitkä nousu on Ruuhitunturille, minne nousu on kyllä vaivannäön arvoinen. Siellä on kelotupa ja kahvio odottamassa. Nam nam niitä munkkirinkeleitä.
Olemme lukuisia kertoja olleet talvella kaikissa Lapin kohteissa ja Salla on mielestämme ykkönen murtomaata harrastavalle. Paikka on pieni erämaakohde, cvailla hulinaa.
Hulinapaikoista paras on Saariselkä. Sielläkin on hyvät murtomaaladut.