KISSOJEN LISÄÄNTYMISESTÄ

olisin kysellyt että eihän 8kk vanha naaraskissa jolla on juoksuaika voi lisääntyä 4kk vanhan poikakissan kanssa, jolla ei siis tietenkään mitään juoksuaikoja vielä ole ollut ?
4276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

melkein luovutusikäinen kollipoika ole ihan vielä valmis astumaan naaras-neitokaista, mutta kuukausi pari eteenpäin voi olla hyvin mahdollista, jos uroskissa on hyvin viriili. Yleensä lyhytkarvakissat ja monirotuiset ovat tällaisia, mutta pitkäkarvaiset tai puoli-pitkäkarvaiset rodut, heillä tämä vietti on vasta noin alle- ja vähän yli vuoden iässä.

Äänestä
  • Mahdolista on, tai mahdollista hyvin pian ainakin. Eikä pojilla ole juoksuaikoja vaan ovat valmiita toimiin milloin vain niin kauan kuin on pallit paikoillaan.

    Äänestä

Meillä nuorimman kollin sukukypsyys alkoi jo 4,5 kuukauden iässä, mahdollisesti aikaisemminkin, sitähän ei ihminen huomaa heti. Kolli on jatkuvasti valmis parittelemaan, sillä ei ole kiima-aikoja.

Samassa tilassa oleva kiimainen naaraskissa voi hyvinkin aikaistaa kollin sukukypsäksi tuloa. Kissoille kannattaa varata yhteinen leikkausaika mahdollisimman pian ja pitää kissat siihen asti erossa.

Äänestä

Kyllä mahdollista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laurrra- kirjoitti:

olisin kysellyt että eihän 8kk vanha naaraskissa jolla on juoksuaika voi lisääntyä 4kk vanhan poikakissan kanssa, jolla ei siis tietenkään mitään juoksuaikoja vielä ole ollut ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu