Siis jo raskautta toivoessa ja sitten raskauden aikana?
Ja kuinka monta kuukautta olette syöneet jo ennakkoon?
Ja kuinka monta kuukautta olette syöneet jo ennakkoon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
syömään niitä vitamiineja, mitä on suunniteltu juuri raskaana oleville, raskautta suunniteleville ja imettäville äideille.
Mikään pakkohan noita ei kuitenkaa oo popsia ennen ja jälkeen raskauden, mutta itse raskauden aikana niitä suositellaa syömään. (Joka neuvolassa tietty omat ohjeistukset, itselleni niitä suositeltiin ja söin niitä.)
Ihan perus vitamiineja (Multivita) olen syönyt ennen raskautta, en ole vielä raskaana. Otan kun muistan, en välttämättä joka pvä.
Jotkut syö vitamiineja, toiset ei. Mikään pakko ei keneenkään niitä ole ennen raskautta (tai sen aikana, eihän ketään voi pakottaa mutta hyvähän se olisi sikiön kannalta) syödä.
Ainut vitamiini minkä alotin kun vauva tervetulleeks toivotettiin on kalan(maksa)öljy.
kalaöljyä kylläkin=) Ja ilman muuta foolihappoa!!
kohdalla ottamanaa nestemäistä kalanmaksaöljyä raskautta toivottaessa ja nappas heti, lopetin sen kun raskauduin.
Nyt toista toivottaessa olen syönyt kalaöljykapseleita ja taitaa olla että nytkin on tärppi käyny. :D Ja nytkin lopetan heti kun selkeän plussan saan. En siis käytä kyseistä vitamiinia raskauden aikana vaan vain raskautta toivottaessa.
Mulla ainakin auttanut. Tiedä sitten onko loppu peleissä vain oma uskomus auttanut ja usein harrastettu seksi. ;D
Niin, en siis muista oli tuo nestemäisenä ottamani kalanmaksaöljyä vai kalaöljyä, mutta jompaa kumpaa kuitenkin. Tosin en ottanut sitä ihan pvävittäin kun unohtelin :D mutta lopetin joka tapauksessa heti plussattuani.
Nyt siis syön noita kalaöljy kapseleita ja niitä oon ottanu pvävittäin. Mutta aion lopettaa siis nekin kun raskaudun.