DVD-soittimen käyttöohjeissa sanotaan, että toistaa Data-DVD ja Data-CD-levyiltä DivX-muotoiset videotiedostot. Onko ne näitä .avi, .wmv ja .mpg-loppuisia tiedostoja? Ja osaako toistaa ne kaikki? Onhan tietokoneeseenkin ladattava yhtenään uusia codekkeja.
Mitä ovat DivX-tiedostot?
2
1329
Vastaukset
- s/pdif
Tuossa omassa lähes €500 arvoisessa DVD-soittimessa toistuvat kaikki yleisimmät videotiedostotyypit PAITSI .wmv-tiedostot, joita olen konvertoinut (DivX).avi-muotoon.
Nyt sitten kävi niin, ettei WMP11 enää toista lainkaan tietokoneellani .avi-tiedostoja (vaikka asensin käyttöjärjestelmä Recovery-toiminnon kautta uudelleen 100 % onnistuneesti joulukuussa 2007).
Tämän takia asensin TÄNÄÄN DivX Codecit ensimmäistä kertaa tietokoneelleni ja nyt .avi-tiedostot taasen näkyvät; haittapuolena on tuo häiritsevä, alati näkyvä DivX-logo.
Microsoftin omilla sivulla ei kerrota suoraan, mitä pitää tehdä, kun .avi-tiedostojen videoaines lakkaa näkymästä (,mutta audiopuoli kuuluupi).
Ennen DivX codec-hakua poistin WMP11 asennuksen, buuttasin ja hain WindowsUpdaten kautta uudelleen WMP11. Pakkauksenhallinta oli yhä vaan virheellinen. Veikkaanpa videokodekkien olevan myös Vista-käytöjärjestelmän ainainen murhe. - DivX/Xvid tiedostoja
DivX on Mpeg 4-standardin mukainen "huonompi" videocodec jonka tiedostojen päätteenä voi olla .divx tai .avi. Kun puhutaan mpeg-4 videosta tarkotetaan yleensä speksin "parempaa" codecia joka on H.264.
AVI on yleiskäyttöinen tiedostomuoto johon voi pakata videota ja ääntä lähes millä tahansa codecilla, myös DivX:llä mutta .avi pääte sinänsä ei siis takaa sitä että sisällä olisi juuri DivX videota.
DivX:n "oma" tiedodostomuoto erotetaan päätteellä .divx ja tuommoisen sisällä on siis pelkästään DivX videota.
En ole itse kokeillut mutta käsittääkseni DivX on alaspäin yhteensopiva eli tuliterän soittimen pitäisi pystyä toistamaan myös kaikki codecin aiemmilla versioilla tehdyt tiedostot mutta uusimman version kehittyneimmät ominaisuudet ja tulevat versiot eivät välttämättä enää toistukaan ihan noin vaan.
Nykyisen DivX version kaikkien ominaisuuksien tuki pitäisi käsittääkseni vaatia soittimelta "DivX ULTRA Certified"-logoa.
Juu ja tietokoneeseen on ladattava ehtimiseen uusia codeceja jos haluaa että kuva näkyy ja ääni kuuluu. Ainoastaan .mpeg tai .mpg-päätteisten tiedostojen kanssa voi olla suht varma siitä että nuo pelaava maailman tappiin. Tai sitten ei :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917405- 373937
- 453500
- 2332713
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402642- 402433
- 1292369
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292249Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202168- 451942