Millainen lintukoira on pointteri. Käykö myös kotikoiraksi? Miten riistavietti, eli pysyykö lenkillä mukana? Ja ennen kaikkea, mistä löytyisi mukava pentue?
lintukoira
metsälle
83987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pointteri on laajahakuinen peltokoira. Jos metsästät peltoriistaa (peltopyy, fasaani) tai käyt Lapin tuntureilla riekkometsällä, on pointteri hyvä valinta. Jos haet yleiskoiraa jolla voi metsästää myös metsämaastossa ota keskieurooppalainen seisoja, älä pointteria.
Pointteri vaatii hyvän koulutuksen, mutta sitten sen kanssa kyllä pärjää, lenkillä kyllä pysyy mukana kunhan on kytkettynä.
Kotikoirana menee kyllä, niinkuin kaikki muutkin rodut, kunhan ei ole lapsia pilaamaassa koiraa.
Ensimmäiseksi koiraksi pointteri ei ole paras valinta.
Kotikoiraksi, lenkkikaveriksi ja kaiken linnun metsästykseen ota mielummin vaikka unkarin vizla, se soveltuu sellaiseen hyvin.
Meillä oli pointteri hoidossa ja täytyy sanoa että kyllä muuttui ajatukset metsästyskoirista, tooosi rauhallinen sisällä ja pihalla ja meidän kanssa mutta kun ulos lähdettiin niin kyllä liikutti itseään mutta piti kontaktia koko ajan.
Itse en uskaltanut vapaana pitää mutta kun omistaja oli mukana niin ei tosiaankaan karannut minnekään vaan suoritti lähietsintää ja jaksoi sitä tehdä.
Sattumalta tiedän että juuri tästä uroksesta olisi tulossa pentuja, mutta en tiedä saako pentuetta tänne laittaa?
Vai lähi etsintää... hah,hah.
Et taida haluta pointteria metsästys ja koe koiraksi joten ,unohda koko juttu. Poitteri on niin hieno kanakoira, että sitä ei saa pilata...yh..
Jos olet todella kiinnostunut pointterilla metsästyksestä, niin ota yhteyttä Kanakoirakerhon pointterijaoksen pentuvälittäjään.
kyselit ihan asiallisesti pointterista ja rotua todella kauan harrastaneena koitan vastata sinulle asiallisesti:
pointteri on
- erittäin sosiaalinen (tulee toimeen hyvin ihmisten, lasten, toisten koirien ...kanssa)
- yleisesti ottaen terve rotu, kunhan katsot pennun suvun lonkkatulokset
- todella miellyttämishaluinen ja ihmiskontaktia kaipaava, ei tarhakoira.
- erinomainen kotikoiranakin, siinä yhdistyy aivan oivallisesti "sylikoira" ja metsästyskoira
- koulutettavuus vaihtelee sukulinjoittain, nartut usein "nättinokkaisempia" ja yleisestikin ottaen, jos sanonta on "saksanseisojat ravistellaan ennen käyttöä", niin sanoisin, että "pointterit silitellään ennen käyttöä". eli hyvällä ja positiivisesti vahvistavalla koulutuksella sekä pitkällä pinnalla saat aivan uskomattoman lintukoiran itsellesi. jos otat kovaa ja yhtään väärin ajoitettuna, pointteri muistaa sen lopun ikäänsä.
- pointteri on tosi kivaa lenkkiseuraa, se todellakaan ei karkaa heti, kun remmin irroittaa. rotua on jalostettu vuosisatoja seisovaksi kanakoiraksi, joten olisiko siinä järkeä, että se seisoo keskenään 20 kilometrin päässä. tällainen koira palaa aina takaisin oman ihmisensä luo, ja harvoin ylipäätään katoaa näköpiiristä, koska siihen sen työnteko perustuu. tietysti koira kun koira katoaa tilaisuuden tullen, mikäli asiat eivät ole kunnossa. ainoan poikkeuksen ja luonnollisen sellaisen annan juoksuajan ollessa nartulla tai uroksen haistaessa juoksuisen nartun, silloin luonto käskee lisääntyä.
jos haet vain lintukoiraa, pointteri on oivallinen valinta; jos haluat metsästää myös muuta, suosittelen mannermaista, esim lk saksanseisojaa.
keväisin terveisin
kippuranokkien omistaja
Tykkääkö pointterit uimisesta?
Asiallista listaa oli pointterista... Tuli tosta mieleen setteri eli Yks vanhan ajan mettämies puhu just tosta "silittelystä" pun. irlanninsetterin kohdalla. Olipa siis tuttua tekstiä. Eli jos vähänkin otat liian kovasti ja ja vielä väärään aikaan, niin huonoon menee. Eli positiivisella vahvistamisella ja lempeellä kädellä (jos sen nyt yrittää ymmärrettävästi tässä sanoa)...
http://www.djt-club.de/der-djt/verwendung.html
http://www.wellenbusch.de/index.html