englannin opiskelijoille

Jos menen yliopistoon opiskelemaan englantilaista filologiaa niin mihin työpaikkoihin siitä voi jatkaa?Kai muuksikin kuin opeksi tai kääntäjäksi?Sivuaineilla voi ilmeisesti suunnata vähän vai?
91624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No, kuten useimpien humanististen oppiaineiden kohdalla, FM-tutkinto englannin kielessä ei sinällään valmista mihinkään tiettyyn ammattiin.

Selkein "ammattikuva" on niillä, jotka suuntautuvat opettajiksi. Valitettavasti oma tuntemus on se, että Suomessa ei hirveästi humanistista tietopohjaa arvosteta. Kauppatieteet, insinööritieteet, oikeus- ja hallintotiede, lääketiede - näitä arvostetaan työelämässä. Kieliä opiskellut FM, jolla ei ole opettajan pätevyyttä, on valitettavan heikolla pohjalla työllistymisen näkökulmasta.

Itse olen löytänyt oman rakoni kääntämisestä, mutta jos et sitäkään koe omaksesi, niin kannattaa harkita. Toisaalta, englannin opinnot antavat sinulle itsellesi kyllä todella, todella paljon, jos vain olet valmis niihin täysillä uppoutumaan.

Äänestä
  • Olen suorittanut tutkinnon kielissä ulkomailla ja nykyisessä kotimaassani filologiaa tai kääntämistä opiskelleita voi löytää kääntäjän, tulkin ja opettajan lisäksi myös seuraavista ammateista: sihteeri, asiakaspalvelija, assari, oikolukija, kirjeenvaihtaja, toimistotyöntekijä, toimittaja ja tiedottaja. Duunia on myös matkailun, ulkomaankaupan ja viennin parissa. Suomessa lienee aika nihkeää, mutta etsivä löytänee. Ulkomailta saattaa irrota paremmin erilaisia työmahdollisuuksia. Toki erilaiset sivuaineet saattavat parantaa työmahdollisuksia myös Suomessa.

    Äänestä

Kannattaisiko aluksi miettiä mitä haluaa tehdä ja sen pohjalta miettiä pääaine ja valita sivuaineiksi niitä kiinnostavia juttuja?

Äänestä
  • sen verran ettei edellä mainittu ollut tarkoitettu piruiluksi. Suomessa ei vain ole mitään suhdetta opiskelupaikkojen ja työpaikkojen välillä, joten ei kannata luottaa siihen että jotain aina löytyy. Sihteeriksi jne. pääsee kyllä tradenominkin koulutuksella paljon paremmin.

    Äänestä

  • öqqi kirjoitti:

    sen verran ettei edellä mainittu ollut tarkoitettu piruiluksi. Suomessa ei vain ole mitään suhdetta opiskelupaikkojen ja työpaikkojen välillä, joten ei kannata luottaa siihen että jotain aina löytyy. Sihteeriksi jne. pääsee kyllä tradenominkin koulutuksella paljon paremmin.

    Jep. "Ylikoulutusta" kannattaa tietyssä mielessä välttää.

    Minäkin kykenisin vallan hyvin tekemään vaikkapa kirjastonhoitajan työtä, mutta minun on aivan turha sellaisiin paikkoihin hakea, koska minulla on liian korkea koulutus. Tehtäviin ei oteta, koska ajatellaan, että korkeasti koulutettu ei viihdy alemman koulutustason tehtävissä vaan hakeutuu johonkin paremmin omaa koulutustasoaan vastaaviin töihin.

    Äänestä

Sellaista filologian opinnoista, että nehän pitävät sisällään monenlaista, kielitiedettä, kirjallisuustiedettä, kulttuurintutkimusta, kääntämistä. Melko monipuolisesti siis kaikenlaista.

Toki sitten omilla kurssivalinnoilla voi vaikuttaa omaan "erikoistumiseensa". Ja toki sitä voi monenlaisiin tehtäviin hakea ja päästäkin filologin koulutustaustalla, mutta kohtalaisen epävarmalla pohjalla ao. tutkinnon kanssa kuitenkin Suomen työmarkkinoilla on. Jotain sellaista siihen sivuun kannattaa harkita, mikä takaa jonkinlaisen ammattipätevyyden. Yksi vaihtoehto voisi olla esim. informaatiotutkimuksen opinnot, jolloin voi hakeutua kirjastoalalle - vähintään täytyy käytännössä olla perus- ja aineopinnot tehtynä, jotta voi hakeutua informaatikon tms. tehtäviin. Kuten tuossa toisaalla kirjoitin, tavallisiin kirjastonhoitajan tehtäviin on pelkällä fm-tutkinnolla ylikoulutettu. Informaatikon tehtäviin taas ei pääse, ellei ole vaadittua pätevyyttä eli perus- ja aineopintoja informaatiotutkimuksesssa.

Äänestä
  • Ei kirjastonhoitajan töihin ole maisterina ylikoulutettu vaan kirjastonhoitajalta vaaditaan nimenomaan ylempi korkeakoulututkinto ja informaatiotutkimusta 35 ov / 70 op. (Sen sijaan kirjastovirkailijaksi valitaan harvemmin maistereita.) Itse tunnen muutamia englannista valmistuneita, jotka ovat sijoittuneet kirjastonhoitajiksi sivuainevalinnan kautta.

    Äänestä

Kiitos paljon kaikille!Neuvot auttoivat paljon,ja nyt olen taas selvemmillä vesillä.Taidan todellakin jättää englannin opinnot muille,etenkin kun nyt tuntuu etten hirveästi välitä opiskella enää kieliä lukion jälkeen, varsinkaan pääainemuodossa.Thanks:)

Äänestä

Hei!

Itse olisin kiinnostunut juuri englannin tulkin töistä ja aikomus olisi hakea Turun yliopistoon lukemaan englantia. Haluaisinkin siis kuulla, millainen on työtilanne englannin tulkilla/kääntäjällä Suomessa? Myös ulkomaan työmahdollisuudet kiinnostaa. Mitä mahd. variatioita voi olla kääntäjän työstä?

Kaikki muut vinkit ja neuvot opintoja ja kyseistä haaveammattiani koskien otan myös avosylin vastaan :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämmennyksissä kirjoitti:

Jos menen yliopistoon opiskelemaan englantilaista filologiaa niin mihin työpaikkoihin siitä voi jatkaa?Kai muuksikin kuin opeksi tai kääntäjäksi?Sivuaineilla voi ilmeisesti suunnata vähän vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu