Seuraava Valmentaja ?

Pauli Kokkonen

Nikusen aikakausi oli suomalaisittain aika surkea, kun vertaa esimerkiksi norjalaisiin tai iltävaltalaisiin. B-tasollemme on nyt noussut Tsekki, Ranska ja Slovenia.
Toivottavasti Hiihtoliitto ei valitse miehiä Nikusen takaa, Väätäistä tai Pätäriä.
Mielestäni päävalmentajaksi pitäisi valita vahva persoona, lajia Lepistö, Kojonkoski jne...
Ketä on saatavilla ?
Voisiko se olla ulkomaalainen ? Tyyliin Innauer ?
Laittaisi kaikki samalle viivalle - ei suosimisia.
Tosin Marvaila on niin tosikko, että ei varmaan osaisi olla hyvää pataa päävalmentajan kanssa, joka sanoisi kerrankin, että : "Nyt tehdään näin !!!"

1

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vassokuu, silvuplee

      Ranskassa on tasan kaksi hyppääjää ja niistä on Pekka Nimelä saanut jalostettua hyppääjiä jotka parhaimmillaan murtautuu mc-kisoissa kympin sakkiin. Mielestäni Niemelä olisi ehdottomasti kokelemisen arvoinen kaveri, Väätäinen ja Pätäri tyytykööt edelleen kakkos tai apuvalmentajan tehtäviin.

      En missään tapauksessa ottaisi ulkomaista valmentajaa, ei tarvitse kuin katsoa tuomarilavaa kansainvälisissä kilpailuissa ja päätellä siitä, missä maassa on paras osaaminen valmentamisen puolella.

      Toisaalta voisi olla järkevää vaihtaa samantien koko valmennustiimi. Väätäinen voi sopia Nikuselle aisapariksi, mutta ei välttämättä Niemelälle. Marvailankin paikan voisi kyseenalaistaa. Tämä uudistaisi ja toisi tervettä henkeä koko huippuhyppäämisen kärkipaikoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11913
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6323
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5247
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      118
      4432
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3926
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe