Seuraava Valmentaja ?

Pauli Kokkonen

Nikusen aikakausi oli suomalaisittain aika surkea, kun vertaa esimerkiksi norjalaisiin tai iltävaltalaisiin. B-tasollemme on nyt noussut Tsekki, Ranska ja Slovenia.
Toivottavasti Hiihtoliitto ei valitse miehiä Nikusen takaa, Väätäistä tai Pätäriä.
Mielestäni päävalmentajaksi pitäisi valita vahva persoona, lajia Lepistö, Kojonkoski jne...
Ketä on saatavilla ?
Voisiko se olla ulkomaalainen ? Tyyliin Innauer ?
Laittaisi kaikki samalle viivalle - ei suosimisia.
Tosin Marvaila on niin tosikko, että ei varmaan osaisi olla hyvää pataa päävalmentajan kanssa, joka sanoisi kerrankin, että : "Nyt tehdään näin !!!"

1

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vassokuu, silvuplee

      Ranskassa on tasan kaksi hyppääjää ja niistä on Pekka Nimelä saanut jalostettua hyppääjiä jotka parhaimmillaan murtautuu mc-kisoissa kympin sakkiin. Mielestäni Niemelä olisi ehdottomasti kokelemisen arvoinen kaveri, Väätäinen ja Pätäri tyytykööt edelleen kakkos tai apuvalmentajan tehtäviin.

      En missään tapauksessa ottaisi ulkomaista valmentajaa, ei tarvitse kuin katsoa tuomarilavaa kansainvälisissä kilpailuissa ja päätellä siitä, missä maassa on paras osaaminen valmentamisen puolella.

      Toisaalta voisi olla järkevää vaihtaa samantien koko valmennustiimi. Väätäinen voi sopia Nikuselle aisapariksi, mutta ei välttämättä Niemelälle. Marvailankin paikan voisi kyseenalaistaa. Tämä uudistaisi ja toisi tervettä henkeä koko huippuhyppäämisen kärkipaikoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe