Edellinen palveli vajaat 10 vuotta. Näyttäisi sanovan nyt sopimuksen irti. En ole seurannut malleja enkä merkkejä ja ennenkuin suuntaan alan liikkeeseen, voisi olla hyvä tutustua jo ennakolta aiheeseen.
Mikä tiskikoneissa on nyt huomioon otettavaa ja onko kenelläkään suosituksia merkistä/mallista?
Kiitti jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Mikä tiskikoneissa on nyt huomioon otettavaa ja onko kenelläkään suosituksia merkistä/mallista?
Kiitti jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
jos ei tarvitse olla halvinta vaan etsit hyvää, niin Cylinda tai Miele. Toimivat ja yleensä myös kestävät. Hintaakin tosin kertyy.
yhdyn tähän vielä että ruotsissa tehdyt upot on yhtä hyviä ku cylindat, tulee samalta tehtaalta..
mutta väittävät, että UPO käyttää huonompaa vesipumppua, tiedä tuosta sitten.
Kannattaa miettiä mita haluaa uudelta tiskikoneelta. Onko omille astioille/omille kulutustottumuksille hyvin sopivat korit, onko monipuoliset ohjelmat, löytyykö pikapesu-, ajansäästö- tai puolitäyttötoiminto, mikä on äänitaso, pesuohjelmien kesto, entä millainen käyttöohje koneessa on..
Kannattaa myös katsoa kuluttajalehden astianpesukonetesti 6.6.2007.
Tällä hetkellä markkinoiden hiljaisimmat mallit löytyvät Siemens/Boschilta ja Aeg:ltä sekä Mieleltä.
Kannattaa kiinnittää erityistä huomiota siivilöiden sekä suihkuvarsien puhdistettavuuteeen ja että ne on helposti irroitettavissa, jolloin astianpesukoneen perushuolto helpottuu.
sana. AEG-Electroluxia älä osta. Minä onneton ostin ko. koneen ja oli vielä kallis. Kone on vielä onnettomampi kuin minä. BOsch-Siemens tai Miele, siinä parhaat merkit tällä hetkellä.
on hyviä. Meillä on Miele ja Bosch. Kumpikin pesee erittäin hyvin eikä niissä ole ollut vikoja.
negatiivisia kokemuksia. Bosch-Siemens on hyvä. AEG jättää astiat märiksi, lakia ei ole saatu. Korisysteemi ja lautaspiikit huonosti suunniteltu. Kalliimpi on vielä kuin moni parempi kone. Ainoa hyvä puoli on, että on melko hiljainen.
Olen kanssasi samaa mieltä, että Bosch-Siemensin astianpesukoneet ovat kyllä todella hyviä ja tällä hetkellä ehdottomasti markkinoiden huippua. Sitä tukee myös menestyminen Kuluttaja-lehden astianpesukonetestissä.