Mikä avuksi uusioperheen koirille. Olemme kolme vuotta elelleet yhdessä. Nyt 5-vuotias narttu alkanut ihmisten kotiintulotilanteessa käymään 8-vuotiaan nartun päälle. Sama kun olemme menossa ulos. Portailla tämä rähinä alkaa. Vanhempi koira pelkää jo ilosmenoa jos nuorempi mennyt edellä. Kun pidän nuoremman niin kauan sisällä että vanhempi ulkona riitatilannetta ei synny. Osaako kukaan viisas neuvoa mikä avuksi? Muuten ei minkäänlaista riitaa.
Lauman järjestys
5
446
Vastaukset
Tärkein homma olisi nyt saada teillä johtajuus hanskaan,ja määrittää koirien asema niille.Johtajuudesta löytyy netistä tietoa ja joistain koirakirjoistakin.Myös joltain pätevältä ongelmakoirakouluttajaltakin saisi hyviä neuvoja.En viitsi sen tarkemmin selittää,kun olisi kova kirjoittaminen.
Noi tilanteet,missä toinen käy ylle,on tilanteita jossa koira kiihtyy helposti,jolloin on konfliktinvaara,ellei koirat ole hanskassa ja koirien kesken on räjähdysalttiutta.
Toisin sanoen noita tilanteita kannattaa välttää niinkauan,kun saatte yllä mainitsemani asiat kuntoon.Samoin kuin muitakin kiihdyttäviä tilanteita,koska noita hyökkäyksiä voi alkaa tulla myös siis muissakin tilanteissa,jos näitä ei saa pian lopetettua ;)
Varsinkin jos kyse on osaltaan myös siitä,että nuorempi on alkanut ylipäätään yrittää tosissaan vaivihkaa alkaa tökkiä vanhempaa koiraa,kun sille on tullut ikää ja rohkeutta siihen tarpeeksi,eikä se kunnioita riittävästi omistajien kykyjä hoidella asioita ;).
Tuossa lyhyesti.- Kuuramamma
Meillä on tod.näköisesti tämä tilanne aiheutunut koska laumaan on tullut yksi lisää. Kohta vuoden vanha uros joka yrittää dominoida kaikkia. Yleinen epäjärjestys alkaa kun uros hyppää 5-vuotiaan selkään. Uskoisin aavistavani kuten menetellä, halusin vain kuulla mitä mieltä muut ovat. Omistajilla hassu tilanne koska tämä 5-vuotias selkeästi vaihtanut pomoa uusioperheen muodostamisen jälkeen. Väittäisin tämän asian myös vaikuttavan rähinäherkkyyteen. Ja myös että 8-vuotiaan on huomattu tulleen vanhaksi ja johtajan paikka kohta avoimeksi.Eiköhän ne kaikki kuitenkin ruotuun pystytä palauttamaan.
- ette vaan
Kuuramamma kirjoitti:
Meillä on tod.näköisesti tämä tilanne aiheutunut koska laumaan on tullut yksi lisää. Kohta vuoden vanha uros joka yrittää dominoida kaikkia. Yleinen epäjärjestys alkaa kun uros hyppää 5-vuotiaan selkään. Uskoisin aavistavani kuten menetellä, halusin vain kuulla mitä mieltä muut ovat. Omistajilla hassu tilanne koska tämä 5-vuotias selkeästi vaihtanut pomoa uusioperheen muodostamisen jälkeen. Väittäisin tämän asian myös vaikuttavan rähinäherkkyyteen. Ja myös että 8-vuotiaan on huomattu tulleen vanhaksi ja johtajan paikka kohta avoimeksi.Eiköhän ne kaikki kuitenkin ruotuun pystytä palauttamaan.
ala ihmisinä leikkimään mitään johtajaa niin kaikki hyvin. Ehkä jollain keinolla vahvistaa toisen koiran asemaa, niin ettei niiden tarvitse kilpailla ja rähinöidä.
- asiasta
Maailmankuulu ja menestyksekäs koirankouluttaja Jan Fennell kirjoittaa (ainakin) toisessa kirjassaan useampikoiraisen lauman hallinnasta. Koulutan koiraani tai kuuntelen koiraani. Kirjastosta.
Pehmeän järeisiin keinoihin ja verettömään vallankumoukseen metodinsa perustava nainen. Suosittelen kirjoja ihan kaikille. Löytökoirista jne.- luettua
koirien kuuntelusta Fennelin kirjasta. Aika monta ontuvaa ja ristiriitaista kohtaa.
Voitte selventää jos millään kykenisitte..
Esim. Kirjassa kuvattiin Fennelin koiralauman ulos lähtöä, ennen kun hän oli alkanut käyttää kehittämäänsä koulutus keinoa, että hänen johtaja koiransa ja muut intoilivat ja pomppivat ja haukkuivat ennen lenkille lähtöä. No johtajuuttaan korostaakseen Fennel sitten sai hyviä tuloksia aikaan rauhoittumalla. Jos rauhoittuminen on johtajuutta, miksei aiempi johtaja ( yksi Fennelin koirista ) ollut ollut rauhallinen?
Mutta ihan viisaita perus juttuja siellä kirjassa on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1407879Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.303087Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3642113Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422841714Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1461529Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh211301- 1001229
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371142- 151108
Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com191086