Myyjä tiesi kertoa että tilaamani auto on juuri valmistunut ja lähtenyt tehtaalta (Mehikosta), mutta ei osannut antaa arviota luovutusajankohdasta. Autohan käy Saksan kautta ja on siellä epämääräisen ajan. Suomessa asennetaan lohkis. Kauanko tuo prosessi auton valmistumisesta luovutukseen on oman autosi kohdalla kestänyt?
Auto valmistunut, milloin luovutus?
Variant -08
131566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
auto on Saksassa Volkkarilla viikon tai useamman. Niin ja se merimatkakin ottaa aikaa ennen kuin se on Saksassa. Sitten se tulee Suomeen laivalla tai rekassa joka vie aikaa sekin. Suomessa kait tulissakin käy. Maahantuojalla se on jonkinaikaa ja sitten se kuskataan autoliikkeeseen jossa tehdään kaikenlainen paperisota, asennustyöt, luovutushuolto, rekisteröinti, katsastus, pesu ja vahaus, imurointi jne.
Eli voi viedä vielä 1-1.5kk:tta ennenkuin sillä uudella ajelet.
Itse tilasin uuden Variantin 7.1.08
Perjantaina tuli infoa että auton valmistus alkaa viikolla 15. Eli yhteensä 15 viikkoa joudun odottamaan ennenkuin autoa edes aletaan valmistaa. ja sen jälkeen 4-6viikkoa että auto on mulla alla.
Syy pitkille toimitusajoille on kuulemma se, että kyseinen auto/malli on niin suosittu ja kun tuo autojen Suomeen tuominen kestää niin kauan.
Elu tuollaiset puolen vuoden timitusajat ovat kuulemma normaaleja Jetassa, Golf Variantissa ja New Beetlessä.
Papereissa kuitenkin lukee että luovutus olisi 31.3 mennessä ja myyjä väitti että usein käy niin että vaikka toimituspäivä olisin hamassa tulevaisuudessa niin silti auto muka saattaa tulla Suomeen kuukausia luvattua aiemmin. Mitenkähän tuo on mahdollista???
Saksan Golf mallissakin oli alussa todella pitkät toim.ajat mutta nyt ne on normalisoituneet noin 2-3: kuukauteen.
Alkuperäinen arvio auton luovutusajankohdaksi on toukokuu (tilasin auton marraskuun puolivälissä). Ilmeisesti siis kuitenkin maaliskuun loppu (tai huhtikuun alku) voisi olla lähempänä totuutta. Tuskin kenenkään intresseissä kuitenkaan on huvikseen makuuttaa autoa maailmalla, rahathan saadaan pois vasta kun asiakas vastaanottaa kiesin.
itse tilasin uuden Variantin 10.02-08. Muutaman päivän päästä vw:ltä soitettiin ja kerrottiin auton menevän tuotantoon vko:lla 6 ja luovutus mahdollisesti vko:lla 13 tai 14. Alun pitäen piti olla joskus toukokuun puolivälin paikkeilla. Loppujen lopuksi sama kunhan joskus tulee.
Vanha sananlaskuhan sanoo, että hyvää ei odota koskaan liian kauan.
Meillekin luvattiin noin puolen vuoden toimitusaika.
Saattaa olla kuitenkin 4 kk tai 7kk. Suosittu on, keskiieurooppaan menee hurjasti "varreja", siis ei warreja. (taitavat jo olla tuonpuoleisessa kaikki..)
Nii, tulossa on 2.0 teedeeii deeäsgee ja punainen, innolla ootamme tulokasta perheeseen.
Ilmeisesti puoli vuotta on psykologinen kipuraja, sen ylimenevät viivepäivät toimituksessa on liikaa oli sitten rahtauslogistiikka kuinka kökköä vaan..
vastaan tarjouksen saadessa, eipä kiinnosta varttua puolta vuotta ihan tavallista autoa, valitettavasti edessä on merkin vaihto.
-Golf IV Variant-
Niin, hieman pitkä odotusaika "pelkälle" autolle, mutta perheen jokapäiväiseen käyttöönhän se tulee ja valitsimme mielestämme takuuvarman pelin, jossa on myös vaihtoarvoa myöhemminkin. Ruostuvuus on "kai" minimoitu minimiin, mutta kaikistahan ei voi tietää. Vikoja voi tulla ihan mihin vaan, josta sitten taistellaan.
Meilläkin oli pari muuta automerkkiä kiikarissa, mm. C4 grand, aika muhkean kokoinen ja varustelutaso on aikas kattava. Jäi kyllä kismittämään sekin, ehkä sitten myöhemmin.
Octavia? Focus? Astra?
Eipä noita vaihtoehtoja paljon ole...
Ostakaa esittelyauto, järkevä ja edullinen vaihtoehto.Täysin uudenveroinen auto täysillä takuilla.Kokemusta on, tosin eri merkistä,tyytyväisiä ollaan oltu.
niitä varusteita mitä itse haluaa eikä väriä voi valita.
vartutaan puolivuotta sitä oikeavärista ja -varusteista autoa.
Sairasta kauppaa...Ja ihan tavallisista autoista.
Vartutaan kuin Trabanttia aikanaan itäsaksassa ja ihan yhtä innoissaan.
Ei kiitos.
Trabantille ei tainnut olla vaihtoehtoa...
No, olen niin ranttu että jos haluan auton joka on tietyn värinen ja tietyillä varusteilla niin haluan juuri sen, ei mitään sinnepäin. V*tuttais seuraavat 3-4 vuotta ajaa sellaisella puolivillaisella ratkaisulla, ennemmin odotan aluksi puoli vuotta. Mutta kukin tavallaan.
Neljä kolmen vuoden välein vaihdettua uutta autoa aina keväänä rekisteröinyt, niin en kyllä ala tapojani muuttamaan uuden Variantin takia eli varttumaan syksyyn, kesähän on siinä pilalla kun joutuu vielä "vanhalla" ajamaan.
Tilasin Octavia 1.8TSI farkun, toimitusaika n.3kk eli sopivasti Toukokuuksi.