Onko kellään kokemusta onnistuuko inkiväärin kasvattaminen ? Siis tuosta juurakosta, saako sen kasvamaan.
inkivääri
kalsi
94347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä saa kasvamaan,olen kerran yrittänyt ja aika nopeaan siihen tulee idut.Vein sen kesällä ulos ja siitä kasvoi aivan bambun näköinen.
saitko siitä inkiväärin juuresta uutta kasvua. Vai jäikö pelkäksi kasviksi. Paleltuiko, vai kuinka kävi?
No en ottanut talteen,enkä edes katsonut olisiko juuressa ollut jotain.
Pakkanen kävi aikaisin vierailemassa ja vei varret ;)
Jo ties monennenko kerran olen kasvattanut. Inkivääri lähtee todella helposti, nytkin oli unohtunut multapurkin päälle lepoon ja kohta puolimetrisenä heiluu. Sitä voi aina joskus"uudistaa". Antaa naattien nahistua ja ottaa purkista ylös. Osan kasvaneesta juurakosta voi käyttää ja loput istuttaa levon jälkeen takaisin. Ulos en ole tohtinut istuttaa. Ensi kesänä voisi kokeilla. Kiitos vinkistä.
Lehtiä heilutelemalla saa aikaan ihanan tuoksun. Kokeilkaapas joskus kardemumma istuttaa. Omaani en saanut kukkimaan, mutta rehevästi rehotti
Heti pitää lähteä ostamaan inkivääriä. Tuo kardemumma oli uutta. Ihanko vain maustehyllyltä?
Ostappa samalla bataatti ja laita multaan,siitä tulee kesäksi komea köynnös ja kukkakin on nätti.Syksyllä saat herkutella uusilla bataateilla,joita kasvaa sinne juureen,tosin mulla oli aika pieniä,mutta ruukkukin oli pieni. Olivat todella hyviä ;)
varmasti kokeilen myös tuota bataattia.
siis wau..mun täytyy myös kokeilla. Voiko myös kasvanneesta kasvista syödö/käyttää lehdet?
Minulla sattuu juuri olemaan kirjastosta lainassa kirja "Kasvitarha ikkunalla". Sen on kirjoittanut Eva Rönnblom.
Kirjassa on hyvät ohjeet mm inkiväärin kasvattamisesta.
Kirjassa on ohjeita kolmenkymmenen kaupoistamme ostettavien hedelmien siemenistä kasvattamiseen.
Innostuin niin että kirjoitan niistä ohjeet vihkoon. Ensimmäiset siemenet ovat jo itämässä.
Kunhan en hurahtaisi vaan liiaksi.