Maksaako

Käykää ihmiset, kerran tai pari, kaupassa viikottain.Rahaa säästyy tällä systeemillä vuodessa älyttömästi. Jää heräteostot minimiin?
7804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oliko tämä asia liittyen johonkin, vai tuliko mieleesi vaan purkaa pahaa oloa?

Kai sitä ihmiset saa kaupassa käydä ja tehdä heräteostoksia niin paljon kuin kukkaro kestää?

Äänestä

Kyllä kaupassa voi käydä vaikka kolme kertaa päivässä tekemättä heräteostoja. Ostaa vain sen mitä tarvitsee, eikä yhtää enempää.

Äänestä

Kun katsoo noita perheitä, jotka käyvät vain kerran viikossa marketissa, niin kärryihin kertyy jotain limsaa sitten 10 isoa pulloa, olutta pari koppaa ja muuta älytöntä. Meininki on näköjään se, että ostetaan sitten varmaan riittävästi. Kaikki se sitten menee ja kuitenkin haetaan lisää (kaljaa) lähikaupasta.

Äänestä
  • Kyllä moni ihminen on sellainen että tulee kaupoissa käytyä ihan huvikseen ja tosi usein ostaa sitten jotain melko tarpeetonta tai käy ihan turhan usein istumassa kahviloissa tai hampurilaispaikoissa.
    Sitten ihmetellään mihin rahat katoavat ja mistä kaikki liikakilot tulevat.

    Äänestä

  • antsa kirjoitti:

    Kyllä moni ihminen on sellainen että tulee kaupoissa käytyä ihan huvikseen ja tosi usein ostaa sitten jotain melko tarpeetonta tai käy ihan turhan usein istumassa kahviloissa tai hampurilaispaikoissa.
    Sitten ihmetellään mihin rahat katoavat ja mistä kaikki liikakilot tulevat.

    Sehän on ihan itsestä kiinni, ostaako jotain ylimääräistä tai meneekö mäkkäriin turvottamaan itsensä rasvaisilla hamppareilla.
    Viikonloppuisin ainakin näyttää siltä, että perheet viettävät aikaa ostareilla. Samoin nuoret koulun jälkeen. Ihmisten pitäisi keksiä jotain parempaa ajanvietettä!

    Äänestä

on niin surkeaa palvelua ettei kyllä tee mieli käydä kaksi tai kolme vaan vielä harvemmin..Mä maksan palvelusta..sinne rahani vien...tehkööt muut mitä haluaa

Äänestä
  • Kerran viikossa tulee piipahdettua Turussa ostoksilla. Samalla eläkeläiset saavat tuuletusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


liikaa? kirjoitti:

Käykää ihmiset, kerran tai pari, kaupassa viikottain.Rahaa säästyy tällä systeemillä vuodessa älyttömästi. Jää heräteostot minimiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu