Joukkopako maallikkoliikkeistä

Kas kumma..kun suggereita katoaa maallikkoliikkeiden listoilta. Etenkin teo:hon kuuluvat ovat vetäneet nimensä pois..!! Onko häpeä niin suuri jo..? Vai ovatko tulleet jäkiinsä..?
13543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

www.b2.fi
kivaa sullekin

Äänestä
  • ..hypnoosiliiton terapeuttirekisterissä olleet sairaanhoitajat ovat kadonneet...? Kertokaa nyt...!!

    Äänestä

  • Muutens kirjoitti:

    ..hypnoosiliiton terapeuttirekisterissä olleet sairaanhoitajat ovat kadonneet...? Kertokaa nyt...!!

    Toinen tietääkseni kyllästyi vähän tuottavaan yksityisvastaanottoon, perusti yrityksen ja kouluttaa/konsultoi isompia yksiköitä.

    Toisella taas ei 3-vuorotyönsä vuoksi yksinkertaisesti ole aikaa eikä voimia tehdä rahallisesti tuottamatonta työtä.

    Tämä ei varmaankaan tyydytä sensaationnälkäistä pahansuopaisuutta

    Äänestä

  • ihmeellistä syytä kirjoitti:

    Toinen tietääkseni kyllästyi vähän tuottavaan yksityisvastaanottoon, perusti yrityksen ja kouluttaa/konsultoi isompia yksiköitä.

    Toisella taas ei 3-vuorotyönsä vuoksi yksinkertaisesti ole aikaa eikä voimia tehdä rahallisesti tuottamatonta työtä.

    Tämä ei varmaankaan tyydytä sensaationnälkäistä pahansuopaisuutta

    listalla ollut monia suggereita....???

    Äänestä

  • kyseisellä.. kirjoitti:

    listalla ollut monia suggereita....???

    _____"_____ ,mutta ei niin kauhean monia, sillä Hypnoosiliitto ei ole työnvälityststo.
    Käy sivuilla ja tsekkaa tilanne

    Äänestä

  • vieläkin siellä kirjoitti:

    _____"_____ ,mutta ei niin kauhean monia, sillä Hypnoosiliitto ei ole työnvälityststo.
    Käy sivuilla ja tsekkaa tilanne

    Entä "oikeat" ammattilaiset (psykologit, sairaanhoitajat) toisen maallikkoliiton SHY:n terapeuttilistalla? "Laillisten" ammattilaisten esiintyminen SHY:n ja Hypnoosiliiton terapeuttilistoilla on varmasti kiusallinen, ehkä hävettäväkin, juttu alan ammattiyhdistyksille.

    Äänestä

Meinaatko että viimeisetkin fysioterapeutit, psykologit ha sairaanhoitajat olisivat jättämässä näiden maallikkohypnoosijärjestöjen listat ja eroamassa yhdistyksistä? Kuulema valvontavirasto TEO olisi vuosien ajan varoitellut laillisia ammattihenkilöitä epäselvästä nimikkeiden käytöstä ja sekoamisesta epäselviin parannus- ja opetustoimiin. Potilasjärjestöissäkin on ihmetelty joidenkin terveydenhuollon ammattilaisten toimia (mm I-S 19.7.05) valvomattoman terapia-alan yhteisöissä.

Eräs ammatillinen keskusjärjestö muistuttaa terveydenhuollon ammattilaisia pelisäännöistä, puoskarointi ei ole kevyt asia:
- "Terveydenhuoltoalaan kuuluvien menetelmien opettaminen luvattoman terveydenhuollon harjoittamiseksi ei ole suotavaa. Ammattihenkilöllä on vastuu siitä, että hän käyttää yleisesti hyväksyttyjä menetelmiä työssään."
- "Laillistetun tai suojatun ammattinimikkeen yhteydessä ei ole suotavaa käyttää nimityksiä, jotka voivat johtaa potilasta harhaan."
- "Terveydenhuollon ammattiryhmillä on omia ammattieettisiä ohjeita... Ne ovat myös perusta terveydenhuollon ammattikäytäntöjen asialliselle valvonnalle ja kehittämiselle."


TEO:n mielestä hypnoosi ole mikään "vaihtoehtohoito", mutta valvomattoman hypnoosin ongelmista on paljon tietoa.

"Tehy 2005: Villit lait

Vaihtoehtohoidoista tai muusta vastaavasta toiminnasta, jota ei lueta terveydenhuolloksi, ei Suomessa ole säännöksiä. Niitä saa harjoittaa kuka
tahansa eikä harjoittamista valvota. Vaihtoehtohoitojen käyttäjä on asiakas, jolla ei ole lailla säänneltyä potilaan asemaa eikä siihen liittyvää potilasoikeussuojaa esimerkiksi vahinkotilanteissa.

Potilasvahinkolaki ja sen mukainen lakisääteinen potilasvakuutus eivät sovellu vaihtoehtohoitoihin. Poikkeuksellisesti vaihtoehtohoidon käyttö voi kuulua potilasvahinkolain alaan, jos hoitoa on antanut terveydenhuollon ammattihenkilö. Tällöin on tapauskohtaisesti ratkaistava, onko kysymyksessä terveyden- ja sairaanhoito.

Ammattihenkilölaki velvoittaa

Terveydenhuollon ammattihenkilö voi toimia tehtävässään laillistettuna, luvan saaneena tai nimikesuojattuna ammattihenkilönä. Tällä hetkellä ammattinimikkeitä on 39. Sallittuja ovat vain sellaiset, joihin laillistus ja nimikesuojaus sekä tehtävä oikeuttavat.

Laillistetun tai suojatun ammattinimikkeen yhteydessä ei ole suotavaa käyttää nimityksiä, jotka voivat johtaa potilasta harhaan. Terveydenhuollon ammattihenkilölaissa on muun muassa säännökset terveydenhuollon ammattihenkilöiden valvonnasta ja luvattomasta ammattihenkilönä toimimisesta tai ammattinimikkeen käytöstä. Terveydenhuollon oikeusturvakeskus (TEO) ja lääninhallitukset toimivat valvovina viranomaisina.

TEOlla ja lääninhallituksilla on oikeus saattaa asia poliisin tutkittavaksi, jos henkilön epäillään syyllistyvän luvattomaan trveydenhuollon
ammattihenkilönä toimimiseen.

Luvaton terveydenhuollon ammattitoimen harjoittaminen on virallisen syytteen alainen rikos, joten kuka tahansa voi ilmoittaa sitä koskevasta epäilystä poliisille.

Jos terveydenhuollon ammattihenkilö potilaita hoitaessaan käyttää muita kuin yleisesti hyväksyttyjä hoitomenetelmiä, terveydenhuollon valvontaviranomaiset voivat puuttua asiaan.

Tiedot rekisteristä

Terveydenhuollon oikeusturvakeskus (TEO) pitää valvontatehtäviensä hoitamiseksiterveydenhuollon ammattihenkilöistä rekisteriä, jossa on tiedot yli 300 000 henkilöstä. Rekisteri sisältää tietoja ammatinharjoittamisoikeudesta, -luvasta tainimikesuojauksen perusteena olevasta koulutuksesta. Rekisteristä yksityinenkin henkilö voi tarkistaa palvelunantajan ammatinharjoittamisoikeuden ja rekisteröitymisen.

Uusi valtakunnallinen rekisteri yksityisistä terveys- ja sosiaalipalvelujen tuottajista, myös terveydenhuollon itsenäisistä ammatinharjoittajista, tullee voimaan 1.1.2006. Rekisterin tiedoista osa tulee olemaan julkisesti
käytettävissä.

Ammattieettiset velvollisuudet

Terveydenhuollon ammattihenkilölain mukaan "terveydenhuollon ammattihenkilön toiminnan päämääränä on terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen.”

Ammattitoiminnassa on tasapuolisesti otettava huomioon potilaalle koituva hyöty sekä mahdolliset haitat. Ammattihenkilön on annettava aina apuaan kiireellisen hoidon tarpeessa olevalle.

Toiminnassa on sovellettava yleisesti hyväksyttyjä ja kokemukseen perustuvia menettelytapoja koulutuksen mukaisesti.

Ammattiopintojen ja tutkinnon suorittamisen myötä syntyy osaaminen, jota täydennetään lisäkoulutuksella. Laki ei määrittele ammattihenkilöiden tehtäviä, lääkärin ja hammaslääkärin erityistehtäviä lukuunottamatta.

Terveydenhuoltoalaan kuuluvien menetelmien opettaminen luvattoman terveydenhuollon harjoittamiseksi ei ole suotavaa. Ammattihenkilöllä on vastuu siitä, että hän käyttää yleisesti hyväksyttyjä menetelmiä työssään. Kun jostain hoitomuodosta on tieteellisesti tutkittua näyttöä, se kuuluu jo yleisesti hyväksyttynä muotona terveydenhuoltoon ja siten säätelyn ja valvonnan piiriin.

Terveydenhuollon ammattiryhmillä on omia ammattieettisiä ohjeita. Ne auttavat ylläpitämään korkeatasoista ammatillista toimintaa. Ne ovat myös perusta terveydenhuollon ammattikäytäntöjen asialliselle valvonnalle ja kehittämiselle."

Äänestä
  • Kuvitellaan, luulotellaan ja vakuutellaan, että Hypnoosi soveltuisi, sellaisena kuin se täällä kuvitellaan ylipäänsä terveydenhuoltoon, niinkuin terveydenhuolto täällä voittopuolisesti ymmärretään.

    Äänestä

  • miten sitkeästi kirjoitti:

    Kuvitellaan, luulotellaan ja vakuutellaan, että Hypnoosi soveltuisi, sellaisena kuin se täällä kuvitellaan ylipäänsä terveydenhuoltoon, niinkuin terveydenhuolto täällä voittopuolisesti ymmärretään.

    Sekoitatko järjestötemellyksen ja "Hypnoosin" keskenään?

    Äänestä

  • sekaisin sulla? kirjoitti:

    Sekoitatko järjestötemellyksen ja "Hypnoosin" keskenään?

    omassa piirissään temmellystäkin linjauserimielisyyksien ja henkilökysymysten vuoksi, mutta varsinainen temmellyskenttä on tämä "keskustelufoorumi". Täällä heitellään huhuja, olettanuksia ja "luotettavia tietoja", jotta pahansuopa, sensaatiohakuinen, juoruämmämäinen uteliaisuus saisi tyydytyksensä.

    Hypnoosiliitossa, johon olen kuulunut joitakin vuosia en ole havainnut minkäänlaista temmellystä

    Äänestä

  • että SHY:ssä on kirjoitti:

    omassa piirissään temmellystäkin linjauserimielisyyksien ja henkilökysymysten vuoksi, mutta varsinainen temmellyskenttä on tämä "keskustelufoorumi". Täällä heitellään huhuja, olettanuksia ja "luotettavia tietoja", jotta pahansuopa, sensaatiohakuinen, juoruämmämäinen uteliaisuus saisi tyydytyksensä.

    Hypnoosiliitossa, johon olen kuulunut joitakin vuosia en ole havainnut minkäänlaista temmellystä

    Ehkä monella alakulttuurejanne skannaavista ent. potilaista, omaisista ja muista menevät iloisesti sekaisin maallikkohypnoosin monet toimijat - villit hypnologit, SHY, Hypnoosiliitto. Oman kokemasi mukaan Hypnoosiliitto on SHY:n maallikkosisariaan asiallisempi ja rauhallisempi? Ehkä avoin tiedotus vuosikokouksenne uudesta puoskarilakilinjauksesta voisi kirkastaa kuvaanne... Entä se supina niistä muistityöskentelyviikonlopun luennoitsijoista? Avoin tiedotus auttaisi aina, myös silloin jos on jouduttu puuttumaan maallikkokollegan eettisiin ongelmiin.

    Äänestä

Enpä ole havainnut tuollaista likehdintää, enkä ole myöskään saanut yhtäkään varoitus/huomautuslausumaa Teolta.
Teo-lainen suggeri

Äänestä
  • Eikös täällä ole väitetty että TEO olisi lehdissä ja kongresseissa tosissaan varoitellut sairaanhoitajia ja fysioterapeutteja??? Moneen kertaanhan on jankutettu myös ettei mitään "Teo-laisia suggereja" voi ollakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seurailija.. kirjoitti:

Kas kumma..kun suggereita katoaa maallikkoliikkeiden listoilta. Etenkin teo:hon kuuluvat ovat vetäneet nimensä pois..!! Onko häpeä niin suuri jo..? Vai ovatko tulleet jäkiinsä..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu