Kävikö ketään huuhaa-messuilla,eli Minä Olen messut Espoon Dipolissa? Siellä oli Kirlian kuvausta, en uskaltanut kokeilla. Netistä selasin kuitenkin lisätietoa sähkövalokuvauksen avulla näkyvästä aurasta elollisen materiaalin ympärillä. Kuva ilmeisesti muodostuu ilmankosteuden, kaasujen ja sähkön vaikutuksista. Outona on pidetty sitä, että esim mansikanlehdestä on leikattu pala pois ja se puuttuva osa kuitenkin näkyy kuvassa, mutta heikompana aurana. Tätä on selitetty, että kuvauslevyä ei ole puhdistettu välillä. Näin varmaan ja siihen kuvauslevylle on karissut tietysti homeita ja muita lahottajia.
No nyt vasta pääsen asian ytimeen. Onnistuisikohan tämän sähkövalokuvauksen avulla saamaan nopsaan selville onko talon seinämateriaali kovin mikrobisoitunut, jos aura on tosi vahva ja voimakas vaikkapa vesieristeestä kuvattuna niin voisi viitata elollisiin mikrobeihin. Sitten vain näyte viljelyyn lajiketunnistusta varten.
No nyt vasta pääsen asian ytimeen. Onnistuisikohan tämän sähkövalokuvauksen avulla saamaan nopsaan selville onko talon seinämateriaali kovin mikrobisoitunut, jos aura on tosi vahva ja voimakas vaikkapa vesieristeestä kuvattuna niin voisi viitata elollisiin mikrobeihin. Sitten vain näyte viljelyyn lajiketunnistusta varten.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirlian-kuvausta. Tuo menetelmä on kyllä jäänyt mieleen. En pitäisi huuhaana.
Kävin aikanaan Suntan luona Helsingin Mechelininkadulla, jossa hänellä oli verhoiluliike.
John Sundström oli muistaakseni oikea nimi.
Hän pystyi näkemään tuon auran. Auran väreistä näki jotenkin kuulemma heikomman ruumiin osan. Älykkäillä ihmisillä kuulemma oli erityisen isokokoinen aura.
Sunttahan oli myös ennustaja.
Kirlian-kuvaus, ennustukset ja homesyndrooma sopivat oikein hyvin käsiteltäväksi samalla palstalla. Näihin asioihin uskominen yhdistää varmasti monia näillä palstoilla viihtyviä vaivaisia.
ollut outoa tämä asioiden yhdistäminen vaan mietin, että kun Kirlian kuvaamista on aloitettu tekemään aikoinaan, niin onko ajateltu sen avulla voitavan kuvata mikrobien aktiivista toimintaa,joita on luonnonmateriaaleissa runsaasti. Esim koivunlehti kasteisena antaa hienon auran kuvaan, ja kuivana sitten vähemmän näyttävän. Viljan itävyyttä sen avulla on yritetty selvittää. Entäs jos jyvät ovat homeessa, itävyys laskee kai...
Älykkyyttä Kirlian-kuvaus ei takuulla selvitä, enemmänkin ihmisen kosteutta/aineenvaihduntaa ja hikisyyttä uskoakseni.
tulihan se sieltä, ihan kuin lääkäri 2 kirjoittaisi. Työterveyslääkäri kirjoitti juuri säästöpakkaukset antihistamiineja ja astmalääkkeitä, mutta ihan HUU-HAATA tämä on koko homma, vai kuinka? Työterveyslääkärit ovat vuosien varrella vaihtuneet, mutta kaikki ovat ilmeisesti olleet yhtä väärässä sen suhteen, ettei työpaikkani sisäilma ole oikein sopinut minulle. Kuinka ovatkin noin erehtyväistä porukkaa. Olisi varmaan pitänyt pyytää kirliankuvausta röntgenin sijaan?
t. eräs homesyndroomavaivainen