Uusvanhaa Savonlinnaan

hyvä juttu

Savonlinna suunnittelee Suomen ensimmäistä kaupunginosaa, jossa rakennetaan vanhaa kaupunkia uudelleen. Alueen uudisrakennusten ilmettä haetaan vanhoista savonlinnalaisista 1800- ja 1900-luvun taitteessa rakennetuista arvotaloista.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vanhaa Savonlinnaa aiotaan rakentaa uudelleen/1135233821437

Vihdoinkin uskalletaan tehdä sitä mitä asukkaat ja muut kansalaiset ovat toivoneet: ihmisen mittakaavaan idyllistä kaupunkiympäristöä, jossa on elementtejä jonka rakennuksista ja yksityiskohdista voi aidosti pitää. sivistysmaissahan tätä on harjoitettu aina. Meillä tällainen on ollut paheksuttavaa ja tuomittavaa, koska arkkitehtien mielestä "uusien rakennusten on heijastettava omaa aikaansa".

Kumma vaan, että tarvitaan ruotsalainen alan asiantuntija paikalle, koska omat arkkitehtimme joko eivät osaa tai halua tehdä vastaavaa. Tuskin tarvitsee kauaa odotella alan ihmisten paheksuvia ja vähätteleviä kommentteja.

Kiitos, Savonlinna. Toivottavasti tästä tulee esikuva muillekin kauopungeille.

4

1242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.Lanmies

      Eikö Suomesta löytynyt arkkitehtiä tällaiseen tehtävään? Vai eikö kukaan uskaltanut? Olisiko suomalainen kivitetty harhaoppisena?

      Pääasia että arkkitehti löytyi jostain. On toivoa että suomalaisen ammattikunnan silmät vähitellen aukeavat näkemään oman kapeuden ja kyvyttömyyden piirtää muuta kuin sitä iänikuista tuhanteen kertaan toistettua modernismia.

    • tuhertelija

      Toivoa sopii, että Savonlinnaan todella syntyy mainitsemaasi idyllistä kaupunkiympäristöä. Elementtejä rakennusten seiniin toden totta on tulossa, kuten epäsuorasti ennustitkin.

      Asenneongelmasi syy on kyllä jossain arkkitehtikuntaa syvemmällä: uudet rakennukset heijastavat aikaansa halusi sitä tai ei. Rakennusmääräyksen muuttuvat, joten samanlaisia rakennuksia ei yksinkertaisesti voi rakentaa. Kumma kyllä sisävessat ja muut modernismin hienoudet kelpaavat myös vanhojen aikojen haikailijoille...

      • ..haave

        En usko että meidän elinaikana Savonlinnaan tälläista saadaan! Olisi hienoa jos toteutuisi. Kaupungin oma arkkitehti, Juhani Raunio, haluaa jatkaa kaupungin "raunioittamista" DDR-tyyliin, ja aivan rantaan. Uskomatonta typeryyttä. Asemanseutu on jo täynnä, eikä tunnu menevät lokerot muurissa kaupan.


    • Anonyymi

      Hienostihan tämäkin meni.....

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3960
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3485
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3347
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3244
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3021
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2915
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      79
      2717
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2657
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2377
    Aihe