Muistan ainakin yhden uutisen siitä, että laskuvarjo ei ollut auennut. Te harrastajina olette hyvin tietoisia turvallisuusnäkökohdista. Voisitteko selvittää asiantuntijoilla käytetäänkö hypyissä hihattomia puseroita. Niiden etuna on, että pystyy hyvin liikuttamaan käsiään. Mutta, mutta...
Olen pohtinut, että korkealla ilma on kylmää. Hihattomassa puserossa käsivarsien lämpötilaero muuhun kehoon on suuri. Lääketieteen asiantuntija voisi sanoa, pakeneeko loppukin lämpö käsivarsista kohti sisäelimiä. Joutuvatko kylmenevät raajat niin toimintakyvyttömiksi, että ei pysty laukaisemaan varsinaista varjoa saati sitten varavarjoa.
Olen pohtinut, että korkealla ilma on kylmää. Hihattomassa puserossa käsivarsien lämpötilaero muuhun kehoon on suuri. Lääketieteen asiantuntija voisi sanoa, pakeneeko loppukin lämpö käsivarsista kohti sisäelimiä. Joutuvatko kylmenevät raajat niin toimintakyvyttömiksi, että ei pysty laukaisemaan varsinaista varjoa saati sitten varavarjoa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Et varmaan ole vähään aikaan lukenut alalta tai muuten seurannut, koska nykyisin on yleensä pakollisena varusteena painelaukaisin, joka huolehtii varjon avauksesta ellei hyppääjä itse siihen jostain syystä pysty.
Monet ovat harrastaneet hyppyjä pelkkä varjovarustus asunaan. Löytyy mukavia kuvia siitä, minkä näköisiksi naisen utareet menevät vapaan pudotuksen aikana. Hassun näköisiä kuppeja. Yritän löytää linkkejä.
Ihmisen toiminta hätätilanteessa, lienee suurin syy vakaviin seurauksiin, erikoistilanteen ollessa päällä. Kuolleilla hyppääjilla oli yleensa ainakin yksi toimiva varjoselässä, sen käyttö oli estynyt pakkotilanteen aiheuttaman paineen takia. Ilmailussa oli jokuvuosi sitten tästä juttua. Koulutuksen puutetta siis, vaikka kuin siellä opetetaan kuvunpäästö, ja muut harjoitukse, varmaankin kyllästymiseen asti.
Äskettäin tapahtui sukellusonnettomuus polttariseurueessa ja varusmiehen kuolema Cooper-testissä. Ajankohta oli leuto talvi. Olen kiinnostunut vaatetuksen osuudesta tapahtumiin. Voisi spekuloida, että hätätilanteessa käsien toimivuus tuo jonkinlaista rauhallisuutta. Missä määrin laskuvarjohyppy voi olla tekstiiliurheilua?
Pakkohan sen on olla tekstiiliurheilua, mitenkäs luulet muovisten varjojen kestävän pakkasissa kun pitää pienestä paketista levitä auki repeytymättä...
Ei esim kylmän kankistamien käsien toimimattomuus onnettomuuksia aiheuta.. ja kuten yksi sanoi on painelaukaisija.. joka toimii vaikka hyppääjä olisi tajuton.
Polkupyörällä ajamiseen vaikuttaa kylmyys enemmän, kuin laskuvarjohyppyyn.
Khvakin on iso ei siinä sorminäppäryyttä tarvita.. tai sitten aputatti otetaan reisitaskusta..(Luulisin)
Turhaan huolehdit, ei talvella hypitä siviilissä. Toista se oli armeijassa, siellä tuli joskus vähän kylmä Lapissa kun roiskittiin.
Kesällä hypitään 4 kilometristä ja tuolla korkeudella on kesälläkin aika kylmä, mutta ei sentään niin että se vaikuttaisi suorituksiin. Hyppääjillä on aina hyppyhaalari joka on tosi mukava ja antaa suojaa kylmyyttä vastaan. Hanskat kuuluu varustukseen myös noin korkealta hypittäessä. Lentoaika on myös suhteellisen lyhyt että ei siinä nakit ehdi jäätyä. Adrenaliini ja jännitys luo tietysti omansa niin että veri kohisee.
Kuolemaanjohtaneissa tapauksissa on valitettavan usein syynä hyppääjän meneminen kipsiin, siinä on kova paikka jos ja kun huomaa että nyt menee vituiks tämä hyppy. Jos siinä alkaa käsi kramppaan eikä tee nopeasti oikeita toimenppiteitä niin ehtii tulla mäkeen muutamassa sekunnissa. Nimimerkillä kokemusta on.
Mutta summa summarum kysyjän tieto tai oletus että T-paita päällä hypitään niin okei pitää paikkansa silloin kun hypitään matalia "turisti" hyppyjä keskikesän helteillä ihan huvin vuoksi. Mutta ei muuten.
Moi! Nykyaikainen urheilulaskuvarjo on varsin toimintavarma kapistus, joka ei käytännössä jää aukeamatta. Mikäli varjoon tulee vajaatoiminto, päästetään se pois ja avataan varavarjo. Hyppääjillä on nykyään varjokalustoissa laite, joka avaa varavarjon tietyssä korkeudessa, jos hyppääjä ei ole sitä itse tehnyt (esim. tajuttomuus)
Tässä varavarjotoimenpide:
http://youtube.com/watch?v=C7G_vAGeTf0
Ja kyllä... hypätä voi ihan missä tamineissa vaan, tietenkin riippuen säästä. Kesällä hypätään usein t-paidalla ja shortseissa. 4000 metrissä on vähän vilu, mutta kyllä se siitä lämpenee. Määräysten mukaan hanskoja on käytettävä, jos hypyllä on jossain vaiheessa pakkasta. Yleensä kesällä on 4000 metrissä noin 5'C. Ilma viilenee noustessa suunnilleen 6'C kilometriä kohden.
Hyppäämistä vähissä vaatteissa:
http://youtube.com/verify_age?next_url=/watch?v=qn2QODjb8LM
Talvellakin hypätään, mutta harvemmin. Esim. 20'C pakkanen ei estä hyppäämistä, kunhan on hyvin lämmintä ja tuulenpitävää vaatetta päällä.
Toivottavasti sait vastauksen kysymykseesi. Lajina laskuvarjourheilu on aivan mahtava, suosittelen vaikka tandem-hyppyä!
Kiitos tästä ja aiemmista vastauksista. En ole koskaan ollut edes lentokentän kiitorata-alueella.