tämä ei kyllä vaikuta rodun valintaani,koska lappari on melko varmasti tulossa meille,mutta jostain luin,että lapparilla myös vahtimistaipumusta.Onko näin? Miten teillä tämä näkyy?
onko lappari vahtiva?
4
906
Vastaukset
- vjm
Moi. Meidän 1v suomenlapinkoira uros vain heiluttaa häntää kun joku tulee meille! Aivan innoissaan katsoo ikkunasta jos joku tulee kylään ja häntä vispaa! Haukahtaa pari kertaa ehkä joskus, mutta ei yleensä. Auraajaa tms saattaa sisältä haukkua. Myös mörköjä näkyy välillä pimeällä ulkona, joita sisältä haukkuu:) Mutta aika vähän. Yöllä herää jos kuuluu outoja ääniä (esim jostain laitteesta kuuluu ääni, pesukoneesta tms) mutta yleensä sitten vain köpöttelee edes takaisin ja voi hiukan murista,, ei ala hulluna haukkumaan.
Meidän koira sisäkoirana ollut. Paljon ulkoillaan, mutta yksin ei ole ulkona. Ehkä ulkona olevat vahtivat enemmän? Meillä vahtii kyllä mutta hillitysti. ei ollenkaan liikaa. Kun naapuriin menee outo auto niin vahtii heidänkin pihaa, ja täytyy päästä katsomaan kuka sinne meni! Reviiri hiukan laaja siis. Mutta meillä ei ole ongelmia ollut, vaikka olen kuullut että lapinkoirat olisivat kovia haukkumaan.- ännu
Meidän Lappari on päivät pihalla ja muuten sisällä.Siis koulupäivän pihalla ja pari tuntia enemmänkin.Mutta meillä taas on niin että kun koira on pihalla häkissä,niin se ei hauku oikeastaan yhtään millekkään.Jos toinen koira menee esim.tiellä tai jossain kaukana kävelee joku,niin voi vähän haukkua,mutta taas sisällä haukkuu herkemmin :D Vaikka pihalla koirani kuulee takapihalla kahden toisen koiran hirveän huudon joka asiaan,niin ei silti reagoi siihen,mutta sitten sisällä jos kuulee niin reagoi yleensä,mutta kai siksi että sisällä se ei näe joka suuntaan.
- onhan
se! Meillä se ilmenee niin että, se ei päästä silmistään hetkeksikään vaan kävelee koko ajan perässä!! Kyllähän se aika tarkka on omistaan!!
- ännu
Meillä on Lapinkoiranarttu ja se kyllä ilmoittaa vieraista haukkumalla ja kotiväestäkin.Jos tulee vieraita sisälle tai näkee pihalla niin haukkuu kyllä ja joskus voi olla pientä murinaakin mukana,mutta se ei todellakaan tarkota että koirani olisi vihainen!Kotiväelle haukkuu niin kauan kunnes tunnistaa kuka hän on.Vieraille voi haukkua niin kauan kunnes he ovat tulleet oikein sisälle kunnolla,keittiöön jne,mutta sitten mennäänkin kerjäämään rapsutuksia ja nuollaan.Ei ole yhtään vihainen vieraita kohtaan,mutta kumminkin ilmottaa niistä.Jotkut ovat säikähtäneet koirani kimeää ja kovaa ääntä,mutta ei koirani pahalla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665491Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1334223Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.861787- 631415
- 2611117
- 471102
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E125951Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim43772Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31723Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38672