onko lappari vahtiva?

rotuaharkitseva

tämä ei kyllä vaikuta rodun valintaani,koska lappari on melko varmasti tulossa meille,mutta jostain luin,että lapparilla myös vahtimistaipumusta.Onko näin? Miten teillä tämä näkyy?

4

985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vjm

      Moi. Meidän 1v suomenlapinkoira uros vain heiluttaa häntää kun joku tulee meille! Aivan innoissaan katsoo ikkunasta jos joku tulee kylään ja häntä vispaa! Haukahtaa pari kertaa ehkä joskus, mutta ei yleensä. Auraajaa tms saattaa sisältä haukkua. Myös mörköjä näkyy välillä pimeällä ulkona, joita sisältä haukkuu:) Mutta aika vähän. Yöllä herää jos kuuluu outoja ääniä (esim jostain laitteesta kuuluu ääni, pesukoneesta tms) mutta yleensä sitten vain köpöttelee edes takaisin ja voi hiukan murista,, ei ala hulluna haukkumaan.
      Meidän koira sisäkoirana ollut. Paljon ulkoillaan, mutta yksin ei ole ulkona. Ehkä ulkona olevat vahtivat enemmän? Meillä vahtii kyllä mutta hillitysti. ei ollenkaan liikaa. Kun naapuriin menee outo auto niin vahtii heidänkin pihaa, ja täytyy päästä katsomaan kuka sinne meni! Reviiri hiukan laaja siis. Mutta meillä ei ole ongelmia ollut, vaikka olen kuullut että lapinkoirat olisivat kovia haukkumaan.

      • ännu

        Meidän Lappari on päivät pihalla ja muuten sisällä.Siis koulupäivän pihalla ja pari tuntia enemmänkin.Mutta meillä taas on niin että kun koira on pihalla häkissä,niin se ei hauku oikeastaan yhtään millekkään.Jos toinen koira menee esim.tiellä tai jossain kaukana kävelee joku,niin voi vähän haukkua,mutta taas sisällä haukkuu herkemmin :D Vaikka pihalla koirani kuulee takapihalla kahden toisen koiran hirveän huudon joka asiaan,niin ei silti reagoi siihen,mutta sitten sisällä jos kuulee niin reagoi yleensä,mutta kai siksi että sisällä se ei näe joka suuntaan.


    • onhan

      se! Meillä se ilmenee niin että, se ei päästä silmistään hetkeksikään vaan kävelee koko ajan perässä!! Kyllähän se aika tarkka on omistaan!!

    • ännu

      Meillä on Lapinkoiranarttu ja se kyllä ilmoittaa vieraista haukkumalla ja kotiväestäkin.Jos tulee vieraita sisälle tai näkee pihalla niin haukkuu kyllä ja joskus voi olla pientä murinaakin mukana,mutta se ei todellakaan tarkota että koirani olisi vihainen!Kotiväelle haukkuu niin kauan kunnes tunnistaa kuka hän on.Vieraille voi haukkua niin kauan kunnes he ovat tulleet oikein sisälle kunnolla,keittiöön jne,mutta sitten mennäänkin kerjäämään rapsutuksia ja nuollaan.Ei ole yhtään vihainen vieraita kohtaan,mutta kumminkin ilmottaa niistä.Jotkut ovat säikähtäneet koirani kimeää ja kovaa ääntä,mutta ei koirani pahalla :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1405
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      102
      1379
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1225
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      950
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      917
    Aihe