tämä ei kyllä vaikuta rodun valintaani,koska lappari on melko varmasti tulossa meille,mutta jostain luin,että lapparilla myös vahtimistaipumusta.Onko näin? Miten teillä tämä näkyy?
onko lappari vahtiva?
4
985
Vastaukset
- vjm
Moi. Meidän 1v suomenlapinkoira uros vain heiluttaa häntää kun joku tulee meille! Aivan innoissaan katsoo ikkunasta jos joku tulee kylään ja häntä vispaa! Haukahtaa pari kertaa ehkä joskus, mutta ei yleensä. Auraajaa tms saattaa sisältä haukkua. Myös mörköjä näkyy välillä pimeällä ulkona, joita sisältä haukkuu:) Mutta aika vähän. Yöllä herää jos kuuluu outoja ääniä (esim jostain laitteesta kuuluu ääni, pesukoneesta tms) mutta yleensä sitten vain köpöttelee edes takaisin ja voi hiukan murista,, ei ala hulluna haukkumaan.
Meidän koira sisäkoirana ollut. Paljon ulkoillaan, mutta yksin ei ole ulkona. Ehkä ulkona olevat vahtivat enemmän? Meillä vahtii kyllä mutta hillitysti. ei ollenkaan liikaa. Kun naapuriin menee outo auto niin vahtii heidänkin pihaa, ja täytyy päästä katsomaan kuka sinne meni! Reviiri hiukan laaja siis. Mutta meillä ei ole ongelmia ollut, vaikka olen kuullut että lapinkoirat olisivat kovia haukkumaan.- ännu
Meidän Lappari on päivät pihalla ja muuten sisällä.Siis koulupäivän pihalla ja pari tuntia enemmänkin.Mutta meillä taas on niin että kun koira on pihalla häkissä,niin se ei hauku oikeastaan yhtään millekkään.Jos toinen koira menee esim.tiellä tai jossain kaukana kävelee joku,niin voi vähän haukkua,mutta taas sisällä haukkuu herkemmin :D Vaikka pihalla koirani kuulee takapihalla kahden toisen koiran hirveän huudon joka asiaan,niin ei silti reagoi siihen,mutta sitten sisällä jos kuulee niin reagoi yleensä,mutta kai siksi että sisällä se ei näe joka suuntaan.
- onhan
se! Meillä se ilmenee niin että, se ei päästä silmistään hetkeksikään vaan kävelee koko ajan perässä!! Kyllähän se aika tarkka on omistaan!!
- ännu
Meillä on Lapinkoiranarttu ja se kyllä ilmoittaa vieraista haukkumalla ja kotiväestäkin.Jos tulee vieraita sisälle tai näkee pihalla niin haukkuu kyllä ja joskus voi olla pientä murinaakin mukana,mutta se ei todellakaan tarkota että koirani olisi vihainen!Kotiväelle haukkuu niin kauan kunnes tunnistaa kuka hän on.Vieraille voi haukkua niin kauan kunnes he ovat tulleet oikein sisälle kunnolla,keittiöön jne,mutta sitten mennäänkin kerjäämään rapsutuksia ja nuollaan.Ei ole yhtään vihainen vieraita kohtaan,mutta kumminkin ilmottaa niistä.Jotkut ovat säikähtäneet koirani kimeää ja kovaa ääntä,mutta ei koirani pahalla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1021379Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42917