Pirssini takakontin luukkuun on salakavalasti ilmaantunut pienen pieniä ruosteplänttejä. Mikä onkaan viisain keino kadottaa nuo pläntit ja pelastaa tilanne ennen kuin on liian myöhäistä. Hionta?, tv-shop-mönjät?, piimä?, rikkihappo?
Samaan syssyyn joku varmaan kertoo parhaan keinon suojata auton kylkeen tullut kohtalaisen suuri kiveniskemä.
Ruosteen poisto
5
3995
Vastaukset
- hinkata
eräissä vahoissa on hiovia komponentteja, joten sentyypin vahalla kaikkoaa pienet pikeytymät.
- 12234
käymään ja sen jälkeen sitten paikkamaalaus,ei noi ihmeaineet tahdo ruosteeseen tehota
- nipponisti
ei ruostetta saa pois vahaamalla tai muillakaan poppakonstilla, pitää hioa tai hiekkapuhaltaa ruoste ja vanha maali pois, ja maalata kunnolla uudestaan. Valitettavasti jotkut autonvalmistajat eivät maalaa autojaan riittävän hyvin jotta kestäisivät myös meidän oloissa.
- Tohtori pers läpi
sen jälkeen kiltää.
- nojaa..
Suosittelen hiekkapuhaltamaan nämä kohdat. Hiekkapuhalluksen jälkeen maalin reunojen hionta ja maalattavan pinnan puhdistus. Kunnon happoväri päälle ja tämän päälle vaikka epoksi/ruiskukitti. Seuraaksi harhennus, mahdollinen kittaus, karhennus, pohjamaali/ruiskukitti, karhennus ja sitten pintaväri lakka.
Ennen hiekkapuhallusta kannattaa pestä maalattavat pinnat ja kotelot hyvin, antaa niiden kuivua. Viimeisenä vaiheena koteloiden suojaus esim. vahapohjaisella kotelonsuoja-aineella.
Hiekkapuhalluksen jälkeen pinta pitää suojata heti, ettei se ala ruostumaan. Happomaalin ja ruiskukitin voi levittää myös siveltimella tai penselillä. Yleensä automaaliliikkeistä saa näitä tarvikkeita ostettua pienissä erissä, omat pikkupurkit plussa esim pilttipurkki kansi. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2364135Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t472877Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401820- 1091757
Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991711Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161579Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e521540- 151490
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1731457Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251272