Olen päättänyt laihduttaa 10kg. Olen kokeillut kaikkea. Paras keino mulle pudottaa painoa on välttää hiilihydraatteja. Syön hiilareita alle 70 päivässä. syön kasviksia, kalaa, kanaa ja juon pajon teetä. olen 24vuotta ja painan nyt 65kg. Olen sairastanut 1. tyyppiä 12 vuotta. Aamulla otan levemiriä 16 ja illalla 6. Päivän aikana otan 0-3 yksikköä pikainsuliinia jos syön jotain hiilihydraatti pitoista tai verensokeri on jostain syystä korkealla. Sokerit on nyt pysyneet alle 15..
Eli kuinka kauan voin jatkaa näin? Onko haittaa kun ottaa todella vähän insuliinia.. ku sokerit kuitenkin ovat ihan ok.
Eli kuinka kauan voin jatkaa näin? Onko haittaa kun ottaa todella vähän insuliinia.. ku sokerit kuitenkin ovat ihan ok.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En usko, että tällä palstalla saat välttämättä pätevää vastausta. Kannattaa kysyä asiaa Suomen diabetesliiton Kohtauspaikalta. Siellä on monia samojen ongelmien kanssa painineita/painivia. Vaatii rekisteröinnin, mutta anonymiteetti säilyy.
http://www.diabetes.fi/ubbthreads/ubbthreads.php?Cat=0&C=1
Ammattilaisten apua saat linkistä
http://www.novodiabetespalvelu.fi/Website/content/default.aspx
Uusi suuri tutkimus viestittää ettei kovin aggressiivinen verensokerin alas painaminen välttämättä olekaan niin hyvä asia kuin on ennen luultu
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_60896.html
Tiedot näyttävät muuttuvan kaiken aikaa. Uutta tietoa on myös tohtorien Tolonen ja Raaste laatimassa Hyvän diabeshoidon oppaassa
http://www.biovita.fi/suomi/pdf/Diabetesopas.pdf
Ruokavaliota käsitellään laajemmin oppaan englanninkielisessä versiossa
http://www.biovita.fi/suomi/pdf/Diabetesguide.pdf
Näyttäisi siltä, että joihinkin ravintolisiin on syytä suhtautua myönteisemmin kuin mitä Diabetesliitto perinteisesti on tehnyt.