Kyseltiin talopakettien hintoja. Talomyyjä kertoi esimerkin:
Avaimet käteen talo 145 000 € muiden töiden hinta 15 000 € tontin hinta = valmis talo
Onko mitään perää, että talopaketin hinnan päälle tarvitsee laskea ainoastaan 15 000 €. Moni täällä kirjoittelee, että hintaa voi lisätä ainakin 50 000 €.
Onko mahdollista?
18
3999
Vastaukset
- perää
Lisättävä on maanrakennustyöt, rakennuslupamaksut, liittymämaksut, rakennuttaminen (vastaava tj, kvv-tj...), pihatyöt, tontti, lainan korot rak.ajalta, ym.ym... Et todellakaan saa noita 15000€:lla!!!!
- äijää
Ei siis todellakaan !!
Kuten tuossa edellä jo todettiin...mutta nää on talomyyjien tyypillisiä tapoja saada projektin näyttämään niin edulliselta etta heti vaan nimi paperiin... Eli älä usko tuon tasoisia puheita.
Muutamia esimerkkejä mitä hinnat voisi olla avaimet käteen paketin päälle:
Sähköliittymä 2000, Kunnallistekniikan liitokset paikasta riippuen 2000-xx kymmentä tuhatta...
Mastaava mestari 2000-4000, Perustukset 8000-15000, rakennuslupa 1500, maanrakennustyöt 2000-15000, Pihatyöt 2000-xxx, Ja tuohon avaimet käteen pakettiin tuskin sisältyy autokatos yms...
Joten kyllä sitä kertyy...- Ihmettelijä!!!
Kiitti vastauksista. Kysyin vielä epäilyksissäni asiaa kahteen kertaan ks. talomyyjältä ja näin hän vilpittömästi minulle vastasi molemmilla kerroilla.
On ne kieroja! Pitää vaan todeta, että rakentaminen on kallista laski sitä miten päin vaan.
Minä tienaan 1800€/kk (käteen) ja mieheni vähintään saman. Onko meillä mitään mahdollisuuksia rakennuttaa taloa? - noilla tuloilla
Ihmettelijä!!! kirjoitti:
Kiitti vastauksista. Kysyin vielä epäilyksissäni asiaa kahteen kertaan ks. talomyyjältä ja näin hän vilpittömästi minulle vastasi molemmilla kerroilla.
On ne kieroja! Pitää vaan todeta, että rakentaminen on kallista laski sitä miten päin vaan.
Minä tienaan 1800€/kk (käteen) ja mieheni vähintään saman. Onko meillä mitään mahdollisuuksia rakennuttaa taloa?Kyllä noilla tuloilla talon saa pystyyn. :)
Mutta tosiaan, meille tulee pienehkö talo, jonka hinta avaimet käteen n. 145.000e, päälle maatyöt routaeristyksineen, salaojineen ja tasoituksineen ym. n. 12.000e, liittymät ym. kaupungin maksut ja vastaavan palkkio 15.000e, autotalli (tehdään itse kokonaan) ja piha haukkaavat vielä vähintään sen 10.000e. Ja tontille on HELPPO rakentaa, ei mitään erikoisvaatimuksia. - asdassaasasa
noilla tuloilla kirjoitti:
Kyllä noilla tuloilla talon saa pystyyn. :)
Mutta tosiaan, meille tulee pienehkö talo, jonka hinta avaimet käteen n. 145.000e, päälle maatyöt routaeristyksineen, salaojineen ja tasoituksineen ym. n. 12.000e, liittymät ym. kaupungin maksut ja vastaavan palkkio 15.000e, autotalli (tehdään itse kokonaan) ja piha haukkaavat vielä vähintään sen 10.000e. Ja tontille on HELPPO rakentaa, ei mitään erikoisvaatimuksia.niin helppo rakentaa, tontti viettää alaspäin noin metrin tieltä ja piti nostaa tien korkeudelle. Kiviaines, jota perustuksien alle laitettiin maksanee (kun pari viimeistä kuormaa ovat tulleet) kaivinkoneajan kanssa sellaisen 18000 euroa.
Perustukset piti saada 15000 tehtynä eurolla, mutta sitten kun tajuttiin miten piti perustaa sillä rahalla saikin tarvikkeet perustuksien tekemiseen.
Että silleen. Onnea. :-) - omalta osaltani
asdassaasasa kirjoitti:
niin helppo rakentaa, tontti viettää alaspäin noin metrin tieltä ja piti nostaa tien korkeudelle. Kiviaines, jota perustuksien alle laitettiin maksanee (kun pari viimeistä kuormaa ovat tulleet) kaivinkoneajan kanssa sellaisen 18000 euroa.
Perustukset piti saada 15000 tehtynä eurolla, mutta sitten kun tajuttiin miten piti perustaa sillä rahalla saikin tarvikkeet perustuksien tekemiseen.
Että silleen. Onnea. :-)voisin sanoa, että meillä maanmuokkaukset on tähän mennessä tulleet maksamaan 22000 eikä vielä ole ihan lopussa sekään homma. Ja kyseessä siis helppo tontti. Mutta kun täällä pääkaupunkiseudulla saa maksaa...Ja kun kilpailutettiin vastaavia mestareita, niin halvin oli 3500 ja kallein 15000, suurin osa asettui välille 6000-10000. Kyseesä siis valmis talo, eikä paljon hommia.
Useampaan valmis taloon kuuluu perustukset hintaan. - raksaa
Kyllä oot ulkona ku lumiukko noitte hintojes kanssa
- asdassaasasa
omalta osaltani kirjoitti:
voisin sanoa, että meillä maanmuokkaukset on tähän mennessä tulleet maksamaan 22000 eikä vielä ole ihan lopussa sekään homma. Ja kyseessä siis helppo tontti. Mutta kun täällä pääkaupunkiseudulla saa maksaa...Ja kun kilpailutettiin vastaavia mestareita, niin halvin oli 3500 ja kallein 15000, suurin osa asettui välille 6000-10000. Kyseesä siis valmis talo, eikä paljon hommia.
Useampaan valmis taloon kuuluu perustukset hintaan.usein kuuluu hintaan, mutta jos se tontti onkin sellainen, ettei perustuksiksi käykään se 5 riviä harkkoja ja 60 cm antura, niin miten sitten käy?
Ainakin meillä kustannuksia nosti merkittävästi se, että perustuksiin tuli 8 harkon korkuista seinää ja se pudotti betonivalufirmat pois tarjouskilpailusta. (Jostain syystä valavat halvalla vain sen metrin korkuisen perusmuurin.)
Eli hintaa nostaa sellaiset asiat, ettei niitä osaa arvata ennen kuin on itse rakentanut pari taloa... :-( - Harkkomies
asdassaasasa kirjoitti:
usein kuuluu hintaan, mutta jos se tontti onkin sellainen, ettei perustuksiksi käykään se 5 riviä harkkoja ja 60 cm antura, niin miten sitten käy?
Ainakin meillä kustannuksia nosti merkittävästi se, että perustuksiin tuli 8 harkon korkuista seinää ja se pudotti betonivalufirmat pois tarjouskilpailusta. (Jostain syystä valavat halvalla vain sen metrin korkuisen perusmuurin.)
Eli hintaa nostaa sellaiset asiat, ettei niitä osaa arvata ennen kuin on itse rakentanut pari taloa... :-(Betonisokkeli kun nousee yli metrin, valun aikana betonin pane kasvaa aika oleellisesti yli metrissä.
Tarvitaan järeämpää muottikalustoa, eikä esim. Soklexin styroksi muotit kestä enää sellaista painetta.
Leca-sora harkot ovat kuitenkin edullisia ja vesi ei nouse leca-soraharkon kautta, kuten betonisokkelissa.
- Raipppa
Jos myyjä tollaista kaupittelee, niin tee hänen kanssaan sopimus toimituksesta tuohon hintaan.
- ei mitään soppareita!
Hullu neuvo, ei tietenkään mitään soppareita ennen kuin on tarkkaan tiedossa, mitä koko hanke maksaa. Kyllähän meillekin sanoi rautakaupan talomyyjä kirkkain silmin, että MAX 1250e/neliö (tämä hinta on jo luksusvarusteltu, ei tavis) voi laskea talolle hintaa, "älkää siis luulko että teillä ei olisi varaa rakentaa jotain tiettyä taloa" - siihen päälle muut maksut joita hän arvioi olevan pahimmillaankin vain 30.000e tyyliin kymppi maatöihin, kymppi liittymiin, kymppi loppuihin. Eipä se myyjä niitä liittymiä ja maatöitä kuitenkaan toimita.
Ehkä hän luuli, että rakennamme itse, vaikka sanoimme kyllä että emme osaa vaan suht valmista taloa haetaan... ja antoi siksi optimistisen arvion hinnasta? :) - nimimerkki
Kyllä minäkin suosittelen kaupan lukkoonlyömistä.
Tietenkin sillä edellytyksellä, että myyjä tietää, mitä "avaimet käteen" tarkoittaa. Sehän on siis talo, joka on niin valmis, että ostaja saa avainnipun kouraansa ja voi nostaa tavaransa sisälle.
Toki ennen sopimuksen allekirjoittamista kannattaa tarkistaa, että tähän nimenomaiseen "avaimet käteen" -kauppaan sisältyy kaikki se, mitä valmiilta talolta odotetaan.
Liian usein myyjä ymmärtää "avaimet käteen" -taloksi kasan lautaa tykötarpeineen. Mutta tällainen versio on enemmänkin "vasarat käteen" -talo. Tarkista siis, kummasta talopaketin myyjä puhuu. "Avaimet käteen" -talopakettiin kuuluu siis myös se talon pystyttäminen/rakennusmiesten ym. palkkiot, ei vain materiaalit.
Jos kyseessä on oikea "avaimet käteen" -talo, olet ostamassa tämän maan halvinta uutta omakotitaloa (oli se sitten kuinka pieni tahansa). Onnea loistavasta talolöydöstä! (tai ymmärtämättömästä talopakettikauppiaasta)!
- Kuluttajasuoja
Onko kyse k-raudan myyjästä?
He kertovat kustannusarviot reilusti alakanttiin.
Ota yhteyttä pientaloteollisuuteen, niin loppuvat kyseisen myyjän työt ennenpitkään.
Kuluttajasuoja on asiakkaillakin. - Vinkkimies66
Kattele netistä jo-rakentaneiden tilintekoa kustannuksista äläkä kuvittele että onnistuisit säästämään sen enempää kuin kukaan muukaan ensikertalainen. Hinnat nousevat vuosi vuodelta ja pääsääntöisesti jokainen alalla toimija yrittää kusettaa jollain lailla. Ei se avaimetkäteen talokaan sisällä kaikkea. Loppusoralla moni kruksaa muutamia lisävalintoja jotka nostavat hintaa. Harva valmistalo on sitäpaitsi valmis ilman tilaajan itsensä kustantamia lisätöitä. Talon lisäksi kunta voi vaatia kaikenlaista pintä omahauskaa kuten aitausta, roskakatosta ja omia rakennusmääräyksiä jotka eivät aina ole yhteneväiset talotoimittajien toteutustapojen kanssa. Jos avaimetkäteen -taloa joutuu kustomoimaan kunnan määräysten mukaiseksi siitäkin saattaa seurata kallis lasku.
- diipadaapaa
netissä on jos jonkun mallin viheltäjää, tämä palsta hyvänä esimerkkinä.
En lähtis tekemään kustannusarviota sen perusteella mitä netissä lukee. - laskurilla
diipadaapaa kirjoitti:
netissä on jos jonkun mallin viheltäjää, tämä palsta hyvänä esimerkkinä.
En lähtis tekemään kustannusarviota sen perusteella mitä netissä lukee.pääset lähelle totta. Netin jutut ja jokaisen omat tilanteet ovat täysin yksilöllisiä. Voihan niistä saada osviittaa, mutta ei niihin kannata paljon perustaa omalle kohdalle.
- Vinkkimies66
laskurilla kirjoitti:
pääset lähelle totta. Netin jutut ja jokaisen omat tilanteet ovat täysin yksilöllisiä. Voihan niistä saada osviittaa, mutta ei niihin kannata paljon perustaa omalle kohdalle.
Minusta vaikuttaa ei-mielekkäältä arvioida kuluja jollain yleispätevällä laskurilla laskurilla kun kerran samanaikaisesti on käytettävissä jo-rakentaneiden kuluerittelyitä. Toteutuneista kuluerittelyissä on ainakin nähtävissä kaikki rahareiät, laskureissa ei. Jos jo-rakentaneen kuluerittelyssä on liikaa rahanreikiä, ylimääräisiä on helppo karsia pois omissa arviolaskelmissa. Ensikertalaisena xxx-merkin talon rakennuttajana sen sijaan on aika hankala arvata minkälaisia kaikkia kuluja saattaa syntyä. Itse yhden kerran rakennuttaneena luonnehtisin näin että olen nähnyt netissä monenlaisia haihatteluja ensikertalaisilta trakennuttamista suunnittelevilta, mutta hyvinkin totuudenmukaisia kuluerittelyitä jo-rakentaneilta. Moni ensikertalainen voi yllättyä ylimääräisten rahanreikien paljoudesta ns. valmistalon kohdalla. Ne myyntipuheet joiden mukaan 15.000 pitäisi riittää talon hinnan lisäksi pitäisi kieltää lailla. Teetättämällä kaiken tuo raha ei riitä alkuunsakaan.
- Rauno Kangas
...periaatteessa mahdollista, mutta varauksellisesti pitää aina suhtautua, kun myyjä esittää arviota oman tuotteensa lisäkti lankeavista kustannuksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa912037- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391280
- 791110