Remontissa ollaan tulossa siihen vaiheeseen ,että pitäisi päättää miten seinät käsitellään. Onnistuuko uusien kipsilevyseinien tasoitus amatööriltäkin helposti, jotta siihen saisi siistin pinnan maalaamalla. Vai kannattaisko siihen vetää sovinnolla lasikuitutapetti, joka kuulemma antaa aika paljon anteeksi? Voiko lasikuitutapetin päälle vetää myöhemmin tarvittaessa tapetin?
Kipsilevyjen tasoitus
10
7699
Vastaukset
- ei.
anna mitään anteeksi vaan korostaa penimmäkin virheen pohjassa.
- itse tekemään tuota
ihmeempää kokemusta ole, mitä joskus satunnaisesti maalailen jotain. Siis täysi amatööri.
Irrottelin seinästä naulat ja ruuvit, kipsilevyn ankkurien kanssa meni vähän enemmän aikaa. Sitten seinien puhdistus, vähintään pölyjen harjaus ja pyyhkiminen kostealla - maalarinpesuja ei himmeisiin - puolihimmeisiin seiniin juuri tarvi, maali tarttuu ja pysyy hyvin. Niin ja sinitarrojen jämät ym. huolellisesti pois. Kolojen täyttö - olikohan se PRESTO pikasiloite? - valkoista tunnissa kuivuvaa tahnaa, sillä täytetään kolot ja tasoitetaan pinta lastalla. Kuivumisen jälkeen hiotaan hiekkapaperilla kevyesti, tarvittaessa voi tasoittaa ja hioa vielä toisen kerran, paksummissa koloissa näyttää hieman vetäytyvään kuivuessaan. Hiomisen tarkoituksena on hävittää kaikki pienet siloitteen muodostamat reunukset, jotka voisivat kavaltaa muinaisen reiän paikan. kulmien kolotkin saa tasoitteella peittoon.
Ja sitten vain maalaillaan. Rautakaupasta saa erilaisia teloja, rajaimia pensseleitä, remppapahvia ja -muovia, maalarinteippiä - neuvovatkin mielellään.
Suojaat _kaikki_ rajat maalarinteipillä ja tietysti lattian. Ja sitten vain maalaamaan. Ensin katonraja rajaimella ja muut rajat ja ahtaat paikat esim. pensselillä. Telalla isot seinäpinnat ensin ristiin joka kohta ja lopuksi alhaalta ylös, että rajat häviävät, ja tietysti hissuksiin edeten, ettei rajoihin vedelty maali ehdi kuivua ennenkuin alue on maalattu. Maalia kannattaa käyttää reilusti, ei kuitenkaan niin paljon että alkaa valua.
Jos maalaat sävytetyllä, älä laita joka seinälle erilaista - kirjavuus ei tee hyvää. Yksi seinä per huone riittää usein hyvin, ja tällöin sillä kattorajaimella tehdään myös kulmiin sellainen puolen sentin reunus, eli väri ei ulotu aivan kulmaan asti. Maalaamisen jäläkeen poistetaan teipit heti, etteivät tartu kiinni.
Aikaahan tuossa jonkun verran hurahtaa, mutta ihan hauskaa ja helppoa eikä maksakaan paljon, ja vesiliukoisilla maaleilla on helppo työskennellä. Hyviä ovat himmeät, mahdollisesti puolihimmeät maalit. Kiiltävät eivät juuri sovi ainakaan kuivien tilojen seiniin. - sekin
Kyllä se onnistuu. Käytät tasoitteen levityksessä vain leveää lastaa niin saat melkein valmista pintaa. Kevyt hionta sitten ja maalia päälle.
Lasikuitutapetin laittamista uuteen seinään pidän luusereiden hommana. kun ei osata tasoittaa niin peitetään.
Lasikuitutapetin päälle ei voi enää jälkeenpäin laittaa tapettia. Eikä sitä saa seinästä irti. Ainoa mahdollisuus on laittaa saneerauskipsilevy ja maalata tai tapetoida se.- mutina
kuten myös tavallisen tapetin alta näkyy pienimmätkin kohoutumat.
- lasikuitutapetin..
uudelleentapetointi ilman uutta levytystä, mutta vaatii ns. ylitasoituksen. Tarvikkeita rautakaupasta, ohjeet purkin kyljestä. Vaatii hieman aikaa ja työteliäisyyttä, mutta mikäpä se ilman työtä tulee tehtyä.
- Ei-ei-ei
anna mitään anteeksi.
- mutina
teet siten, että ensin levität saumakohdalle kittiä, laitat saumanauhan (itse kostutan nauhan ennen laittoa), painat saumanauhan lastalla (vedät siis nauhan yli ylhäältä alas, paina toisella lastalla nauhan aloituspäätä alussa, muuten lähtee mukaan), siten levität kittiä päälle leveämmällä lastalla.
Tasoita samaisella lastalla siten, että kitin pinta on seinän tasalla.
Kun on kuivunut, hio ja tämän jälkeen levitä, tasoita ja hio.
Kaikkion kiinni siitä, miten tasaisen seinän haluat.
Sauman tasaisuuden näet kun laitat lastan sauman ylitse. - Tasoite-expertti
80-senttinen teräslasta ja löysää Vetonit LR :aa, niin tulee tasaista ja sileää pintaa hetkessä. Anna kuivua seuraavaan päivään ja hio kevyesti varrellisella hiomatuella (120-paperilla) lastan jäljet pois ja eikun maalaamaan.
Tee tasoite ensin ohjeen mukaisella vesimäärällä (8-9l) ja lisää sitten vettä vielä litra-puolitoista, niin tulee riittävän notkeaa. Silloin se kärsii paremmin levittelyä kuivalla kipsilevypinnalla ilman, että jämähtää käsiin. - tuota
Epäilisinpä, ettei onnistu ihan kokemattomalta, ainakaan niin hyvin että sitä itte haluais katsella. On se nimittäin aluksi tosi hankala homma.
Ja toiseksi, lasikuitutapetin päälle voi vetää saneerauskipsilevyn, mutta kaikista helpommallahan pääset kun siihen vetää tasoitetapetin päälle. Kiinnitetään seinäliimalla, helppo laittaa ja sen voi sitten tapetoida tai maalata. - Anonyymi
Tarvitsetko apua kipsilevyjen tasoitukseen/pintakäsittelyyn tai haluatko selvittää tarkemmat hinnat? https://kodinplaza.fi/ avulla tavoitat yhdellä tarjouspyynnöllä useita rakennusliikkeitä. Vertaile hinnat ja tasoitusmenetelmät helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798