taipaleen tontit

"jari"

Pitääkö paikkansa, että Taipaleen tontit olisi varattu jo etukäteen. Ei tulisikaan yleiseen myyntiin vaan sosiaalisin perustein tietyille niin kuin Häyrilän tontit aikanaan.

4

889

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esteellinen

      näinköhän jaettu jo etukäteen. Ihmettelen sitä minkä vuoksi eräs kunnallispolitiikko poistui khh:n kokouksesta esteellisenä kun äänestettiin Taipaleen kaavan hyväksymisestä?

    • Ensinnäkin se alue on haiseva jätteenpuhdistamon ja stora-enson keskipiste. Lisäksi se on suolla jossa on pohjavesi niin korkealla ettei sinne synny kuin hometaloja. Savipellolle Häyriläkin tehtiin. Lisäksi Taipaleen alueella on jokin ötökkä jota ei olla sieltä saatu pois myrkyttämällä. Parasta mitä voimme tässä taloudellisessa ahdingossa on niin antaa nämä tontit päättäjille niin kyllä kohta on naurussa pitelemistä. Suosittelen käymään Jyväskylässä niin siellä tehdään niin kuin viihtyisää paikkakuntaa pitääkin eli rannat on kävelyreitteinä. Häyrilä on hyvä esim. ei viihtyisästä lähiöstä. Joskus kannattaa kysyä kun on tietävinään kaiken koska silloin on ihminen tyhmimmillään.

    • todellakaan

      pidä paikkaansa,vaan normaalin kaavoitus prosessin jälkeen kilpailutuksen kautta yleiseen myyntiin.

      • hoono maksajille?

        Daa Daa hyva meinikia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1732
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe