virkamies ja oikeus

Saako virkamies valehdella oikeudessa? Jos saa, niin miksi?
Jos ei saa, miten pitäisi toimia salolaisen oikeudessa valehdelleen virkamiehen tapauksessa.
Kenen puoleen kääntyä, jotta saisi oikeutta asiassa?
4254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nämä ovat vähän arkoja asioita. Tietysti virkamiehen on puhuttava totta, kuten muidenkin, jos virkamies on todistajana tai asiantuntijana. Epäiltynä virkamies voi kertoa muunnettua totuutta, kuten muutkin.

Virkamiehestä voi tietysti kannella useallekin taholle. Kantelu tulee tietysti virkamiehen tietoon ja jos se ei johdakaan näytön puutteessa mihinkään, niin yleensä virkamies tekee rikosilmoituksen kunniansa loukkauksesta ja se totetuu varmuudella, koska se on paperilla ja niin kantelija onkin itse syytettynä oikeudessa.

Toki virkamiehestä voi tehdä myös suoraan rikosilmoituksen poliisille perätömästä lausumasta tuomioistuimessa, jos virkamies oli todistajana tai asiantuntijana. Siinä pitää olla kuitenkin vuorenvarma näytön riittävyydestä, sillä jos se ei riitäkään, niin varmuudella ollaan syytteessä vähintäin kunnianloukkauksesta tai väärästä ilmiannosta. Eli kalliiksi saattaa tulla.

Äänestä

voin sanoa, että virkamies voi tehdä aivan mitä tahansa joutumatta vastuuseen teoistaan.

Mm. viedä omaisuuden (ei paljon auta, kun sen saa muutaman vuoden kuluttua takaisin, valtavat kulut menneet päältä, oikeusasteet eivätkä oikeuskanslerit tai muutkaan viranomaiset kolleegaa noki) täysin perusteettomasti ja laittomasti.

Lisäksi hän valehdella eri viranomaisille, poliisi ei pääsääntöisesti ota tutkiakseen viranomaisten toimia.

Viranomaisella on kaikki tiedot sinusta, itse et saa edes osoitetta sotusta puhumattakaan. Asianajajat eivät uskalla helpolla ottaa juttuja vastaan jne.

Tuskin ollaan siinä suhteessa paremmilla kuin rautaesiripun takana aikoinaan.

Äänestä
  • Taas samaa levyä pyörität. Et kertakaikkiaan katkeruudeltasi pysty muuhun. Tuliko katkeruus siitä Hgin komisariojutusta, jonka hävisit.

    Äänestä

Salon tapauksessa oli ilmeisesti kysymys siitä, että sosiaalitoimesta yritettiin laittomasti irtisanoa henkilö. Asia meni tuomioistuimeen, ja laitonta eroa vaatinut virkamies suojellaakseen selkänä valehteli todistajanlausunnossaan. Onneksi tuomari huomasi tämän. Mutta Salon kaupungin virkamiehen esimiehet tuntuvat hyväksyneen toiminnan, koska mihinkään toimenpiteisiin ei ole ryhdytty. Päin vastoin. ko henkilöä esitetään osastopäälliköksi. Palkkioko?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


pro lex kirjoitti:

Saako virkamies valehdella oikeudessa? Jos saa, niin miksi?
Jos ei saa, miten pitäisi toimia salolaisen oikeudessa valehdelleen virkamiehen tapauksessa.
Kenen puoleen kääntyä, jotta saisi oikeutta asiassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu