Luvat Lahti L-39:lle?

Kauko Laukaus

Miten saa luvat Lahti L-39:lle? Pitääkö kuulua ampumaseuraan? Mitä patruunat maksaa?

Jos sitä sanotaan norsupyssyksi, niin käy varmaan myös hirvenmetsästykseen, jos on rajoitettu lipas?

13

5912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lupamies

      Luvat saat lupaviranomaiselta. Käypä paikkakuntasi nimismiehenkansliassa.
      Pst-kivääri sopii myös hirvelle.

    • -<<

      jos oikeasti olet laukaisemassa ehtaa
      L-39:siä? niin itse en sitä tekisi.

      • hillbergmounting

        Paljoa mieluummin laukaisen ehdan (aito, ehyt)aseen kuin jäljennöksen ja mahdollisesti viallisen. Olenkin jo kauan sitten asepalvelusaikanani, ennen kuin kukaties olitkaan vielä syntynyt,laukaissut ko aseen useita kertoja Lohtajan kovapanosammunnoissa bunkkerin ampuma-aukkoa kuvanneesta rei´ästä sisään. Tehokas suujarru aiheuttaa sen, että aseella ampuminen ei ole kovinkaan hohdokasta.("haista paska" yllyttää riivaaja kirjoittamaan. Hallitsen kuitenkin tilanteen, enkä mene mokomaan liukumiinaan).


      • mitä..
        hillbergmounting kirjoitti:

        Paljoa mieluummin laukaisen ehdan (aito, ehyt)aseen kuin jäljennöksen ja mahdollisesti viallisen. Olenkin jo kauan sitten asepalvelusaikanani, ennen kuin kukaties olitkaan vielä syntynyt,laukaissut ko aseen useita kertoja Lohtajan kovapanosammunnoissa bunkkerin ampuma-aukkoa kuvanneesta rei´ästä sisään. Tehokas suujarru aiheuttaa sen, että aseella ampuminen ei ole kovinkaan hohdokasta.("haista paska" yllyttää riivaaja kirjoittamaan. Hallitsen kuitenkin tilanteen, enkä mene mokomaan liukumiinaan).

        tuo on virallisella suomella?


      • hillbergmounting
        mitä.. kirjoitti:

        tuo on virallisella suomella?

        Jag menar,att har många gånger...autsch vilken språg du menar, att jag skall skriva på dig?
        Kummalla virallisella kielellä sinä halusit kirjoitettavan?
        Tarkotitkoha kehvel kumminnii tätä kirjakieltäe?
        Könne ich vielleich auch auf Deutsch schreiben?
        In English / USA is certainly ok.
        Habla castilliano,si? Travacho, moy bueno:


    • voihan norsupyssy

      Kaikkea sitä tälläkin palstalla on joskus kyselty. Lahti L-39 panssaritorjuntakivääri. Pituus 224cm, paino 51,4kg, kaliiperi 20x113mm. Sodassa niitä vedettiin hevosella ja liikutteluun ilman hevosta tarvittiin vähintään kaksi miestä. Toki sillä hirvi kaatuu ;)

    • 2+9=11

      Toiset saa niihin lupia, toiset ei. Minulla on niitä neljä kappaletta. Yksi muutettu 50-luvulla sarjatoimiseksi. Kokeiluase ilmatorjuntaan.

      • Anonyymi

        Ykskin joka viittii suomi24 sivuille kirjoitella valavasti ei varmasti omista lahti pyssyä etkä omista sinäkään.


    • kalapetteri

      Mulla on Hollola m.38. Sopii myös kalastukseen.

    • fwfwfwffh

      Mullä on vitusti räjähteitä ja kranaatteja sopii myökin kalastukseen.

    • Antsa nakkilasta

      Minullapa on oma kalalammikko. Kaloja siinä ei enään ole kun on niin saastunut. Auttaisikohan kalanistutus?

    • Anonyymi

      Mulla on 18 50cm pitkää kyrpää persereiässä

      • Anonyymi

        Onko vieläkin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe