Olen pahoillani mutta mun mielestä toi ohjelma on huijausta. Voin olla väärässäkin mutta sellainen vaikutelma mulle jäi. Ainakin rajusti liioitetulta se vaikuttaa.
Tv:n Homeloukku vaikuttaa
huijaukselta
524784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
tässä ohjelman hyvis tuo vahvasti esiin omaa itseään -minä tiedän asenteella. Pahis on jo lyöty kerran mutta lyödään toistamiseen. Hyvis on ihan selvä narsisti joka on saanut upeasti tehtyä itsestä tähden. IHAN PELKKÄÄ markkinointia purkajille ja tutkijoille.
Yleensäkin tuossa tilanteessa ei enää syyttely auta. Talosta on helppo hakea virheitä varsinkin jälkeen päin.
HAISEE!!!
mikä on "kuntotarkastajan" rooli ja vastuu. Vaikka tuo ohjelma ei mitään muuta hyvää tekisi, niin, jos ihmiset lakkaavat luottamasta kuntotarkastajiin, on ohjelma ollut kullan arvoinen suomalaisille.
Se on tosiaan hiukan sääli, että se yksi kuntotarkastaja on siellä ristiinnaulittavana. Itse ainakin uskon, ettei hän ole keskimääräistä huonompi.
Etpä taida tietää yhtään mitään todella pahaan homeloukkuun joutuneista. Nuo näyttävät hyvinvoivilta verrattuina moniin muihin. Meidän perhe sairastui kokonaisuudessaan ja vakavasti hometalossamme. Siinä meni työkykykin pitkäksi aikaa ja oli pakko muuttaa vuokralle. Ei siinä sitten jäänyt mitään korjausrahoja, kun piti maksaa vuokraa ja asuntolainaa ja juosta lääkärissa samalla, kun tulot romahtivat. Melkein kaikki irtaimisto ja vaatteetkin oli uusittava. Silloin ei saanut mitään korjausavustuksiakaan eikä sossukaan auttanut, kun oli "rikas" (home)talon omistaja. Myyjä osoittautui sitten yllättäen varattomaksi oikeudenkäynnissä. Talo oli sitten pakko myydä tontin hinnalla, jotta olisi pysynyt hengissä. Lopputuloksena oli suuret velat, menetetty terveys ja menetetty koti.
Olen kanssasi aivan samaa mieltä. Kuten teilläkin kävi meillä samoin. Nämä Homeloukun vaaleat naiset näyttävät vielä hyvinvoivilta ja ovat saaneet apua suoraan ilman että pitää itse miettiä kuka tutkii talon. Saivat asteen ja helin neuvojat tekemään hommat puolestaan. Näin onnellisesti käy vain harvoille hometalollisille että tulee valmis resepti ja kaverit jotka tekevät tutkimusten mukaan vielä korjaussuunnitelmankin.
Ei tässä tosiaan ole mitään liioittelua,päinvastoin saa sen kuvan että helpolla pääsee kun ei tarvitse itse miettiä kuka tekee ja mitä.
Nämä kuvatut perheet ovat itse ottaneet yhteyttä Asumisterveysliittoon ja maksavat saamistaan palveluista kuin muutkin. On turha kadehtia sillä että helpolla pääsee. Kukaan tällaiseen joutuva ei pääse helpolla! Miksiköhän televisiossa ei näytetty ihan alkuvaiheen epäilyjä, sairasteluja, homekoiria joiden käynnistä kerrottiin... prosessi on ollut jo menossa kun ovat suostuneet TV2 kuvauksiin. Salminen on itse suostunut ja vapaaehtoisesti kommentoinut asioita. Luuletteko että kuvatut "blondit" ovat pakottaneet hänet?
kyse ei ole kateudesta, ei todellakaan.
Kyse oli ohjelman arvostelusta,miten sillä annetaan liian helppo kuva hometalollisten elämästä ja jokaisesta kiduttavasta vaiheesta.
Tietynlainen mielikuva tulee väistämättä ihmisille kun kuvattu siskosten hometaloja. Tuntuu monesta katsojasta, että kaksi blondia ja vielä siskokset ovat ostaneet hometalon.
TV2 olisi voinut Asteen kanssa ottaa seurantaan toisen siskon tilalle toisen perheen. Näin uskottavuus olisi paremmin säilynyt.
Mutta katsotaan nyt. Vielä on kaksi uutta perhettä kokonaan käsittelemättä, ehkä siinä tulee sitä uskottavuutta enemmän tai sitten ei.
Hometalollinen tietää mikä helvetti koko prosessi on. Tv-ohjelmalla muokataan käsityksiä aiheesta ja jos siitä saa sen kuvan että voi olla tyhmä(kuten siskokset itse totesivat) ,blondit ja vielä siskokset jotka kahvia naukkeillen surevat menetettyjä kukkaistutuksia sillä aikaa kun asiantuntijat etsivät virheet ja tekevät korjaussuunnitelmat, niin tulee tunne että helpollahan hometalollinen pääsee. Ostaa talon, pelastuspartio saapuu ja selvittää asiat jopa kuntotarkastajaan päin. Näinhän tosielämässä ei käy hometalollisille,vaan nyt katsomme niiden kohtaloa joille apu on tarjolla kokonaisuutena ilman että joutuvat itse hakemaan jokaista asiantuntijaa ja palasta jotta saavat kokonaisuuden kasaan.
ohjelma on mielestäni huijausta (edelleen siis...saatan olla väärässäkin). Mutta ymmärrän kyllä, että monet ihmiset ja perheet ovat kokeneet vastaavaa tosielämässä ja hometaloon joutuminen on ollut iso ongelma heille ja joillekin se on sitä parhaillaan. Toivottavasti teillä menee nyt paremmin. Ja olen samaa mieltä muiden vastaajien kanssa, että jos ihmiset oppivat jotain tästä ymmärtämään niin ohjelma oli hyvä tehdä.
kunpa tietäsittekin kaiken mitä kärsimysnäytelmää perheet ovat kokeneet ennen asteen ja helin apua.... on helppoa puhua kun ei tiedä asioista mitään.... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja puhumattakaan siitä että helpolla selvinneet.
Ohjelmassa näytetyt rakennusvirheet ovat hyvin tavallisia amatöörien tekemiä virheitä. Näitä taloja löytyy Suomesta paljon.
Ohjelmassa esiintyvä "kuntotarkastaja" on valitettavasti tyypillinen "asiantuntija" muillakin aloilla kuin rakentamisessa.
Minun oli katsottava ohjelma oikein toiseen kertaan areenalta kun jäi vaivaamaan ohjelman pointti. Kyllähän tuo varmasti ajattelemisen aihetta antaa monelle talon ostajalle. Muuten ohjelma on taitavasti tehtyä viihdettä, kenenkään ahdinkoa halveeraaamatta. Ohjelmassa on asiantuntijoita kehumassa itseään, kuinka ennen on tehty " päin persettä" mutta minä tiedän mikä on oikein. Silloin ennen sen aikaiset asiantuntija kaartin mukaan rakennettiin niin kuin rakennettiin. Sellainen joka on purkanut vanhaa rossipohjaa tai puruseinää, miettikääpä kummalla puolella tervapahvi oli. Nyt nämä tämän päivän asiantuntijat teilaa kaikki vanhat ohjeet, mutta odotetaan tämän päivän rakennustapa saatetaan tulevaisuudessa tuomita täysin ja nykyiset puolijumalat julistetaan "amatööreiksi".
annettiin ohjeet tehdä alapohja juuri kuten homeloukussa esitettiin. Ohjeen antoivat silloiset ammattilaiset ja jälki näkyy nyt.
Kyllä tämä jälkiviisaus on kivaa
Kerrankin joku muistaa minkälaiset ohjeet ennen oli, ihme se on kun ihmisiä yleensä täälä pohjoisessa on olemassa kun kaikki on päin persettä tehdyistä taloista kotoisin.
Ensimmäisen energiakriisin aikaan uusia "asiantuntijoita" syntyi kuin tyhjästä. Kokemusperäinen tieto oli hetkessä arvotonta. Näiden taikureiden aiheuttamia sotkuja nyt korjataan.
ja kyllä minulle tuli sama mieleen. En väheksy niitä ihmisiä jotka ovat oikeasti joutuneet homeloukkuun, muuta minusta ohjelman leikkaaja pitäis saada " jussipatsaan ". Köhivä ja ivallinen naisihminen sanoo tutkimuksen alkajaisiksi, että " oikeusturvan vuoksi meidän on nyt löydettävä näyttöä ". Ei muuta kuin sirkkelit soimaan ja neliö lattiaa palasiksi, ko. kohdassa eristeet olivat kuivia, mutta kun pitää jotai löytää niin kaivetaan syvemmälle. Aikansa taltalla puuta kaivettuaan niin jopa taltan kärkeen osuin kostea kohta. Kyllä köhivä nainen tietää ettei kuntotarkastuksia ja tutkimuksia anna kukaan joka on myymässä taloaan noin tehdä. Vanhemman siskon kohtalo vaikuttaa aivan aidolta. Rakennussunnittelia pääsi myös televisioon ja hieman ivallisesti pääsi haukkumaan kolleekojaan, että kaikki tehty päin p..tä. Montakohan samanlaista neuvoa hän on urallaan antanut. Molemmissa taloissa erillaiset vauriot, muuta ammattisuunnittelia antoi saman kustannusarvion korjauksista. Onkohan oikea ammattilainen?
Huomasitteko äänen joka kuului taltasta kaivettaessa puuta, sehän osui betoniin. Kyllä matalalle perustukselle tehdyn talon alajuoksu eiole täyn kuiva, varsinkin jos räystäskourut ei toimi ja on kukkapenkejä perustusta vasten. Puruthan tuola oli ihan kuivia, mutta öh öh öh sama köhintä oli leikattu joka kohtaan. Että ei Jussia kun näinkin amatööri huomaa että tehty mikä tehty, viihdeohjelma.
kateita.
Hyvä tavaton sentään, miks te täällä itkette kun ette ole asioille tehneet mitään. Toivon teille saakelinmoista hometaloa riesaksenne
alapuussa oli lähes sisäkuiva. Juntta puuhun ja mittari näytti 15,3(paino%) alle 19 on oikein hyvä lukema alapuulle.
Olen itse perheeni kanssa joutunut homeloukkuun ja voin vakuuttaa että ohjelmassa ei ole mitään liioiteltua. Kaikki se, mitä sarjassa nähdyille ihmisille on tähän mennessä tapahtunut on juuri samaa mitä me olemme joutuneet kokemaan. Erotuksena vain, että meillä ei ollut Asteen ihmisiä auttamassa vaan kaikki itse selvittää. Vähän käy jopa kateeksi sarjan ihmisiä. Sarja ei ole pystynyt vielä näyttämään sitä todellistä ahdistusta, minkä hometalon omistaminen aiheuttaa. Ei näytetä esim. verenvuotoja ja niveltulehduksien seurauksia, myrkytysoireiden aiheuttamaa oksentelua, liman aiheuttamaa oksentelua jne. Ei näytetä sitä kuinka vaikea oli saada evakkoasunto. Eikä sitä, kuinka kauan vastauksia ja tuloksia piti odottaa. Eikä sitä kuinka myyjä heittäytyy varattomaksi eikä pysty korvaamaan mitään.
Ei mitään liioittelua.
itse ennekuin alat vastailemaan ... http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000016&posting=22000000032748872
Ohjelma sinänsä tai oikeammin sen sisältö on asiaa, mutta melkoiselta osalta kumminkin; reality-tv-pornoa.
Mitä Asteen toimintaan tulee, ei se ilmaiseksi anna apuaan tai tule silittämään kättäsi, myötätunnosta.
Elämä on valintoja täynnä, niin sinulla minulla, kuin monella muullakin asunnon ostajalla. Toki kun "onnistuu" ostamaan ns. homepommin, niin kivinen on tie päästä takaisin jaloilleen.
Valitettavasti edelleen vanha kansan viisaus pitänee paikkansa; tyhmästä päästä kärsii koko ruumis, tai hiki säästää verta.
En tunne teidän tapausta, miten "perusteellisesti" tarkastitte taloa, kun olitte ostamassa. Ilmeisesti teilläkin kävi niin, että vailla tuntemusta/tietoa talonraksennusalalta, vain luotitte "tarkastajaan". Kaiketi omakotitalonne (olettamukseni) on ensinmäinen ostos eli olette asuneet aikaisemmin "kolhoosissa" ? ? ?
Jokaista sanaa myöten olen kanssasi samaa mieltä.
t. myös Hometalollisena koettua helvettiä
homeloukkua jotta tajuat mistä on kyse.
Silloin voi olla toinen ääni kellossa ja voit miettiä miten tyhmä oli sinun pääsi ostohetkellä vaikka kuntotarkastuksen tekisi Raksystemsin kaveri varustettuna jopa HTT tittelillä erikoisuutena kosteus- ja homevauriot. Ja talo todettaisiin hyväkuntoiseksi,tarkemmin ikäistään hyväkuntoisempi ilman remonttihuolia.
Pidän peukkuja tosissaan sinulle jotta pääset kokemaan hometalollisen ihanalta kuulostavan helvetin.
>>>>>>Tv:n Homeloukku vaikuttaa
>>>>>>huijaukselta 12.2.2008 klo 07.40
>>>>>>Olen pahoillani mutta mun mielestä toi >>>>>>ohjelma on huijausta. Voin olla väärässäkin >>>>>>mutta sellainen vaikutelma mulle jäi. >>>>>>Ainakin rajusti liioitetulta se vaikuttaa.
JAA-HA! siinä meillä ihminen, jolla ei koskaan ole ollut vastaavanlaisia vaikeuksia, jotenka.. hänen mielestään koko juttu on lavastettu??!!
Uskot varmaankin myös, että talot on ihan vartavasten rakennettu näyttämään homeisilta ja vanhoilta... ehkä mahsollisesti on kyseessä jonkinlaiset lavasteet... mäinä päiväinä kun ne osaavat tehdä studioissa ihan minkälaisia trikkejä tahansa.. Ehkäpä näitä taloja ei ole olemassakaan!
uskomatonta! miten voit olla noin naivi!
sinultakin!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&con ference=4000000000000016&posting=22000000032748872
Eipä näkemän perusteella ole huijausta, MUTTA muutoin ohjelma haisee . . . . mm. homeelle.
"Unelma"omakotitalon "löydyttyä" sisaruksille kävi samoin, kuin ennenmuinoin diileriltä autokuumeessa ostettaessa, unohtui se järjen ääni. Vaikka kaikesta huolimatta käytettiin "kuntotarkastajaa". Joka luultavasti on alueella eniten mainostava alan yrittäjä.
Jo ensinmäisessä osassa, kun kamera risteili kauniisti pintarempatuissa taloissa, minulla alkoi tehdä pahaa, ei voinut kuin päätänsä pyöritellä ja ihmetellä ihmisten, suoranaista typeryyttä. Ei edes tainneet talojen "isänät" katsella, kuin hoomoilasena pihalla, kun mökkiä ostelivat ? ? ?
Ei se ole puolustus, ettei tiedä ao. asiasta mitään ja vetoaa vain yhden "tarkastajan" lausuntoon.
Wanha sanontahan on, että tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Mutta ettei aivan maanrakoon pariskuntia tungeta, kaiketi tontit ovat alueelta, jossa on odotettavissa jonkinmoista arvon nousua. Jos pinna ja pussi kestää, kannattaa odotella.
N Ä I S T Ä M I T Ä Ä N Y M M Ä R R E T Ä ! !
M Ä Ä K I N O O N T Ä M M Ä N E N T Y H M Ä !
Amen!
maksaa helposti yli satatonnia ja he maksoivat talosta 105 tonnia joten ei tosta nyt niin merkittävää tappiota mun mielestä tuu.
Terveys meinasi/meni ao. perheiltä ? ? Mutta ottivatkohan he tietoisen riskin, pidetään tontti "hyrskän" kera, asutaan vaatimattomasti ja kerätään potti lähitulevaisuudessa.
"Tontithan Tampereella maksaa helposti yli satatonnia ja he maksoivat talosta 105 tonnia joten ei tosta nyt niin merkittävää tappiota mun mielestä tuu."
Tampereella maksavat, joo. Nämä tontit ovat kuitenkin Kangasalla, jossa tontteja saa hyviltäkin paikoilta alle 50ke. Lisäksi näitä tontteja rasittaa purettava rakennus, jonka purkukustannukset ovat luokkaa 10ke.
Hinnat välillä 50 - 130 kE.
Onhan siinä ostettu tontin lisäksi kunnossa oleva piha ja kunnalistekniikan ja sähkön liittymät. Eikä se hometalokaan ole sata prosenttisesti kaatopaikkatavaraa, siitä saa ison kasan hyvää polttopuuta ja telinelankkua rakennustyömaalle.
tarjoukset menemään heti ja äkkiä. Molemmat myyvät tonttinsa teille heti ja kaupanvahvistaja on välittömästi paikalla.
Varmaan saatte kaikki iloisiksi!
nyt tuollaiselle tontille mutta Suomessa on 5 miljoonaa ihmistä eli tontti myyntiin ja odotteleen tarjouksia.
nehän vaatii huomattavasti enemmän kun maksoivat ja rakennuttavat välirahalla uuden.FAKTA.
Tontin myynti on varmasti ollut vaihtoehto, jota ovat joutuneet miettimään jo siinä vaiheessa kun lakimiehen ovat palkanneet asiaa hoitamaan. Uskotteko todella että kotiäiteet ja konttorikonemyyjä/autojen maalaaja ovat niin varakkaita, että tosiaan huvikseen pitävät taloja asumattomina mutta lämmitettyinä ja maksavat vuokraa toisesta kodista kerrostalossa vuosikausia dollarin kuvat silmissä?! Ehkä minä niin voisin tehdäkin jos minun kohdallani olisi näin käynyt, taloudellinen tilanne sen sallisi ja odottaisin todella maanhinnan nousua! Kangasalla Ruutanassa tontit alkaen 45000e ja on kunnassa toki niitä sadantonnin tonttejakin.
Mikä fakta???? Mistä tiedät?
jatkan vielä, että en usko että tontin myynnillä voittoa tulisi tekemään näillä hinnoilla eli jos kiinteistöstä on maksanut 113000/105000 e, niin pitää olla kyllä Kangasalla tosi hyvällä paikalla, jos tontin hinnalla meinaa vielä tienata ja kaupaksi saada riesana purkukuntoinen talo. Tosin näissä tapauksissa ei ole käynyt ilmi, minkä kokoisia tontit ovat ja millä alueella. Mutta tuskin järven rantaa näkyy..... En siis sijoittaisi tonttina vaikka olisi varaakin. Paljollako ajattelisitte rakentaa uuden talon ko. tonteille ja millä hintaa ajattelisitte saada kaupaksi? Ei taitaisi kannattaa, päälle vielä rakentamisen riski tietämättömälle... Puhun nyt siitä kun joku mietti, että nämä perheet vielä tienaavat tonteilla ja tällä koko homeasialla.
Nuo talothan ovat siinä kunnossa, kuin yli 50 vuotta vanhat korjaamattomat talot yleensä. Yli 50 vuotta sitten ei tunnettu lainkaan mitään höyrysulkuja ja tuulensuoja levyjä ja sitä tervapaperia laitettiin ulkopuolelle tuulensuojaksi, mutta oikea tervapaperi on hengittävä materiaali. Lattiarakenteetkin ovat senaikuisen rakennustavan mukaisia, tosin rossipohjan tuuletus oli huonosti hoidettu. Tv-kuvaukset oli tehty ilmeisesti talvella tai myöhäsyksyllä, peltikatteen alle tiivistyy vettä, kun sääolot ovat otolliset kondensoitumiselle. Nykyään vesikaton alle laitetaan aluskate, ettei vesitipat tipu rakenteiden päälle. Kondensoituminen talvella suojasäällä on niin voimakasta, että huopakaton alla oleva aluslaudoitus saattaa tulla läpimäräksi. Ostajat yleensä kuvittelevat saavansa tontin hinnalla lähes uuden veroisen talon. Uusi tai uudehko talohan maksaa tontteineen noin 250-300 tuhatta eteläisessä Suomessa. Kyllä joskus voi vanhakin talo olla hyväkuntoinen ja hyvä runkoinen, mutta aina pitää epäillä ja tutkia kunto. Kunnossa olevan vanhan talon saa myös pilattua yhdessä talvessa kuivaamalla pyykkiä sisällä ja käyttämällä ilmankostutinta. Tuli mieleen tuosta tv-ohjelmasta, kun ikkuna valoi vettä oikein kunnolla, eli sisällä oleva kosteus tiivistyi vedeksi lasia vasten. Talossa ei varmaan ollut kunnon tuuletus venttiileitä, eikä poistohormeja katolle, tai sitten ne oli tukittu.
monta asiaa. Ensinnäkin
kuntotarkastusraportin mukaan talo oli hyväkuntoinen - vain pintaremonttia vaativa. Ihan oikeastikin löytyy 50-vuotiaita hyväkuntoisia taloja ja vielä vanhempiakin.
Silläkään ei ole mitään merkitystä vaikka olisi kuinka silloisia määräyksiä noudatettu. Asian ratkaisee se, miten ne silloin valitut rakennustavat ovat toimineet. Ei talo ole hyväkuntoinen, jos se on homehtunut. Ei silloin ole merkitystä, vaikka olisi tasan tarkkaan sen aikaisen rakennustavan mukaan rakennettu.
Eteläinen Suomi on kuulehan aika laaja alue. Pääkaupunkiseudulla hinnat ovat mainitunkaltaisia. Ei jossain Etelä-Suomen pikkukunnassa. Kaupat on sitäpaitsi tehty jo vuosia sitten.
Ennen kaikkea kysymys on siitä, että he ovat OSTANEET HYVÄKUNTOISEN TALON, joka on osoittautunut ASUMISKELVOTTOMAKSI.
Rakennusvirheet, jotka aiheuttivat homeongelman selvisivät ohjelmassa. Vauriot eivät ole siis johtuneet pyykinkuivauksesta tsm.
Ja joku on MYYNYT TALONSA HYVÄKUNTOISENA, vaikka kyseessä täysi pommi. Perkele, että sieppaa noi kuntotarkastajat, alansa asiantuntijat.
tässä kinataan nyt eri sarjoissa. Eli jos talo olisi maksanut 200,000 tai enemmän niin pitäisin myyjää syyllisenä mutta kun talo maksoi vain 105,000 niin mielestäni vastuu on ostajan. Kuntotarkastajia taas ei ikinä kannattaisikaan käyttää koska he ovat ihan turhia.
Ei siinä kuntotarkastusraportissa taatusti lukenut, että hyväkuntoinen hintaansa nähden!!!!
Miksi ohjelma ei näyttänyt, mitä kuntotarkastusraportissa luki?
Silloin meidän ei tarvitsisi täällä pähkäillä mitä siinä oli ja mitä ei....
raporttia ei näy, ja ohjelma ja kommentit leikattu ihmeelliseksi sekamelskaksi..
kysyn vaan
sinunlaisesi saavat täällä esittää typeriä kysymyksiä.
idiootille nassuttajalle ei kysymyksiä saa mieleen millään.. tai hetkinen, voisitko valittaa jostain kysymysmuodossa?
Saako jostain isomman kaupungin vierestä
100 000€ kunnollisen ja ehjän talo? Kertokaa mistä - ostan heti.
Oma serkkuni perheineen on mukana kyseisessä Homeloukku -sarjassa, eikä siinä ole mitään liioiteltua eikä lavastettua!! Päin vastoin on ihailtavaa katsoa, että kaiken sen painajaisen keskellä, jaksavat sarjassa olevat oikeat ihmiset vielä kaikesta siitä kauheudesta huumorin avulla yrittää selvitä. Vierestä joutuu seurata, kuinka hyvät ystävät käyvät läpi raskaita asioita ja sairastelevat, ja sitten te tyhmät ja kylmät ihmiset kirjoittelette jotain tuollaista! Millä planeetalla te olette syntyneet, kun kuvittelette näiden Homeloukussa esiintyvien ihmisten lähteneen mukaan rahan kiilto silmissään? Kun perheet saavat avustusta talonsa korjaamiseen, he joutuvat silti ottamaan lisää lainaa korjaamista varten, kaiken vanhan lainan lisäksi jonka ovat ostohetkellä taloansa varten ottaneet. He ovat maksaneet vuokraa vuosikausia asuessaan poissa terveyshaittojen ulkopuolella mutta talosta on kuitenkin kulut juosseet koko ajan. Voi herran jumala, kuinka julmia, kylmiä ja negatiivisia ihmisiä olette, kun vielä kaivatte puukkoa toisten jo ikuisesti umpeutumattomassa haavassa!!
Kukahan se idiootti on??
Mietippäs vähän, miten paljon maailmaan mahtuu surullisia ja epätoivoisia ihmiskohtaloita.
Kuinka monella on tälläkin hetkellä asiat todella huonosti ja "mieli maassa".
Olen varma, että monesta ihmisestä tuntuu nuo harmit pirun pieniltä!
Valitettavasti minä en näe ko. ohjelmassa serkkusi perheen esiintymisessä mitään ihailtavaa!
ei kait siinä mitään ihailtavaa välttämättä tarvitse olla, tuskin tämä edeltäjäsi sitä tarkoittikaan, mutta mielestäni ohjelma tuo esille vanhan talon vaarat pienituloiselle haaveilijalle, joka haluaa perheelleen kodin. On hyvä kun herättää keskustelua, kriittistäkin ja on hyvä, jos ihmiset muistavat olla tarkkana talokauppoja tehdessä. Emmehän me vielä edes tiedä, miten näille perheille on käynyt. Nämä perheethän halusivat vain omat kodit ja turvalliset pihat, elämä on varmasti ollut todella hankalaa hometaloloukussa, ei sitä kaikkea tuossa dokumentissä näy. Kyllä hekin varmasti tietävät, että kun kukaan ei ole kuollut, niin tilanne ei ole niin paha, hengissä on helmpompi selvitä hometalostakin. Näin ulkopuolisen silmin.
Dokumenttisarjaan on kuvattu viimeiset kuulumiset noin viikko sitten, selviää siis useimpien parien kohtalo. Eräillä asioiden käsittely jatkuu edelleen. Dokumentin avulla pystyttäisiin tuskin millään keinoin välittää katsojille niitä synkimpiä tuntemuksia, mitä homeloukkulaiset ovat kokeneet matkan varrella, en pysty sitä vierestä seuranneena serkkuna edes ymmärtämään. Itse koen, että dokumentti nostaa esille asioita, joihin tulisi ostohetkellä kiinnittää huomiota ja antamaan homeongelmien kanssa painiville tietoa, etteivät ole yksin ja että apua on saatavilla. On olemassa asiantuntijoita, jotka osaavat kertoa, mitä teet seuraavaksi. Juuri tuo asia oli serkkuni kohdalla ongelma: kuka osaa kertoa mitä nyt tehdään? Ellei tuttavapiirissä ole ketään homeongelmaa kokenutta, mistä lähdetään liikkelle..
SUURKIITOS KAIKILLE HOMELOUKUSSA MUKANA OLEVILLE PAREILLE ROHKEUDESTA LÄHTEÄ MUKAAN!!