tyhjäkäynti

Olen jo muutoman vuoden etsinyt vikaa legacyn tyhjäkäynti ongelmaan.Kun laitat kylmänä auton käymään niin kierrokset putoavat ihan normaaliksi n.800-900krs/MIN. Vaikka auto kävisikin lämpimäksi niin liikkeelle lähtiessä kierrokset huutaa n.2000-2200krs./min EIKÄ LASKE EDES LIIKENNEVALOIHIN PYSÄHDYTTÄESSÄ.
31953
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos 1.8 niin yleisin vika taitaa olla se lisäilma luisti ja sitä ohjaava solenoidi. Löytyy siitä laturin takaa. Osat irti ja rassaat niitä jollain öljyllä puhtaaksi.

Äänestä
  • sori vaan mutta nyt ei oikein löydy sitä oikeaa paikkaa. pitääkö ilman putsari ja laturi irroittaa.

    Äänestä

  • legacy 89 kirjoitti:

    sori vaan mutta nyt ei oikein löydy sitä oikeaa paikkaa. pitääkö ilman putsari ja laturi irroittaa.

    Heti siinä laturin takana. Venttiili kiinni 4:llä ristipääruuvilla ja solenoidi kiinni venttiilissä 2:lla ristipääruuvilla. (pyöreä mötikkä, johon tulee 2 johtoa)
    Laturi pitää irroittaa, että saat ruuvarin mahtumaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


legacy 89 kirjoitti:

Olen jo muutoman vuoden etsinyt vikaa legacyn tyhjäkäynti ongelmaan.Kun laitat kylmänä auton käymään niin kierrokset putoavat ihan normaaliksi n.800-900krs/MIN. Vaikka auto kävisikin lämpimäksi niin liikkeelle lähtiessä kierrokset huutaa n.2000-2200krs./min EIKÄ LASKE EDES LIIKENNEVALOIHIN PYSÄHDYTTÄESSÄ.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu