Oisiko vinkkejä. Olen rv 23 5 ja nyt viikon ajan on tullut yöt nukuttuu tosi huonosti. alaselkä kipeytyy yön aikana niin paljon että ei saa nukuttuu. Olen yrittänyt sulloon tyynyy jalkojen väliin ja selälleen nukkuessa notkon alle, mutta ei auta. Päivälläkin se toki on kipee, mutta yöksi aina yltyy. Voiko selkä jo tässä vaiheessa alkaa vaivaamaan. Maha toki kasvanut jo aika isoksi. Ensimmäistä odottelen.
Selkäkipu
rv23+5
3320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jumppa pallo kannattaa hommata. sen päällä loikoilu on hyvää selälle. Tai otat vaikka tuolin johon laitat kädet pitkäksi ja selän ojennat suoraksi. Jooga liikkeistä löytyy mukavia liikkeitä ja selän venytys on kyllä tärkeää. Tietenkin hyvän olon mukaan. Pahalta ei saa tuntua. Et sattunut aamulla katsomaan Bellaa neloselta. Oli muuten hyviä liikkeitä siinä odottavalle äidille.
pitää ostaa vaan uusi sänky. Itselläni ainakin se auttoi.
selkäkipua ensimmäisen kerran joskus ihan alkuviikoilla ja toisen kerran suunnilleen samoihin aikoihin ku sulla. Se ilmeisesti liittyy tuohon kohdun kasvuun ja siihen että se raivaa rojuja sun sisällä uuteen järjestykseen että muksu sinne mahtuu. ittelläni kesti molemmilla kerroilla reilun viikon, ja jopa pöntöltä nouseminen oli tuskaa noitten kipujen takia..ittekseen ne meni sitten pois. yöksi voit ottaa särkylääkkeen että saat nukuttua. minä pärjäsin ilman, mutta kipu ei unia häirinnyt. ihan turha on itteään kiduttaa, hakee vaan apteekista särkylääkkeen jota raskausaikana voi vedellä.