Kertokaapa kokemuksia Saigonin ruokapaikoista. Löytyykö hyviä katukeittiö alueita? Entäs ravintolat?
Kiitos!
Ruokapaikat Saigonissa
2
1140
Vastaukset
- zagar
Hei
Saigonissa on uskomattoman hyvä intialainen ravintola Tandoor. Kannattaa käydä. Hinta oli n. 7 euroa/hlö sisälsi 3 ruokalajia ja juomat kaiken moista lisuketta. Taksille riittää osoitteeksi ravintola Tandoor. Ko. ravintola oli matkamme kallein ruokailupaikka. Kaikki muut olivat tuota halvempia mutta erinomaisia. Siellä missä on paljon paikallisia on myös hyvää ja edullista ruokaa.- Baggie2
Tuli tosiaan tarkastettua tuo Saigonin Tandoor. Ihan hyvää safkaa (intialaista) sopu-hintaan. Muistaakseni maustaminen oli tulista.
Veikeä erikoisuus: ystävälläni on keliakia ja hän oli netistä printannut vietnaminkielisiä lappuja, joissa annetaan ohjeita kokille siitä, mitä ruokaan ei saa laittaa. Tarjoilija ei ymmärtänyt mistä oli kyse, koska intialaisena ei osannut lukea vietnamia.
Pienen jurputuksen jälkeen asia selkisi ja ystäväni sai annoksen, jossa ei ollut vehnää missään muodossa. Riisikupinkin meinasivat jättää häneltä pois, sillä paikalliset ääntävät sanan "rice" samalla tavalla kuin "rye" mikä myös on keliaakikolta kielletty.
Tandoorin lisäksi kantsii tsekata "Lemon Grass", erinomainen vietnamilaisruokapaikka, sekä Pasteur-kadulla (nr 260) hieman syrjässä sijaitseva vähän nuhjuinen nuudelikeitto-baari "Pho Hao". Pho Hao on sikäli tärkeä, että se mainitaan kirjassa "1000 Places to Go Before You Die". Nuudelikeitto siellä on enemmän, kuin nuudelikeitolta odottaa.
Tarkempaa tietoa:
http://www.virtualtourist.com/travel/Asia/Vietnam/Thanh_Pho_Ho_Chi_Minh/Ho_Chi_Minh_City-1470720/Restaurants-Ho_Chi_Minh_City-Pho_Hao-BR-1.html
Sushi-paikkojakin löytyy mukavasti, sääli vaan että ystäväni ei uskaltanut raakaa kalaa syödä kun tuo hygienia ei Vietnamissa ole ihan tiptop.
Minulla oli kahden viikon reissulla yksi puoli päivää ja alkuyön kestävä oksennustauti, muuten mahataudeilta säästyttiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857