Kauanko kestää?

Morsian 2008

Kauanko hääkampauksen teko suurinpiirtein kestää? Entä meikki? Riittääkö 2,5 tuntia molempien tekemiseen?

4

6378

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jälleen...

      Sen kuinka kauan sinun kampauksesi teko kestää, tietää vain kampaajasi. Sama koskee meikkiä. Suosittelen käymään hyvissä ajoin kampaamossa keskustelemassa asiasta. Koemeikki ja koekampaus kertoisivat aikataulun vielä tarkemmin, jos sellaiset ottaisit. Pikkuisen nopeammalla aikataululla selviät, jos meikki ja kampaus tehdään samassa paikassa, koska silloin voidaan esim. pohjustaa meikki sillä aikaa kun sinulla on rullat päässä. Kannattaa myös ehdosttomasti ottaa valokuva kampauksesta eri kanteilta koekampauksen jälkeen. Itselläni alkuperäinen kampaaja oli sairastunut hääpäivän koittaessa, mutta toinen kampaaja pystyi tekemään kampauksen valokuvan perusteella, vaikka se ei ihan tavanomainen nuttura ollutkaan.

      • ja maksaa ihan liikaa

        joten ei kannata ryhtyä mihinkään hääaiheeseen ikinä.

        tuli vaan sellaset sutturat tehtyä mulle 400€ nyt matkanvarrella että prkl.


    • shrtrt

      Mulle kampaaja sanoi, että kampaukseen menee yleensä pari tuntia. Tietty sit vähä vaikuttaa että millanen kampaus, mut tosiaan yleensä 2 tuntia. Joten 2,5 tuntia voi olla vähä turhan lyhyt aika sekä kampaukselle että meikille, luulisin.. :)

      • jennyy

        Meillä on kesällä häät ja varailin aikoja meikkiä ja kampausta varten.. Häät alkavat kahdelta, joten kampaamoon menen kahdeksalta, jossa menee n.2tuntia, minulla on pitkät paksut hiukset,sanoivat että kaksi tuntia pitää varata kampausta varten. Sen jälkeen menen viereiseen liikkeeseen meikattavaksi,klo 10 siis, ja siihen varataan n.1 tunti. Vaikkakin sanoivat että siinä menee n.45min mutta kaiken varalta se tunti on hyvä varata. Eli klo 11 olen valmis, menen pukeutumaan kotiin ja mahdollisesti syön jotain jos pystyy;D ja klo 12 valokuvaus. Jossa menee myös tunti...sitten kirkkoon päin...ei tule kiirettä ja ei haittaa vaikka kuvauksessakin menis pidempään.. Kannattaa mennä ihan rohkeasti varaileen aikoja ja kysyä aikataulua, ammattilaiset osaavat kertoa aikataulusta hyvin. Itsekin olin ihan pihalla ja menin vain varaamaan aikoja, siellä sitten kyselivät onko kuvaus ennen kirkkoa ja käynkö meikkauttamassa itseni ym... He 'laativat' aikatauluni ja yhtäkkiä kaikki tuntui hyvin selvältä:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe