Toimiiko 3G-verkko jos on melkee siinä 3G-kuuluvuusalueen rajalla,mutta pikkuisen ulkopuolella jotai 200-400metriä noin?Käytän dna mokkulaa.Jos ei niin ajattelin ostaa ulkopuolisen anteenin,että saisin sen ylettymään 3G-verkkoon.
Mokkulan 3G-verkko...
hmm...
66527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
miten meinasit mokkulaan ulkopuolisen antenni laittaa?? tietty jos sulla on se 200-400 metrii sitä usb piuhaa niin mikäs siin. itse asun iha 3g verkon rajalla eikä oo 3g eetä
Ainakin Poyntingilla on olemassa adapteri, jolla antennin saa kytkettyä mokkulaankin.
Eli tuommoinen vain ja sitten lisäantenni sen päähän.
http://www.siptune.com/siptune.com/index.php?main_page=product_info&cPath=8_38_41&products_id=103
http://img339.imageshack.us/img339/2090/mokulaut3.jpg
Tuossa kuva mokkulan sisältä ja ympärässä on U.FL antenniliitin.
Hanki vain sopivan antennin ja poraat koteloon reijän.
Tästä on hyvä jatkaa.
Ei toimi mokkula 3g nopeudella sisätiloissa edes Helsinkin Malminkartanossa, joten en suosittele tuhlaamaan aikaa/rahaa kyseisen operaattorin laitteisiin. Jotain laadusta kertoo juuri tämä, että jengi kyselee lisäantennien asentamisesta=) Eiköhän se perinteinen laajakaista toimi paremmin.
Modeemeissa ei 99% ole mitään vikaa. Laita sieltä yhteydeksi se HSDPA only sieltä mobile partnerin asetuksista, hanki mokkulaan pidempi jatkojohto, teippaa se ikkunan alareunaan ja väsää pahvista suurehko noin 2-3xA4 kokoinen foliolla vuorattu kolmio ja peilaile sillä kunnes löydät hyvän suunnan. Itselläni on turun keskustassa noin 10cm liikkeestä kiinni että saan tuon 120kbs/s. Itse käytän mokkulalla WCDMA only asetusta koska tuo verkko riittää hyvin 1-2megan yhteyteen. HSDPA on epävakaa ja paska, yhteys pätkii kun se vaihtelee verkkoa joten pakottakaa se jompaan kumpaan verkkoon.
Onnea! :)