Kissan vessa

Nyt olisi hyvät neuvot tarpeen. Mistä löydän kissalle hiekkalaatikon jonne koirat ei pääse. Ongelmana on se kun koirat käy syömässä kissan jätökset laatikosta. Kiellot ei auta, kun laatikolla koirat ei käy emännän olessa paikalla.
7361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kissoillamme ovat kuomulliset vessat. Meillä myöskin koirat ovat hyvin halukkaita syömään jätöksiä. Olen kääntänyt kulkuaukon seinää vasten, josta kissat mahtuvat kulkemaan, mutta koirille kulku on liian ahdas. Siihen meillä koirilta jäi kakkojen natustelu siihen.

Äänestä
  • meillä on kiva koppimallinen vessa ihan vain siitä syystä, että poju viskoo asioidessaan hiekkaa pitkin poikin, ja nuo seinät estävät sitä edes hieman. laatikossa oli heiluriovikin, mutta kissa ei osannut tulla ulos vessastaan kun ei tajunnut miten ovea käytetään. mutta luulisin että tuollainen kissan vessa saattaisi auttaa, koirat eivät ehkä niin suorasti haistaisi kisun kakkoja, ja jos vielä pidätte sitä ovea (jos teidän kissat ovat älykkäämpiä käyttämään sitä kuin meidän), niin koira tuskin saisi tungettua päätään sinne. niitä myydään ihan esim. robinhoodeissa, tarjoustaloissa, hongkongeissa, ja cittarissakin.

    Äänestä

  • kisun mami kirjoitti:

    meillä on kiva koppimallinen vessa ihan vain siitä syystä, että poju viskoo asioidessaan hiekkaa pitkin poikin, ja nuo seinät estävät sitä edes hieman. laatikossa oli heiluriovikin, mutta kissa ei osannut tulla ulos vessastaan kun ei tajunnut miten ovea käytetään. mutta luulisin että tuollainen kissan vessa saattaisi auttaa, koirat eivät ehkä niin suorasti haistaisi kisun kakkoja, ja jos vielä pidätte sitä ovea (jos teidän kissat ovat älykkäämpiä käyttämään sitä kuin meidän), niin koira tuskin saisi tungettua päätään sinne. niitä myydään ihan esim. robinhoodeissa, tarjoustaloissa, hongkongeissa, ja cittarissakin.

    no eiköhän sen koiran hajuaisti nyt kuitenkin ole sen verran herkkä että haistaa jaskat vaikka miten ois koppi päällä. heh.

    vessan oveen voi laittaa hakasen ja sillä säätää oven raon siten, että kissa pääsee kulkemaan mutta koira ei.

    Äänestä

Tähän tarkoitukseen on suunniteltu ihan oma vessansa, en muista mistä niitä saa, mutta se on sellainen että siinä on kissalle ensin portaat ylöspäin ennen hiekkaosaa, ja koirat ei sinne asti pääse siis.

Äänestä

aikaisia kissavessoja. Sinne mentiin vähän pitemmän kautta sisään. Käyppä katsomassa. Sinne ei ainakaan koirat sovi.

Äänestä
  • edelisessä igluviestissä taisi olla sellainen. Musti ja mirri liikkeessä näin sellaisia

    Äänestä

  • tuossa kirjoitti:

    edelisessä igluviestissä taisi olla sellainen. Musti ja mirri liikkeessä näin sellaisia

    Mulla on sellanen iglu vati tai simpukka se oikeastaan on, mustista ja mirristä ostin. kyseisen laatikon heikkous on vaan se että sen kansi ei lukitu toisin sanoen jos se koira änkeää sinne niin kansi nousee ylös. että se vati pitää sitten saada jonkun pöydän tai vastaavan alle niin ettei kansi pääse nousemaan. muuten on kyllä hyvä ostos ollu vaikka maksoikin 50e pysyy hiekat paremmin sisällä vadissa kun ne jotka tulee kissan tassujen mukana jäävät niihin rappuihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissa ja koira kirjoitti:

Nyt olisi hyvät neuvot tarpeen. Mistä löydän kissalle hiekkalaatikon jonne koirat ei pääse. Ongelmana on se kun koirat käy syömässä kissan jätökset laatikosta. Kiellot ei auta, kun laatikolla koirat ei käy emännän olessa paikalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu