matkakuumeessa

perjantaina lähtö

Perjantaina lento Frankfurtin kautta Singaporeen ja sieltä Saigoniin. Hotelli Saigonissa on Metropole. Netistä ostettu hotelli vaikutti hyvältä. Jos jollakin olisi vinkkejä mitä tehdä 13 vuotiaan lapsen kanssa kaupungissa, niin otan mielellän vinkkejä vastaan. Aikomus on käydä näitä tunneleita katsomassa ja vesinukketeatterissa, mutta tulisiko muita mukavia vinkkejä.

3

985

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyneet

      Dam Sen Parkissa on monenlaista katseltavaa aina krokotiileista jääkylmään halliin ja vuoristorataan. On kyllä ehkä enemmän lasten paikka mutta kului hyvin aika kahdella aikuisellakin. Kantosiipialuksella voi hurauttaa päiväksi Vung Taun kaupunkiin jossa on pitkä hiekkaranta ja aurinkotuoleja. Laivoja lähtee ja tulee tunnin välein eikä laivamatka kestä kuin n.tunnin. Laivamatkan hinta oli n.5€/hlö/suunta. Kiinalaisen kaupunginosan tori Binh Tay on kyllä näkemisen arvoinen paikka. Aivan hirveä hyörinä koko ajan. Ben Thanin torilla on myös kaikenlaista tavaraa myytävänä.

      • lisää

        Itse kävimme Mekong joen retkellä missä päivä kyllä vierähti nopeasti. Mentiin eri kokoisilla veneillä jokea pitkin välillä isommalla ja välillä pienemmällä veneellä. Pari ekaa päivää kuluu kyllä ihan liikennettä ihmetellessä. On muutama mopo liikkeellä. Tunnelit oli näkemisen arvoinen paikka. Ei uskallettu mennä kuin eka tason tunneleihin jotka on 3 metrin syvyydellä. Sotarikosmuseolla voi myös käydä jos historia kiinnostaa. Kauppoja ja ostoskeskuksia on sitten ihan riittävästi kovemmallekin shoppailijalle.


      • matkailijalle
        lisää kirjoitti:

        Itse kävimme Mekong joen retkellä missä päivä kyllä vierähti nopeasti. Mentiin eri kokoisilla veneillä jokea pitkin välillä isommalla ja välillä pienemmällä veneellä. Pari ekaa päivää kuluu kyllä ihan liikennettä ihmetellessä. On muutama mopo liikkeellä. Tunnelit oli näkemisen arvoinen paikka. Ei uskallettu mennä kuin eka tason tunneleihin jotka on 3 metrin syvyydellä. Sotarikosmuseolla voi myös käydä jos historia kiinnostaa. Kauppoja ja ostoskeskuksia on sitten ihan riittävästi kovemmallekin shoppailijalle.

        Kiitos vinkeistä. Tässä matkalaukkuja pakatessa on jo aivan matkakuumeessa. Nuo kertomasi matkavinkit tulee varmasti käytyä läpi. Kiitokset vielä kerran!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1014
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      966
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      939
    4. 55
      909
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      812
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      766
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      711
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      157
      707
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      63
      683
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      521
    14. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      36
      519
    15. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      496
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      480
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      449
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      443
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe