matkakuumeessa

Perjantaina lento Frankfurtin kautta Singaporeen ja sieltä Saigoniin. Hotelli Saigonissa on Metropole. Netistä ostettu hotelli vaikutti hyvältä. Jos jollakin olisi vinkkejä mitä tehdä 13 vuotiaan lapsen kanssa kaupungissa, niin otan mielellän vinkkejä vastaan. Aikomus on käydä näitä tunneleita katsomassa ja vesinukketeatterissa, mutta tulisiko muita mukavia vinkkejä.
3986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Dam Sen Parkissa on monenlaista katseltavaa aina krokotiileista jääkylmään halliin ja vuoristorataan. On kyllä ehkä enemmän lasten paikka mutta kului hyvin aika kahdella aikuisellakin. Kantosiipialuksella voi hurauttaa päiväksi Vung Taun kaupunkiin jossa on pitkä hiekkaranta ja aurinkotuoleja. Laivoja lähtee ja tulee tunnin välein eikä laivamatka kestä kuin n.tunnin. Laivamatkan hinta oli n.5€/hlö/suunta. Kiinalaisen kaupunginosan tori Binh Tay on kyllä näkemisen arvoinen paikka. Aivan hirveä hyörinä koko ajan. Ben Thanin torilla on myös kaikenlaista tavaraa myytävänä.

Äänestä
  • Itse kävimme Mekong joen retkellä missä päivä kyllä vierähti nopeasti. Mentiin eri kokoisilla veneillä jokea pitkin välillä isommalla ja välillä pienemmällä veneellä. Pari ekaa päivää kuluu kyllä ihan liikennettä ihmetellessä. On muutama mopo liikkeellä. Tunnelit oli näkemisen arvoinen paikka. Ei uskallettu mennä kuin eka tason tunneleihin jotka on 3 metrin syvyydellä. Sotarikosmuseolla voi myös käydä jos historia kiinnostaa. Kauppoja ja ostoskeskuksia on sitten ihan riittävästi kovemmallekin shoppailijalle.

    Äänestä

  • lisää kirjoitti:

    Itse kävimme Mekong joen retkellä missä päivä kyllä vierähti nopeasti. Mentiin eri kokoisilla veneillä jokea pitkin välillä isommalla ja välillä pienemmällä veneellä. Pari ekaa päivää kuluu kyllä ihan liikennettä ihmetellessä. On muutama mopo liikkeellä. Tunnelit oli näkemisen arvoinen paikka. Ei uskallettu mennä kuin eka tason tunneleihin jotka on 3 metrin syvyydellä. Sotarikosmuseolla voi myös käydä jos historia kiinnostaa. Kauppoja ja ostoskeskuksia on sitten ihan riittävästi kovemmallekin shoppailijalle.

    Kiitos vinkeistä. Tässä matkalaukkuja pakatessa on jo aivan matkakuumeessa. Nuo kertomasi matkavinkit tulee varmasti käytyä läpi. Kiitokset vielä kerran!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


perjantaina lähtö kirjoitti:

Perjantaina lento Frankfurtin kautta Singaporeen ja sieltä Saigoniin. Hotelli Saigonissa on Metropole. Netistä ostettu hotelli vaikutti hyvältä. Jos jollakin olisi vinkkejä mitä tehdä 13 vuotiaan lapsen kanssa kaupungissa, niin otan mielellän vinkkejä vastaan. Aikomus on käydä näitä tunneleita katsomassa ja vesinukketeatterissa, mutta tulisiko muita mukavia vinkkejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu