Tele-markkinointi ja voip

Hilda Häkkyrä

Minkälaisia voip-ratkaisuja tele-markkinointiyritykset yleensä käyttää?

3

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjje
    • tarkoitit mutta

      Tämä VoIP on taviksien keskuudessa vielä hakemessa raamejaan. Eli nettipuhelut (VoIP) sinällään ovat yksinkertainen juttu, mutta jokaisen koneella olevan palomuuri on se suurin este. Tarkoittaa sitä, puhelimilla pitää olla ns "sentraali", että ko muuri voidaan jättää huomiotta. Sinähän voit puhua kaverisi kanssa VoIP-puheluja ihan suoraankin, jos osaat tehdä "reiän" palomuuriisi ja tiedät vastapuolen IP:n ja tietysti toisin päin. Tällä hetkellä näitä "sentraaleja" ovat mm ekiga, voipbuster, gizmo jne jne. Tämä suuri VoIP-puhelimien valmistaja Siemens pitää yllä kyseistä "sentraalia" omien puhelimiensa osalta. Tarkoittaa sitä että jos ostat Gigaset puhelimen esim C450IP, niin siihen kuuluu numero jonka voit rekisteröidä ko keskukseen ja vastapuolesi tekee samoin, niin silloin voitte puhua ilmaiseksi netin välityksellä. Tietty vaatimuksiin kuuluu, että teillä molemmilla on laajakaista jossain muodossa käytössä.

      • Espanjaan

        Olen töissä asiakaspalvelussa etätyönä, eli siis työnantaja yhdistää palvelunumeron kautta tulevia puheluita minulle kännykkään.

        Tulipa tuossa mieleen, että kun tämä on jo etätyötä voisin ilolla lähteä vielä etäämmäs eli Espanjaan työtä tekemään.

        Eli onko tässä ketjussa mainittu ratkaisu sopiva tällaiseen?
        Siis työnantajallekaan ei puhelimeeni siirretyistä puheluista saisi tulla kovaa laskua, ja jos olen Espanjassa on selvää, että joko itse tai he maksavat siitä liikaa jos kyseessä on tavallinen kännyliittymä.

        Eli jotain systeemiä tahdon työnantajalle valmiikis pureskeltuna ehdottaa. Onko se Skype sitten vai mikä...

        Myöskään häiriöitä tai tökkimistä puheluissa ei saisi hirveesti olla, tai jää paellat rahapulassa syömättä.

        Tällä ällillä olen ihan viidakossa tämän asian kanssa, mutta järkeni sanoo, että tämän pitäisi olla mahdollista ilman hirveetä vaivannäköä.

        Saunalahden UMA -liittymä olis hyvä, mutta vaatii KIINTEÄN laajakaistaliittymän, ja sitä en kovin helpolla heti alkuun Espanjassa saa, mobiiliversion kylläkin.

        Siis mikä olisi toimivin ratkaisu?
        Oi auttakaa minua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe