Toisenlaista kateutta?

Löytyykö enää?

Täällä muutaman ketjun lukeneena rupesin miettimään, että onko kateus nykyään vain sellaista pahantahtoista, jossa selän takana tai ihan suoraankin puhutaan toisesta paskaa, ja syynä juurikin vain se, että toisella menee paremmin, on rahaa enemmän, kauniimmat vaatteet, ihanampi mies tms. Itse olen aina yrittänyt itseäni vierottaa kaikenlaisesta paskanpuhumisesta tilanteessa kuin tilanteessa, ja jos jollekin kaverille tai muulle tapahtuu jotain hyvää, olen vilpittömästi onnellinen ja sanon suoraan, että olen kateellinen hänelle, ilman mitään mustia ajatuksia. Se on minun tapani kertoa ystävälle, että onneksi olkoon, hyvä että sulla on asiat hyvin ja elämä hymyilee.

2

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muttua mutta

      Paskanpuhuminen seläntakana ja edessä on juurikin sitä - kateutta. Mutta yritäpäs saada yksikin kateellinen katkero sitä myöntämään - ei tapahdu ikinä.

      Paskanpuhuminen ja sepittäminen onkin yhtäkkiä "objektiivista arvostelua", joka ei vain totuusarvoltaan kestä päivänvaloa. Mutta eihän se mitään, kunhan olo helpottuu!

      Jatka tuolla linjallasi, äläkä odotakaan, että kaikki pääsevät koskaan tuolle tasolle. Kanalassa on paljon kanoja ja niiden ulosteita, aina.

      • puhuu kaunista toisista

        saa aina arvostukseni. Ymmärtää, että taakkansa jokaisella! Toiset haluaa tuottaa toisille iloa, ja arvostaa toisten taakkoja. Jokaisella on taatusti omat surut. Pahan puhuminen toisesta on oman paska(olo)n levitystä. Kun kuulen jonkin puhuvat ikävään sävyyn, mietin, miksi se ei ajattele, että tuo ei välttämättä ole totta (huhu), ja kannan ottamiseen pitäisi kuulla sitä ihmistä. Ja ihminen, joka puhuu paskaa toisesta, puhuu ehkä sinustakin.
        Eri sarjassa ovat tietenkin harmistus"tussahdukset", voi minkä teit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      398
      2110
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1949
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe