Siis 32":n laajakuvatv:ssä kuva niin leveä,että tekstistä jää 4 ensimmäistä kirjainta pois vasemmalta.TV:ssä on oma kuvasuhteen valinta, mutta se vaikuttaa vaan korkeuteen. Digiboksin menuvalikostakin jää sanoja pois reunasta esim.kielenvalinnassa. Olen schassista sen verran tutkinut,että itä-länsi-korjauksen fetin Q603 vaihdoin,kuten myös EEprommin toisesta koneistosta, muttei ollut vaikutusta oireeseen. Alkup. fetti tosin vuosi jonkin verran. Ilmeisesti vika on jossain konkassa,mutta osaako kukaan neuvoa.Katsoin,että fetin hilalle tuodaan suoraan ohjaus videodecooderilta TDA 8844.
Kuva liian leveä.
Mark TVD3200NT
9510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tapahtui kuvalle juuri noin. Ongelman ratkaisu oli kuitenkin digiboxin tehdasasetusten palautus ja uudelleen virittäminen. Vika saattaa siis olla digiboxissasi.
Vestel 11AK19P5 koneisto? Jos on,vikaa voisi
etsiä mm.R629,C629,C630 ja sitten pahimmillaan
L604.Alkusyynä irronneet juotokset,jotka toivottavasti olet havainnut ja korjannut.
eli jotain hyötyä neuvoistasi taisi olla. Konkkien numerointi ei mielestäni täysin vastannut tuota. Esim.C629 ja C630 en löytänyt mistään. Korjaustoimenpiteenä vaihdoin kuitenkin sen muuntajannäköisen kelan L604 ja sen rinnalla olevan keraamisen konkan C620 1nF 1kv. Kun se siitä tuli kuntoon en laiskuuttani enää alkanut kokeilla kumpi osa viallinen oli. Konkkaa kuitenkin epäilen,kun se oli vihreä ja laitoin tilalle porkkananvärisen. Noita vihreitä ker. konkkia on ennenkin saanut vaihdella hupielektroniikasta. Ei se konkka kyllä vuotanut irrotettuna vastusmittausalueilla. Sen verran oli EEprommeissakin eroa, että alkup. piti laittaa takaisin,kun kuvan reunat olivat kuperat.
Testasin tänään vielä sen vanhan kelan ja kyllä se sökö on.Ilmeisesti kierroksia keskenään oikkarissa,kun kuva niin leviää.
aina joskus hajoaa,onneksi ei kovin usein.
tv:yä oli katsottu levinneenä jo jonkin aikaa sen fetin vioituttua.Kela on fetin kanssa sarjassa ja tasajännitekomponentti on kärventänyt sen punaiseksi.Ihme, ettei sulakevastus siinä edessä kärähtänyt.
saattaa olla 28-tuumaisesta. Siihen liittyy sellainen tarina, että pelastin schassiksen pari vuotta sitten Kaarinan Piispanristiltä ojan pohjalta, johon toosa oli heitetty tuhannen päreiksi. Kannatti olla siis kaukaa viisas.
http://www.servcat.com/asp_fin/visa_forum.asp?Sida=1&Forum=1&ForumNamn=Elektroniikkahuolto
ohjeita ongelmiinsa saavan, mutta onko jo käsitellyt asiat missään kronologisessa järjestyksessä, jos jotain haluaisi löytää?