Kovin on yksilöllistä tuokin asia. Riippuu niin paljosta. Onko äiti pitkä, lyhyt, laiha, miten kohtu sijoittuu yms mutta kyllä se voi näkyä ihan hyvinkin jo. Eritoten tietysti jos odottaa kaksosia tai kolmosia.
Maha
Joup
1384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vatsan kokoon vaikuttaa varmaankin myös se, miten lapsi asettuu kohdussa. Voisihan ajatella että pitkillä ihmisillä olisi pieni vatsa, lapsella olisi tilaa lantion välissä. Mutta ei se niin mene välttämättä. Olen nähnyt monta pientä hoikkaa kapealanteista naista, joilla ei ole vatsaa juuri ollenkaan ja saavat kuitenkin ihan normaalin keskikokoisen lapsen.
Ehkä osasyy vatsan kokoon on myös se, miten sikiö (kohtu) on suhteessa muihin sisäelimiin? Sikiö ikään kuin asettuu lantion sisälle, kun taas isovatsaisemmalla vauva on aivan siinä edessä, vatsanpeitteiden ja sisäelinten "päällä"??
Itse olen keskivertoa pidempi ??? ja normaalioloissa hoikka. Kuten siskonikin. Ja meillä kaikilla on ollut iso vatsa odotusaikana. Ja normaalin keskikokoiset lapset. Ja yksösiä ollaan aina odotettu.