Sangat painavat

NHHM

Jos silmälasien sangat ovat hieman vääntyneet voivatko ne painaa pään verisuonia niin, että veri ei kulje kunnolla ja tulee esimerkiksi aivovaurio? Minulla on nyt hyvä taivutus, mutta jos sangat vääntyvät niin tiedän tämän asian.

5

10315

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pään sisällä ovat ihan eri ...

      kuin mahdolliset sankojen aiheuttamat painamiset
      kallon ulkopuolella, vaikka tuntuisikin tuskalliselta.

    • Poka-Hontas

      Tuskinpa nyt aivovaurioita...
      Taitaapi kyllä olla niin, että kolmoshermo kulkee ohimoilla korvan editse. On uskomatonta kun näkee ihmisillä laseja jotka ovat painaneet ohimoille sellaiset uurteet, etti aisaa enää läskipoimusta näe. Todelliset potkukelkan urat.
      Kolmoshermo luultavimmin tukossa ja rillipää puree buranaa poskeen outoon hermosärkyyn.
      Heti silmälasien kehysvalinnassa on syytä miettiä muutakin kuin väriä. Esimerkiksi anatoomista istuvuutta. Pallopäille pallopäälasit. Useat mieltävät silmälasit kalliiksi investoinniksi. Siitä huolimatta niiden päälle istutaan, astutaan,väännellään ja käännellään. Käsitellään kuin ne olisivat muutaman centin arvoiset.
      Itse joskus sankoja väännelleenä, tiedän että sankojen säätö on ammatti-ihmisen hommaa. Elämä opettaa!

      • tarkkaa, sillä

        vaikka kehykset kestäisivät melkein mitä tahansa (titaani), eivät korvasuojat aisan päissä niin vain taivu, vaan vaativat lämmityksen.
        Joskus on uusissa pokissa vaikkapa toisen korvan takaa painanut, ja optikko on minut hetkessä tästä piinasta vapauttanut.
        Olen ymmärtänyt, etteivät kehykset saa olla tiukalla eivätkä löysällä vaan juuri sopivat.


      • Millaiset ne ovat?

        Ihan uteliaisuuttani kiinnostaa-meikäläisellä on kyllä ennemmin pitkulainen pään muoto.


      • "Pallopääpokahontas"
        Millaiset ne ovat? kirjoitti:

        Ihan uteliaisuuttani kiinnostaa-meikäläisellä on kyllä ennemmin pitkulainen pään muoto.

        Pyydä jotain ystävääsi eteesi kyykkyyn. Katso päänmuotoa ylhäältäkäsin. Pyöreä kuin pallo, korvat toivottavasti eripuolella palloa. Korvien etupuolella sekä korvien kohdalla se leveinkohta palloa. Eikö totta? Kapenee takaraivoon sekä nenää kohti? Pallo mikä pallo...
        Ota rillit ja pane pöydälle. Katso niitä myös ylhäältä. Mieti onko suunnittelija ollut tehtäviensä tasalla? Uskoisin että olet samaa mieltä kanssani. Silmälasisuunnittelijat ( Vitsi mikä sanahirviö) olettavat ihmisen pään olevan ylhäältä katsoen neliskanttinen? Kehyksen kulmasta korvan kohtaan jopa pidempi matka kuin kehyskulmasta toiseen kulmaan.

        Olen nähnyt metallisia silmälaseja joissa kaarevat aisat, siten että ne luultavimmin toimii myös "pallopäille, eli suurimmalle osalle rillipäitä. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      461
      2775
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2615
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      267
      1575
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1174
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      440
      1121
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1088
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      960
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      928
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      879
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      875
    Aihe