Nuoren kesätyöt

Onko vaikutusta....

Olen eläkkeellä ja saan asumistukea. Minulla on 15-vuotias lapsi, joka kesällä todennäköisesti saa jotain kesätöitä. Vaikuttaako hänen tulot asumistukeen?

Työtä on vain noin kuukaudeksi ja palkka lähinnä taskurahaa.

Pitääkö nämä tulot ilmoittaa sitten Kelalle?

Nuori nyt säikähti, että jos hänen takia menetetään asumistuki... Sanoin, että ei haittaa, koska parempi aina tehdä töitä kuin yrittää saada tukia.

Tietysti silti harmittaa, jos muutaman satasen takia lähtee asumistuet. Silti toivon, että saisi töitä. Olisi vaan ollut hyvä, jos olisi saanut omaa rahaa.

Kiitos asiallisista vastauksista.

11

3474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmmm

      Sita vasta ku täyttää 18, on työssä ja edelleen majailee kotona. sit vaikuttaa.

      alaikäisen pelkkä kesätyö ei vaikuta.

      • Onko vaikutusta....

        Kiitos paljon.


      • kjdfköö

        Eihän alaikäisellä saa olla säästöjäkään???!!

        Ap, tarkista asia Kelalta, ettei tuu harmeja!!!


      • Petu...

        Nyt en uskalla varmaksi sanoa - kysäisepä KELAn tädeiltä. Erään tuttuni poika joka asui alle 18 v. kotona niin tulot huomioitiin asumistukea laskettaessa.

        Jos on kesätyö niin saattaa olla, että se jaksotetaan koko vuodelle jolloin ei todennäköisesti vaikuttaisi.

        Jos ei jaksoteta koko vuodelle niin kannatta selvittää voisiko työnantaja maksaa palkan vaikka 30.6. ja 1.7 jolloin ansio/kk olisi pienempi ja vaikutus vähäisempi, ja muutos saattaisi jopa jäädä alle ilmoitusvelvollisuuden.


        http://www.petrinurminen.net
        http://www.harjavalta.net


    • siitä se kai riippuu

      Kelan sivujen mukaan eläkkeensaajan asumistukeen vaikuttaa omat ja puolison tulot, lasten tuloista ei puhuta mitään. Yleiseen asumistukeen taas vaikuttavat koko perheen tulot. Luulisi, että jos saat ensin mainittua, ei kesätyötuloilla ole merkitystä, mutta varmista Kelasta!

    • ulla-maija s

      varminta on mennä kelaan kysymään. mieti valmiiksi lapsen todennäköinen palkka ja työn kesto jne ja reilusti kysy. selvitä, minkä ajan lapsi voisi olla työssä ilman että tuki alenisi.

      • mielenkiintoista...

        jos alaikäisen lapsen pitää elättää vanhempia. Eikö vanhemmilla ole velvollisuus antaa lapselle katto pään päälle eikä päinvastoin?


      • joku täällä yössä
        mielenkiintoista... kirjoitti:

        jos alaikäisen lapsen pitää elättää vanhempia. Eikö vanhemmilla ole velvollisuus antaa lapselle katto pään päälle eikä päinvastoin?

        Vaikuttaahan sossun toimeentulotukeenkin lapsen varat ja tulot.


      • että pitäisi
        mielenkiintoista... kirjoitti:

        jos alaikäisen lapsen pitää elättää vanhempia. Eikö vanhemmilla ole velvollisuus antaa lapselle katto pään päälle eikä päinvastoin?

        Kuka täällä väittää, että pitäisi elättää vanhempansa?

        Eiköhän ne vanhemmat yleensä annakin sen katon pään päälle...

        Jos lapsi on helvetin hyvätuloinen ja vanhempi eläkeläinen, niin kyllähän se sitten joutaakin oman osuutensa maksamaan :)


    • sillä eläkkeen saajan asumi...

      ei vaikuta edes tilapäinen oma työ.Itse tein kuukauden hommia ja sain noin 1200 käteen ,mutta ei vaikuttanut eläkkeeseen eikä asumistukeen.Eläkeläisillä eri systeemit.minullakin asumistuki tarkistetaan kerran kahdessa vuodessa vaan.Työtä saa olla,mutta ei vakituista täi säännöllisesti samassa paikassa edes.Jos tekee jollekkin muutaman päivän ja parin kuukauden päästä toiselle niin ei vaikutusta.Kysyin kelasta ja kerroin tuloni niille.

    • A.NP

      Eläkkeensaajilla on aivan eri säännöt kuin yleisessä asumistuessa.
      Eläkkeensaajien asumistuessa otetaan tulona huomioon ainostaan eläkkeensaajan ja hänen puolisonsa tulot.

      Jos eläkkeensaajan taloudessa asuu ns. maksukykyisiä lapsia, otetaan heidät huomioon asumiskustannusten jaossa(koskee yli 18v lapsia).
      Jos vaikka taloudessa asuu eläkkeensaaja hänen puolisonsa ja 18 vuotta täyttänyt työssäkäyvä lapsi, niin asumiskustannukset jaetaan siten, että eläkkeesaajan asumistuessa hyväksytään kustannuksista 2/3.

      Jos taloudessa asuva aiemmin tuloton lapsi alkaa ansaita elantonsa, tulee eläkkeensaajan tehdä tarkistushakemus asumiskustannuksissa tapahtuneen muutoksen(jakoperusteen muutos)johdosta. Tulot otetaan huomioon, mikäli niiden katsotaan olevan jatkuvia.
      Välttämättä tarkistus ei aina vaikuta maksussa olevan tuen määrään, mutta kannattaa tarkistuttaa asia omasta kelan toimistosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4351
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      110
      4089
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      163
      2844
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2537
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2387
    6. 138
      2194
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2097
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1993
    9. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      52
      1951
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      56
      1742
    Aihe