Hki Psykologia

Onko totta, että jos haluaa helsinkiin lukemaan psykologiaa, on oltava suhteellisen hyvät yo-paperit, sillä pelkän pääsykokeen perusteella valittavaa väylää ei ole? Eli jos yo-paperit on c:n tasoa, ja pääsykokeista saisi täydet pisteet ei asiaa yliopistoon ole? Onko kaikkien psykologian laitoksilla samanlainen järjestelmä? Mielestäni tämä on väärin!
4486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Helsingin käytännöistä en tiedä, mutta kaikilla yliopiston laitoksilla näin ei ole. Jyväskylään valitaan puolet pelkän pääsykokeen ja puolet pääsykokeen ja yo-todistuksen perusteella. Ja käsittääkseni Tampereellakin näin. Hesan yliopiston sivuilta varmasti saat enemmän tietoa, joten eikun sinne selailemaan, niin ei tarvitse kuulopuheita kuunnella. =)

Äänestä
  • Sama juttu Helsingissäkin: puolet pelkän pääsykokeen ja puolet pääsykokeen ja yo-todistuksen yhteispisteiden perusteella.

    Äänestä

  • Turussa myös sama systeemi; puolet pelkän kokeen perusteella, puolet yhteispisteillä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alina kirjoitti:

Onko totta, että jos haluaa helsinkiin lukemaan psykologiaa, on oltava suhteellisen hyvät yo-paperit, sillä pelkän pääsykokeen perusteella valittavaa väylää ei ole? Eli jos yo-paperit on c:n tasoa, ja pääsykokeista saisi täydet pisteet ei asiaa yliopistoon ole? Onko kaikkien psykologian laitoksilla samanlainen järjestelmä? Mielestäni tämä on väärin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu