Toivoton Sonera

Sonera on vajonnut palveluissaan alle minkään arvoasteikon. Jos asut Oulun alueella, niin on turha päivällä lukea esim. webmaileja, min. kahdesti viikossa omakotitalon laajakaista on katkolla. Lisäksi asiakaspalvelussa on aina kohtuuton jonotusaika. Sinne välitetyt viestit eivät johda korjauksiin ja lomakepalautetta käyttäessäsi saat vastauksen noin kahden viikon kuluttua. Jos voi välttää kyseisen ruotsalaisyhtiön liittymiä, niin aina parempi!
4747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kontrasti Soneran mainosten ja todellisuuden välillä on iso. Mainoksessa asiakas vaan tökkii itselleen sopivat palvelut ja kaikki on hyvin. Käytännössä ei täällä maalla ole valinnan varaa ollenkaan. Ei edes valita toista laajakaistaoperaattoria. Pari vuotta sitten vielä oli kilpailuakin laajakaista-asiakkaista, mutta jotenkin Sonera on blokannut muut operaattorit pois.

Tällä viikolla tuli ensin tiedoite, että MOT-sanakirja sekä Pikkujättiläinen-tietosanakirja poistuu kokonaan käytöstä. Samalla kerrottiin, että paperinen lasku tulee maksulliseksi. Tämän viestin Sonera oli muotoillut hyvin positiiviseen sävyyn: SONERA SELKEYTTÄÄ LAAJAKAISTAPALVELUJA JA EDISTÄÄ SÄHKÖISTÄ LASKUTUSTA 1.4.2008

ja tänään postista pukkasi todellinen pommi: Kiinteä laajakaista lopetetaan kokonaan viimeistään vuoden 2009 aikana. Tämäkin oli saanut positiivisen muodon: SONERA PARANTAA HARVAAN ASUTTUJEN ALUEIDEN LANGATTOMIA PALVELUITA

Se ei ole vielä kovin paljon, jos tämän alueen langattomia palveluita parantaa, sillä ne ovat perustasolla. Ei ole 3G:tä eikä edes @450-verkkoa. Millään näistä ei pääse nykyisen yhteyteni 2M/512K tasolle. Ja tarve olis nopeammalle - ei hitaammille yhteyksille. Vaikka periaatteessa kannatankin langattomuutta, niin vielä se ei ole laajakaista-asioissa riittävä. Tavallisen puhelimen kanssa on hieman eri asia, sillä gsm-verkko toimii puhumiseen ihan yhtä hyvin kuin langallinenkin. Siksipä olen kiinteän puhelimen jo vuosi sitten lopettanutkin oma-alotteisesti. Mutta sitä en sulata, että pakotetaan ottamaan joku rupuinen langaton data-liittymä nettiä varten. Taitaa mennä muutenkin kotiverkossa sitten kaikki uusiksi. Miten se mokkula jaetaan useamman tietokoneen ja muiden nettiä käyttävien vimpainten kanssa?

Äänestä
  • Kävin kattomassa Soneran vikailmoituksia ja klikkasin viimeisintä ilmoitusta, jonka piti kertoa ongelmista asiakkaiden sähköpostien kanssa, no miten kävi, no tietysti näin:

    "Hakemaasi sivua ei löydy.

    Ole hyvä ja tarkista osoitteen oikeinkirjoitus."

    Ei tiiä pitäskö itkeä vai nauraa.

    Äänestä

  • se sama se kirjoitti:

    Kävin kattomassa Soneran vikailmoituksia ja klikkasin viimeisintä ilmoitusta, jonka piti kertoa ongelmista asiakkaiden sähköpostien kanssa, no miten kävi, no tietysti näin:

    "Hakemaasi sivua ei löydy.

    Ole hyvä ja tarkista osoitteen oikeinkirjoitus."

    Ei tiiä pitäskö itkeä vai nauraa.

    "Tilausjärjestelmässä on havaittu tekninen ongelma. Ole hyvä ja yritä myöhemmin uudelleen."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mauno66 kirjoitti:

Sonera on vajonnut palveluissaan alle minkään arvoasteikon. Jos asut Oulun alueella, niin on turha päivällä lukea esim. webmaileja, min. kahdesti viikossa omakotitalon laajakaista on katkolla. Lisäksi asiakaspalvelussa on aina kohtuuton jonotusaika. Sinne välitetyt viestit eivät johda korjauksiin ja lomakepalautetta käyttäessäsi saat vastauksen noin kahden viikon kuluttua. Jos voi välttää kyseisen ruotsalaisyhtiön liittymiä, niin aina parempi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu